Halk Bankası Hesap İşletim Ücreti

Halkbank hesap işletim ücretinin ne kadar olduğunu hemen alttaki tablodan görebilirsiniz. Halkbank hesap aidatı ödememeniz için yapmanız gerekenleri de aşağıdan okuyabilirsiniz. 

Açıklama
Toplam Ücret
Hesap işletim ücreti almıyor
0₺

Tüm bankaların Hesap İşletim Ücretlerini karşılaştırın!

Halkbank hesap işletim ücreti kesilmemesi için ne yapılmalıdır ve muafiyet koşulları sağlandığı halde, bir hata sonucu kesilen Halkbank hesap işletim ücreti iadesi yapılıyor mu diye araştırdık. 2016 yılı için işlem ve ücretlerinde değişikliğe gitmeyen Halk Bankası'nın hesap işletim ücreti 2016 uygulaması ile ilgili tüm detayları yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

HESAP İŞLETİM ÜCRETİ NEDİR? HALKBANK'TA HESAP İŞLETİM ÜCRETİ NE ZAMAN KESİLİR?

Halkbank hesap işletim ücreti, bankanın müşterilerine verdiği bankacılık hizmetlerine ait vadesiz Türk Lirası, yatırım ve döviz hesaplarından tahsil edilen tutardır. Halk Bank ile müşterileri arasında imzalanan hesap sözleşmesinde işletim ücretinin alınacağı hükmü yer aldığı için hesap işletim ücreti yasal olarak tanımlanmaktadır.

Halkbank yıllık hesap işletim ücreti müşteri hesaplarından aylık olarak tahsil edilmektedir. Halk Bankası hesap işletim ücreti adı altında kesilen bu tutar, YP ve TL cinsinden olan tüm vadesiz hesaplardan alınmaktadır. Bankanın tüzel kişi müşteri hesaplarından ise Halkbank hesap işletim ücreti tahsilat döneminde her para birimi ve hesap için ayrı ayrı kesinti yapılmaktadır. Bu uygulamanın sadece tüzel kişi müşterilerine ait vadesiz hesaplarda geçerli olduğunu unutmayınız.

HALK BANK HESAP İŞLETİM ÜCRETİ KESİLMEMESİ İÇİN HANGİ TİP HESAP AÇTIRILMALIDIR?

Bankada hesap açma işlemi yaptırmak için Halk Bankası'na gittiniz. Fakat açtıracağınız hesaptan işletim ücreti alınmasını istemiyorsunuz. Bunun için tercih edebileceğiniz hesap tipleri şunlardır; birikimli altın ve mevduat hesapları, BES tahsilat hesapları, sadece bireysel kredinin geri ödemesi için kullanılan hesaplar, Halkbank ile anlaşması devam eden kurum ve maaş hesapları, öğrenci hesapları, Kumbara hesapları, Vergi Dairesi hesapları, TOKİ gayrimenkul hesapları, bloke ve depozito hesapları, Kooperatif hesapları ve SGK emeklisi olan vatandaşların maaş hesaplarıdır. 

İşletim ücreti alınmayan hesap tiplerinin haricinde vadesiz hesabınızdan Halk Bankası otomatik ödeme talimatı vererek de hesap işletim ücreti muafiyetinden yararlanabilirsiniz. Bankanızda önceden verilmiş ödeme talimatınız bulunuyorsa ve son 3 ay içerisinde minimum 1 kere ödemesi gerçekleşmemişse açtıracağınız hesaba Halkbank hesap işletim ücreti muafiyeti sağlanabilir.

HALK BANK HESAP İŞLETİM ÜCRETİ İADE İÇİN NE YAPILMALIDIR?

Yukarıdaki hesap tiplerinden birine sahip olduğunuz halde, Halk Bankası mevduat hesabınızdan işletim ücreti almaya devam ediyorsa Halkbank hesap işletim ücreti geri alma talebinde bulunabilirsiniz.

Halk Bankası hesap işletim ücreti iptali için öncelikle vadesiz mevduat hesabınızdan bu ücretin kesildiğine dair dekont almanız gerekmektedir. Dekont ile birlikte dolduracağınız Halkbank hesap işletim ücreti itiraz dilekçesini bankanızın genel müdürlüğüne göndererek yasal başvuru sürecini başlatabilirsiniz. Halk Bankası hesap işletim ücreti iadesi ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz tıklayınız.
 

2022 Güncelleme

T.C. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 18.11.2015 tarihli 2015/1215 esas numaralı kararında Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 13. maddesinin 1. fıkrasının ve buna bağlı olan Ek-1'de yer alan 2.1. Hesap İşletim Ücreti yönünden yürütmenin durdurulmasına oy birliği ile karar vermiştir. Dolayısıyla Danıştay tarafından yürütmenin durdurulması kararı kapsamında finansal tüketicilerden yurt içi şubelerde hesap işletim ücreti tahsil edilmemektedir.