Halk Bankası Satılık Araçlar, Halkbank İcradan Satılık Arabalar

Halkbank’tan satılık araçlar; bankanın ipotekli olarak verdiği kredilerin ödenmemesi sonucunda haciz işlemi başlattığı ya da halihazırda elinde bulunan satılık araçlarını tanımlar. Halk Bankası’ndan satılık uygun fiyatlı araçlar, tıpkı Halkbank’tan satılık gayrimenkuller gibi bankanın kendi internet sitesi üzerinden e-ihale usulü ile satılmaktadır. Halkbank’tan satılık taşıtlar için banka herhangi bir farklı aracı kurum internet sitesi üzerinden teşhir ya da satış yapmıyor. Halk Bankası doğrudan teklif usulü ile araç satışı yapmamaktadır.

Halkbank’tan Satılık Uygun Fiyatlı Araçlar

Halk Bankası’ndan satılık ucuz araçlar, araç piyasalarında bulunan araçlardan daha uygun ücretli oldukları için çok sayıda alıcı bulacaktır. Türkiye’nin en fazla tercih edilen devlet bankaları arasında bulunan Halk Bankası, geniş ağı ve mobil uygulama, internet bankacılığı gibi kanalları sayesinde oldukça fazla müşteriye erişebilen önemli bir banka. Banka, milyonlarca ihtiyaç sahibine ihtiyaç kredileri kullandırmaktadır. Bu krediler arasında şüphe yok ki en fazla tercih edilenlerinden biri de Halk Bankası taşıt kredileri olarak ortaya çıkmaktadır.
Zaman zaman ortaya çıkan bireysel ya da kurumsal kredilerdeki sorunlardan dolayı ipotekli olarak kullandırılan kredilerin geri alınabilmesi amacıyla, ipotekli araçların satışları gerçekleştirilmeye çalışılır. Bu da finansal tabirle batık kredilerin tazmini ve tahsili için gerekli bir yöntemdir.

Halkbank’tan Satılık Arabalar Nereden Satılıyor?

Halk Bankası’ndan ucuz satılık taşıtlar bankaya ait internet sitesi üzerinden e-ihale yöntemiyle satılmaktadır. Halk Bankası Satılık Araç bağlantısı üzerinden bankanın asetlerinde bulunan araçların listesine erişmeniz mümkün. Banka e-ihale yöntemiyle satışlarını yapmasına rağmen farklı bir aracı kurum ile çalışmadan kendi alt yapısı üzerinden araçlarının teşhir ve satışını yapmaktadır.

Halkbank’tan Satılık Araç Almak Avantajlı Mıdır?

Halkbank’tan satılık ucuz otomobiller spot piyasalar ile kıyaslandığında, daha az maliyetle araç sahibi olabileceğiniz için elbette daha avantajlı konumdadır. Bunda en önemli gerekçe ise normal taşıt piyasalarında satılan araçların kar düşünülerek fiyatlanması, bankanın ise batık kredileri geri alma ve elinde uzun süre araç bulundurmama isteğidir. Bankalar, ekspertiz raporları ile fiyatlarını belirler. Ancak serbest piyasada fiyatlar satıcıların isteklerine, aracın marka, model, motor durumu ve yürüyenlerine göre fiyatlanır. Bankaların fiyat belirleme politikaları ise bilirkişi raporuyla yani ekspertiz raporuyla oluşur. Başlangıç fiyatı da olarak adlandırılan muhammen bedel ekspertiz raporları ile ortaya çıkar.

Uygun Fiyatlara Araba Sahibi Olabilirsiniz

Normal araç piyasalarında satıcılar ürünleri için diledikleri fiyatı alıcıya sunabilirler. Ancak Halkbank gibi bankalar, araçlarını satışa çıkarırken bir gaye ve bir plan doğrultusunda hareket etmek durumundadır. Bankalardan satılık arabalar, bankaların batık kredilerinin tahsili için yapıldığı için çok da kâr payı beklenerek satılmazlar. Spot araç piyasalarında ise satıcıya satış üzerinden bir kar bırakılmaz ise satıcı aracın satışını yapmayacaktır. Halkbank araçları için teklifte bulunmanız halinde, normal taşıt piyasalarında 10 birime satın alacağınız bir aracı bankadan 6 birime satın alma olanağınız bulunur.

