Yunanistan'ın 12 Milyar Euro'luk Reform Paketi

Yunanistan'a yeni reform paketi.
09 Temmuz 2015 Perşembe 10:52


Yunan Kathimerini gazetesinde yayınlanan haberde, Yunanistan'ın makroekonomide yaşadığı negatif yönde büyümenin önüne geçebilmesi için 12 milyar Euro'luk reform paketi hazırladığı belirtiliyor.

Yunan Ekonomisinde Yüzde 3'lük Resesyon Tahmin Ediliyor

Yunanistan ile kreditörler arasında 5 aydır süren görüşmelerin sonuçsuz kalmasının ardından 12 milyar Euro'luk bir reform paketinin hazırlandığı söyleniyor. Yunanistan'ın resesyonu engelleyebilmek hazırladığı bu paketin 2015 ve 2016 yıllarını kapsadığı belirtiliyor.

2015 yılı için yüzde 0.5 büyüme beklenen Yunan ekonomisinde aylardır belirsizlik yaşanıyor. Yunan Kathimerini gazetesindeki habere göre, son iki haftadır devam eden sermaye kontrollerinin Yunan ekonomisine yüzde 3'lük bir resesyon getireceği tahmin ediliyor. Haberin devamında ise "Yunanistan'ın daha önce 2015 ve 2016 yılları için sunduğu 8 milyar Euro'luk önlem paketinin her yıl için 2 milyar Euro daha artırılması gerekecek ve toplam rakam 12 milyar Euro'ya çıkacak" denildi.
Yunanistan ekonomisinde son altı yıldır dörtte bir oranında daralma oldu. Ayrıca yaşanan ekonomik krizden dolayı işgücünün dörtte biri de işsiz kaldı.

Naftemporiki ise Vergi Artşlarına Dikkat Çekti

Yunanistan'ın Naftemporiki gazetisinin gündeminde ise vergilerdeki artış vardı. Restoran, ulaşım, işlenmiş gıda ve özel sektörün verdiği bazı hizmet önlemlerindeki verginin yüzde 13'ten yüzde 23'e, lüks ürünlerdeki KDV'nin yüzde 10'dan yüzde 13'e, otellerdeki Katma Değer Vergisi'nde yüzde 6.5'ten yüzde 13'e ve şirket vergilerinde yüzde 26'dan yüzde 28'e artış öngörülüyor.
Yapılan habere göre Yunan adaları ise vergi indirimlerinden yararlanmaya devam edecek. Ayrıca Naftemporiki haberinde reform paketinin toplamı yaklaşık 10-12 milyar Euro arasında olacak şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler