Yunan Bankaları Sonunda Açılıyor

Yunan bankalarının üç hafta sonunda açıklaması ile alakadar açıklama.
20 Temmuz 2015 Pazartesi 06:47


Yunanistan'da üç haftadır kapalı olan bankalar bugün açılıyor. Günde 60 Euro çekebilen Yunan vatandaşları artık haftalık 420 Euro çekebilecekler.

YUNANİSTAN EKONOMİSİNDE 3 MİLYAR EURO ZARAR

Yunan bankaları üç haftalık süreçten sonra, Avrupa Birliği'nden alınacak 7.16 milyar Euro kredi onayının ve Troyka anlaşmasının ardından bugün açılıyor. Yunanistan Bankalar Birliği Başkanı, bankalarda devlet kontrolünün devam edeceğini söyledi. Ayrıca para çekme limitinde de kısıtlamaların süreceğini söyleyen yetkililer, haftalık tek seferde en fazla 420 Euro çekilebileceğini belirtti. 29 Haziran'dan bu yana kapalı olan Yunan bankalarının, ekonomide 3 milyar Euro zarar oluşturduğu söyleniyor.

MERKEZ BANKASINA BORCUNU BUGÜN ÖDEYEBİLECEK

Yunanistan, IMF'ye ve Avrupa Birliği (AB)'ne olan borçlarını ödeyememesinin ardından mecbur edilen kemer sıkma şartlarını kabul etmişti. Bu anlaşmanın ardından Yunanistan'ın ilk etaptaki borçlarını ödeyebilmesi için 7 milyar 160 milyon Euro fon sağlanacağı belirtildi. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, 3 ay vadeli olan bu kredinin Pazartesi gününe kadar gönderileceğini açıkladı.
Avrupa Finansal İstikrar Merkezi yoluyla gönderilecek olan kredi sayesinde Yunanistan, Avrupa Merkez Bankası'na olan borcunu bugün ödeyebilecek.

Diğer Haberler