Zenginlerin Hesabına Yarım Milyon Daha Düştü

Bankalardaki mevduat hesapları incelendiğinde 7 ayda 20.4 milyar dolarlık artış görüldü.
01 Eylül 2015 Salı 13:07


BDDK istatistiklerine göre, yılın ilk 7 ayında bankalardaki döviz mevduatlarında 20.4 milyar dolarlık artış görüldü. Temmuz ayı sonu itibariyle verilere bakıldığında, artan döviz mevduatlarının neredeyse tamamı milyonerlerin dolar mevduatı artışından kaynaklandığı görülüyor.

MİLYONERLERİN BANKADAKİ DÖVİZ MEVDUATI YÜKSELDİ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre bankalardaki toplam Döviz Tevdiat Hesabı (DTH) 19 milyar dolar artarak 159 milyar dolara çıktı. 1 milyon ve üzerinde mevduat hesabı bulunan 88 bin 641 milyonerlerin, bankalardaki döviz mevduatı ise yaklaşık 84 milyar dolardan 102 milyar dolar civarına yükseldi. Yılbaşından beri yaklaşık 20.4 artış gösteren DTH'nın 18.1 milyar doları milyonerlere ait olduğu kaydedildi.

Dolar kurunun 2.33 liradan 2.78 liraya çıkması sebebiyle milyonerlerin her biri 567 bin TL kazanmış oldu. DTH hesaplarındaki artışa TL bazında bakıldığında zenginlerin servetlerinin yarım milyonu aşkın arttığı görülüyor. Türk Lirası mevduatları incelendiğinde ise yılın ilk 8 ayında, TL hesaplarına ödenen faizi çıkarınca Türk Lirasının reel olarak gerilediği gerçeği bir kez daha ortaya çıkıyor.

Kategori:
Etiket:

Diğer Haberler