Yunanistan'ın Kredi Notu Yükseltildi

S&P tarafından Yunanistan'ın kredi notunun yükseltilmesini içermektedir.
22 Temmuz 2015 Çarşamba 11:43


S&P, Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden 3 ay için köprü kredi almasını ve 3 yıllık program için görüşmelerin başlayacak olmasını da dikkate alarak kredi notunu yükseltti. Yunanistan'ın kredi notu CCC+ seviyesine çıkarıldı.

S&P'DEN YUNANİSTAN'A KREDİ NOTU MÜJDESİ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Yunanistan'ın CCC- olan kredi notunu CCC+'ya yükseltti. Yunanistan'ın not görünümü 'negatif'ten 'durağan'a revize edildi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşunun resmi sitesinde yayınlanan açıklamada, '' Yunanistan'ın uzun dönemli kredi notunu, gelecek 12 aya ilişkin ticari temerrütün artık kaçınılmaz olmaması nedeniyle 'CCC-'den 'CCC+'ya yükseltiyoruz'' ifadelerine yer verildi. Ayrıca yapılan açıklamada, Yunanistan'ın Euro Bölgesi'den aldığı 7,16 milyar Euroluk köprü kredisi sayesinde IMF'ye ve Avrupa Merkez Bankası'na olan borçlarını ödediği belirtildi.

EURO BÖLGESİ'NDEN ÇIKILMASI YÜZDE 50'NİN ALTINDA

Derecelendirme kuruluşu, Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkma ihtimalinin yüzde 50'nin altına gerilediğini de vurguladı. Ancak Yunanistan'ın reform programını başarılı şekilde uygulayamaması durumunda, Euro Bölgesi'nden çıkış riskini yeniden yükselteceği de belirtti. Standard &Poor's resmi web sitesinde, Yunanistan'ın not görünümümün 'negatif'ten 'durağan'a revize edildiği açıklandı. S&P, CCC+ kademesindeki kredi notunun önümüzdeki 12 ayda yaşanabilecek riskleri yansıtması anlamına geldiğini ifade etti. 

Diğer Haberler