Batık Krediler İçin Yapılan Satışlar

Halkbank, yatırım amaçlı olarak doğrudan elinde araçlar bulundurmak istemeyecektir. Bankaların amaçları arasında yatırım yoluyla taşıt ya da gayrimenkul edinmek yoktur. Bankalar, kredi desteği sağlayarak finansal ortamlara canlılık ve dinamizm katmakla görevli kurumlardır. Sadece zaman zaman kredi geri dönüşlerinde yaşanan sorunlardan kaynaklı olarak batık kredi sorunu gündeme gelir. Batık kredilerin ise finansal sisteme geri kazandırılması, tahsili gerekir. Böylece finansal sistem içine dönen batık krediler ile likidite sıkıntısı aşılır, kredi destek imkanları artar.

Aynı zamanda bankaların yatırımcıları durumunda olan mevduat sahiplerinin de parası olan bu krediler, bankalarca tahsil edilmeli ve ekosistem içindeki yerini almalıdır.
Bankacılık kanunu uyarınca bankalar ellerindeki araç ve taşınmazları yalnızca iki yıl ellerinde tutabilirler. İki yıl içinde ellerinden çıkarmazlarsa sermayelerine gelir olarak irat etmeleri gerekir. Bu durumda da mevduat sahiplerinin mevduat faizleri direkt olmasa da dolaylı yollardan olumsuz olarak etkilenebilir.

E-İhaleler İle Yapılan Satışlar

Bankalar iki yöntemle satışlarını gerçekleştirirler. Kendi sistemleri üzerinden doğrudan teklif usulüyle, e-ihale yöntemiyle veya farklı kurum internet sistemleri üzerinden e-ihale yöntemiyle. Halkbank, gayrimenkul satışlarında doğrudan teklif yöntemiyle hareket etse de araçlarının satışlarını yine kendi sistemi üzerinden e-ihaleler ile yapmaktadır. Halkbank’tan Satılık Araçlar bağlantısı üzerindeki araçları elektronik ihaleler ile satarlar. Az sonra bankanın taşıtlarını nasıl satın alabileceğinizi aşağıdaki başlıklarımızda inceleyeceğiz.

E-İhale – Doğrudan Teklif Farkları

E-ihaleler ile doğrudan teklif arasında farklar bulunur. Bankalar, taşınmaz ya da taşıt satışlarında bu iki yöntemle satışlarını yaparlar. Doğrudan teklif yönteminde, beğendiğiniz araçlara doğrudan teklif verirsiniz ve bu tekliflerinizi kimse görmez. Sizde farklı teklifleri görmezsiniz. En yüksekten en düşüğe doğru yapılan sıralama sonucunda banka en yüksek teklif sahibine satışı yapmak için yetki verecektir.

E-ihale yönteminde ise bankanın ya da aracı kurumun sistemine giriş yapmanız gerekir. Size verilen yetki ile beğendiğiniz araç için sistem üzerinden muhammen bedel üzerinden ve asgari artış tutarı oranında muhammen bedeli artırarak teklif verirsiniz. E-ihalelerde sizin yaptığınız teklifler farklı alıcılar tarafından görülebilir ve siz de farklı isteklilerin tekliflerini görürüsünüz. Dilerseniz farklı alıcılar teklif artırdıklarında siz de karşı teklif vererek fiyatı artırabilirsiniz.

Halkbank İcradan Araç Satın Alır

Halkbank bir devlet bankasıdır. Devlet bankası olması hasebiyle vatandaşlarca da oldukça güvenilen Türkiye’nin sayılı bankaları arasındaki yerini alır. Bir devlet bankası olmasının da avantajıyla icra dairelerinden muhammen bedele satılamamış ya da bürokrasi hantallığı ile satılması güç olan araçları kendi internet sitesi üzerinde satabilmek için avukatları aracılığı ile satın alır. Satın almasının ardından artık taşıtı dilediği ortamda ve kendi şartlarına uygun olarak satabilir. İstemesi durumunda yeniden bir ekspertiz raporu çıkartarak muhammen bedeli güncelleyebilir.

Halkbank Araçlarını Kendisi Satar

Banka kendi kurallarına göre araçlarını satmak istediğinden icra müdürlüklerinden aracı satın almasına neden olabilir. Banka, belirlediği kurallara göre kendi internet sitesinden ve dilediği yöntemle araçlarını satabilir ve araç satışlarını istediğinde de durdurabilir.

Komisyon – KDV Ödemezsiniz

Halk Bankası, araçlarını kendi internet sitesinden sattığı için ekstra komisyon ödemeniz gerekmez. Aynı zamanda normal araç piyasalarından taşıt almak istediğinizde ikinci el piyasasında satın alım yapacağınızdan dolayı KDV bedeli ödemeniz gerekecektir. Lakin bankalardan satılık uygun fiyatlı araçlar almak istediğinizde KDV ödemeniz gerekmez. Çünkü Halk Bankası ve diğer bankalar, bankacılık kanunu gereğince dekont keserler. İkinci el araç satışı esnasında fatura düzenlenmeyeceğinden, sadece dekont kesileceğinden dolayı KDV ödemenize gerek kalmayacaktır.

Halkbank’tan Satılık Ucuz Araçlar İçin Teminat Bedeli Öder Miyim?

Halkbank’tan satılık ucuz otomobiller, iş araçları ve motosikletler için muhammen bedelin yüzde 3’ü oranında bir teminat bedeli ödemeniz gerekecektir. İlgili banka şubesi ile yapacağınız görüşme sonrasında size verilen IBAN numarasına karşılık gelen tutarı ödemelisiniz. Bu bedel bir kaparo niteliği taşıdığından kalan ödemeyi de banka hesabına yaptığınızda taşıtını yeni sahibi siz olabilirsiniz. 100 Bin TL muhammen bedelle satışa çıkan bir otomobil için 3 Bin TL tutarında bir teminat bedeli yani kaparo ödemeniz yeterli olacaktır. Konuyla ilgili Halkbank Araç Şartnamesini inceleyebilirsiniz.

Halkbank’tan Nasıl Araç Satın Alırım?

Halkbank’tan satılık araçlar için de yine Halkbank Gayrimenkuller sayfasında bulunan Araçlar bölümünü ziyaret etmeniz gerekiyor. İcra yoluyla, araç kredisini zamanında ödeyememiş müşterilerin, ipotekli araçları Halkbank Satılık Araçlar sayfası üzerinden müşterilerin beğenisine sunuluyor. Şu noktaya dikkat çekelim; bankalar, devlet ihale yönetmeliğine tabi bir ihale yaparak araçlarını satmazlar. Kendi kuralları, bankacılık halleri ile kıymetli değerlerini satışa çıkarırlar. Dilediği bedele araçları satma hakkına sahiptir.

Satış için öncelikle Araç Satış sayfasında bulunan satış şartnamesini dikkatlice okumanızı öneriyoruz. Satın alma talepleri sadece e-ihale usulüyle yapılmaktadır. Araç Alım Satım Bölümü ile de araç-satis@halkbank.com.tr adresine de e-posta göndererek detaylı bilgi talep edebilir ve başvuru için gerekenleri öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda araçların detay sayfalarında bulunan telefon numaralarını da aramanız sağlıklı olacaktır. Bununla birlikte belirtelim, banka şubesine giderek kaparo bedelini yani teminat bedelini öderken alacağını şifre bilgileri ile Halk Bankası’ndan Satılık Araçlar sayfasındaki Giriş bölümünden girişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Farklı Teklifleri Öğrenebilir Miyim?

Evet, farklı kişilerin teliflerini öğrenebilirsiniz. E-ihale sistemi tamamen şeffaf bir süreç olduğu için kişilerin tekliflerini görebilirsiniz. Ancak teklifi yapanın kim olduğu ile ilgili bilgiler sizinle paylaşılmayacaktır. Aynı şekilde farklı alıcılar da sizin teklifinizi görebilirler ve sizin kimliğiniz de onlarla paylaşılmaz.

Hizmet Bedeli – Katılım Bedeli – Teminat Bedeli Öder Miyim?

Hizmet bedeli, ihale katılım bedeli ve teminat bedeli gibi kavramları açıklayarak konuya başlayalım. Aracı kurum internet siteleri üzerinden yapılan satışlarda, aracı kurumların alacakları komisyonlara hizmet ya da katılım bedeli adı verilmektedir. Halkbank’tan satılık araçlar için katılım bedeli ya da hizmet bedeli adı altında bir ödeme yapmanız gerekmez. Zira banka kendi internet sitesi üzerinden ve kendi e-ihale yöntemi ile satışlarını gerçekleştiriyor. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi teminat bedeli bir komisyon değildir, ön ödeme özelliği taşımaktadır. Muhammen bedelin yüzde 3’ü kadar teminat bedeli alınır ve kalan tutar ödendiğinde aracın sahibi olursunuz.

Halk Bankası’ndan Satılık Araçlar E-İhalelerle Mi Satılıyor?

Evet, Halkbank’tan satılık taşıtlar için bankanın sitesi üzerinden e-ihalelere katılmanız ve yapılan elektronik ihalede en yüksek bedeli sunmanız gerekir. Konuyu bitirmeden önce belirtelim, bankanın kendi internet sitesi üzerinden yapacağı satışlarda şimdilik araçlar için doğrudan teklif yöntemi bulunmuyor. Fakat araçların detay sayfalarındaki telefon numaralarını aramanız durumunda, bankanın da uygun göreceği bazı taşıtlar için doğrudan teklif modeli geçerli olabilir. Bunu araç satış danışmanıza sormayı ihmal etmeyin.

Aracı Kurumlarla İletişim Kurmalı Mıyım?

Hayır, herhangi bir aracı kurumla iletişime geçmenize gerek yoktur. E-ihale sürecinden satın alma sürecine kadar her safhada yalnızca banka ile muhatap olmanız yeterlidir. Yinelemekte fayda var ki bankanın INTENGO ya da bankadan.com gibi aracı kurumlar üzerinden satışı bulunmuyor. Eğer banka, aracı kurumların internet siteleri yoluyla e-ihale yöntemli satışlar yapılacak olursa bu başlık altında sizlere bilgi vereceğiz.

Halkbank Satılık Araçlar İçin Ödenen Teminat Geri Alınabilir Mi?

Elbette Halk Bankası’ndan satılık uygun fiyatlı araçlar için ödediğiniz teminat bedelini belli durumlarda iade olarak alabilirsiniz. Şimdi bu durumları inceleyelim.
  • Teklifiniz diğer tekliflerden düşük kalmışsa ve ihale kaybetmişseniz,
  • Bankaca ihale iptal edilmişse,
  • İhale için teminat bedeli ödemiş ancak ihalede bir teklif sunmamışsanız yazılı başvuruda bulunmak koşulu ile teminat bedeli tarafınıza iade edilecektir.

Halkbank’tan Satılık Arabalar Taksitle Alınır Mı? Kredi Kullanılabilir Mi?

Halkbank’ın satılık araçları taksitli olarak satılmazlar. Bankalar, ipotekli olarak kullandırdıkları ve geri ödenmeyen batık kredilerini temin ve tazmin etmek için araçlarını satışa çıkardıklarından, hemen ödemelerini almak isterler. Teklif ettiğiniz tutarı bir kerede ve peşinen ödemeniz gerekir. Taksitli satış bulunmamasına rağmen Halk Bankası’ndan satılık arabalar için kredi kullanabilirsiniz. Size tanınan süre içinde bankanın hesabına gerekli tutarı ödeyerek beğendiğiniz araca sahip olabilirsiniz.
İmkanlarınıza uygun taşıt kredilerini bulmak ve detayları incelemek için Taşıt Kredileri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Kredinizi bir devlet bankası güvencesiyle çekmek isterseniz, Halk Bankası’ndan da kullanabilirsiniz. Halk Bankası Kredileri sayfamızda bankanın sunduğu kredi faiz oranlarını görüntüleyebilirsiniz.

