“Zengin Baban Oldu mu Rahat Oluyor”

Abank yönetim kurulu başkanı Tuncay Özilhan'ın hisse satışı sonrası açıklamaları.
28 Ocak 2015 Çarşamba 12:47


Finans dünyası bu defa Anadolu Grubu’nun ve Alternatifbank’ın (Abank) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan’ın esprisi ile gülümsedi. Abank'ın %75'ini Katarlılar'a satmakla akıllıca davrandıklarını belirten Özilhan bu durumu esprili ifadeyle "Zengin baban oldu mu keyifli ve rahat oluyor" şeklinde değerlendirdi.

Tuncay Özilhan, bankanın yüzde 74.25’ini Katarlı Commercial Bank of Qatar’ın (CBQ) satın almasının kendilerini rahatlattığını belirtiyor. Son derece samimi açıklamalarda bulunan Özilhan kendilerinin daha çok sanayici olduklarını vurgulayarak bankacılığın da kolay bir sektör olmadığının altını çizdi. “CBQ gibi her an sermaye desteği yapabilecek güçlü ve kredibilitesi yüksek bir ortağın olması önemli kapılar açtı” şeklinde konuştu.

“Artık Rahat ve Konforluyuz”

Katar’ın başkenti Doha’da basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Özilhan şunları söyledi:  “Hiçbir zaman kendimizi bankacı olarak hissedemedik ve dolayısıyla hep tereddütlü ve ucundan tuttuk. Belki de 2001 krizini yaşamamızın da çok etkisi var. 2001 krizinden sağ ve salim çıkmak kolay iş değildi. En büyük bankaların da çektiği sıkıntıları biz de çektik. Bankacılık öyle bir sektör ki devamlı büyümeniz lazım ve devamlı sermaye isteyen bir sektör. Getirisi yüksek olsa bile büyütme imkanınız temettüyü içeride tutarak olabiliyor.
Bizim sanayicilik ve hizmet tarafımız daha fazla bastığı için şimdi böyle bir ortakla çok rahatız. Artık rahat ve konforluyuz. Zengin baban oldu mu keyifli ve rahat oluyor.”

“Uygun Ürünler Çıkartacağız”

Özilhan bir buçuk yıl önce çoğunluk hisseleri Katarlılar’a satarken ‘kimyamız tuttuğu takdirde ortaklık gerçekleştireceğiz’ dediğini hatırlattı ve “CBQ ile 1.5 yıllık tecrübemiz kimyamızın tuttuğunu gösteriyor” dedi. Bu dönem zarfında CBQ’nun Türkiye ve Abank’ı daha iyi tanıma imkanı elde ettiğini dile getiren Özilhan şunları söyledi: “Önemli bir yapının oluştuğunu ve hem sermaye yönünden kuvvetli bir yapının oluşmasının Abank’a ve Türkiye’ye sağladığı avantajları gördük. CBQ dünya finansal yapısı içerisinde itibarı yüksek bir kurum. Katar mevduat açısından önemli bir ülke. Dolayısıyla faizler burada çok düşük. Bireyselde Katarlılar’ın mevduat yapması ihtimali çok güçlü. Bu tarafımızı geliştiriyoruz. Onlara uygun ürünler çıkartacağız.”
Türkiye ile Katar’ın 800 milyon dolar olan ticaret hacminin 2015’te 1.5 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini de sözlerine ekleyen Özilhan, çok önemli tüccarların QCB’nin müşterisi olduğunu söyleyerek şu açıklamayı yaptı: “Bu gelişmede Abank çok önemli pay alacak. 2022’de Katar’da yapılacak dünya futbol şampiyonası için 4 tane stadyum inşaatı ve metro inşaatı yapılıyor. 50 milyar dolar civarında yatırım yapacaklar. Metro ihalelerine 2 Türk firmasının katıldığını öğrendik. İnşaat firmalarımızın da bölgeye ilgisini gördük. Ayrıca CBQ’nun büyük Türk firmalarına doğrudan kredi verme imkanı var. 3-4 böyle büyük proje gerçekleştirdik. O şirketler Abank’ın müşterisiyken bir anda birinci ikinci bankaları konumuna geldik.”

Yöneltilen bir soru üzerine Anadolu Grubu olarak Abank’ta kalmaya devam etmek istediklerini ve kendisinin de hissedar olarak kaldığı sürece Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdüreceğini kaydeden Tuncay Özilhan, bir buçuk yıl önce yapılan anlaşmaya dair açıklamalar yaptı.  Özilhan yaşananları şu sözlerle özetledi: “Aslında anlaşma sırasında biz hisselerin tamamını verelim dedik ve bir rakam istedik. Onlar da bizim hissedar olarak kalmamız şartıyla istediğimiz rakamı verdiler. Biz de kalıyoruz dedik. Kimyamızın tuttuğunu görünce de kaldığımıza da iyi yaptığımızı inanıyorum.”

“Türk Hazinesinden Daha Ucuza Borçlandık!”

Abank’ta % 25 hissedar olarak kalmalarını ‘akıllı iş yaptık’ ifadesiyle değerlendiren Özilhan, “Hakikatten borçlanmalarda, sendikasyonlarda, ratinglerde dünya finans piyasasındaki güçlü bir ortağın farkını hissettik ve gördük” dedi. Özilhan itibarlı ortaklık yapısının en büyük gücünü 2014 yılında yaptıkları eurobond ihracında gördüklerini söyleyerek yaptıkları 5 yıl vadeli 250 milyon dolarlık eurobond ihracına 6 kattan fazla talep geldiğini de belirtti. Ayrıca Türkiye eurobondlarının 40 baz puan altında maliyetlerle bu kaynağı Türkiye’ye getirdiklerini söyledi. “Türk hazinesinden daha ucuza borçlandık” diyen Tuncay Özilhan, CBQ ortaklığı ile Abank’ın fonlama maliyetlerinin ciddi şekilde düştüğünü açıkladı.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler