Yunanistan Ödemelere Başladı

Yunanistan'ın gecikmiş borçlarıyla ilgili açıklamalar yer almaktadır.
21 Temmuz 2015 Salı


IMF Basın Sözcüsü, Yunanistan'ın yaklaşık 2 milyar Euro olan gecikmiş borçlarını dün ödediğini bildirdi. Yunanistan'ın IMF'ye olan borcunu, Euro Grubu'nun onayladığı 7 milyar Euro'luk ''köprü kredi'' ile ödedi belirtildi.

YUNANİSTAN TARİHE GEÇTİ

Yunanistan'ın Uluslararası Para Fonu'na, 30 Haziran ve 13 Temmuz tarihlerinde vadesi dolan 2 milyar Euro değerinde borcu bulunmaktaydı. IMF Basın Sözcüsü Gerry Rice tarafından yapılan yazılı açıklamada, bu gecikmiş borçların dün ödendiği bildirildi. Gerry Rice açıklamasında, Yunanistan'ın IMF'ye gecikmiş borcunun kalmadığını ifade ederken, Yunanistan'ın finansal istikrara geri dönmesi için yardıma hazır olduklarını da vurguladı.

Yunanistan IMF'ye borçlarını ödeyememekle tarihe geçti. Yaşadığı ekonomik krizden dolayı borcunu ödeyemeyen ilk gelişmiş ülke olarak kaydedildi. Uluslararası basında ise Yunanistan'ın Avrupa Merkez Bankası'na olan yaklaşık 4,2 milyar Euro'luk borcunu bugün ödemeye başladığı yer aldı. Yunanistan'ın bu ödemeleri, Euro Grubu'nun Perşembe günü onayladığı 7 milyar Euro'luk kredi ile gerçekleştirdiği bildirildi.

Diğer Haberler