Halkbank’tan Satılık Taşıt Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Halk Bankası’ndan satılık otomobil alırken birkaç noktaya dikkat etmeniz halinde önemli bir sorunla karşı karşıya kalmazsınız. İletişime geçtiğiniz satış sorumlusuna taşıtı görmek ve incelemek istediğinizi söylemeniz halinde banka görevlisi size yardımcı olacaktır. İnternet adresinde gördüğünüz fotoğraflar veya sizin yerinize ürünü inceleyen kişiler öncelikli referanslarınız değildir. Ürünü görüp beğenmeden, içinize sinmeden teklif vermemenizi öneriyoruz.

Aracı İnceleyin

Satın almak istediğiniz Halk Bank’a ait aracı sizin incelemeniz ilerleyen zamanlarda yaşayacağınız sorunların önüne geçecektir. Taşıtın sorunları olup olmadığını, belli başlı hasarının bulunup bulunmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Eğer inceleme esnasında banka yetkilisi yanınızdaysa, ona da merak ettiğiniz tüm detayları sormanızı tavsiye ediyoruz. Aracın fiziki durumundan motor ve iç aksamlarına kadar her detayı muhakkak en ince detayına kadar, incelikli bir şekilde inceleyin. Taşıtı test etme fırsatınız doğarsa bu imkânı mutlaka değerlendirin.

Bankaya Ödemeyi Zamanında Yapın

Halkbank’tan satılık araçlar, iş araçları ya da motosikletler satın alırken ödemenizi Halk Bankasına zamanında yapmalısınız. Taksitli satışın bulunmadığından daha evvel söz etmiştik. Taksitli satış seçeneği olmasa da kredi çekerek aracı satın alabilirsiniz. Kredi çekerek araç satın almayı düşünüyorsanız, bu noktada dikkat etmeniz gereken bir konu var. Kredi başvurunuzu başvurunuzdan önce yapmanız sizi rahatlatacaktır. Zira başvurunuzun kabul edilmesine müteakip teminat bedelini ödemeniz ve e-ihaleye katılmanız gerekecektir. Krediye e-ihale sonrasında başvuru yaparsanız ve başvurunuz onaylanmazsa ya da e-ihaleyi kazanmanız durumunda gecikirse ödemiş olduğunuz teminat bedelinin iradı söz konusu olacaktır. Bu noktada kredi kullanacaksanız size bankaca verilen zamana kadar kredinizi çekebilmelisiniz.

Ek Ödemelere Hazır Olun

Bankalardan satılık araçlar satın almak amacı ile ek ödemeleri gözden çıkarmanız gerekebilir. BSMV gibi vergiler ile bazı gider harçlarını Halk Bankası sizin ödemenizi isteyebilir. Bundan dolayı sadece aracın ücretini değil, vergi ve harçları da hesaba katarak para ayarlamalısınız. Özellikle kredi çekerek başvuru yapacaksanız kredi tutarınızı buna göre belirlemenizde fayda var.

Geçmiş Borçları İyi Araştırın

Bankalardan satılık ikinci el araçlar satın alındıktan sonra geçmiş dönem borçları sorun yaratabiliyor. Satın alacağınız aracın geçmişten kalma vergi borcu ve sigorta borcu gibi giderlerinin olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bununla birlikte plakayı da sorgulatarak araç hakkındaki trafik bilgilerini de edinmeyi satın alım öncesinde ihmal etmeyin.

Satış Sadece Size Yapılır

Halkbank’tan satılık araçlar sadece başvurarak e-ihaleye katılan ve kazanan kişiye satılacaktır. Farklı bir kişi aracın satışını üzerine almaya çalışırsa banka bu isteği kesinlikle kabul etmeyecek ve anında satışı durdurarak teminat bedelinden sonra ödemiş olduğunuz araç bedelini tarafınıza iade ederek teminat bedelinizi irat kaydedecektir. Önerimiz, öncelikle aracın satışını üzerinize almanız ve sonrasında dilediğiniz kişiye satmanızdır.