HSBC Hesap İşletim Ücreti

HSBC vadesiz hesap işletim ücreti bilgisini aşağıdaki tablodan görebilirsiniz. HSBC Bank'a hesap işletim ücreti aidatı ödememek için yapmanız gerekenlerle ilgili bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz. 

Açıklama
Toplam Ücret
Ayda bir 10.70₺ olarak tahsil edilir
128.40₺

Tüm bankaların Hesap İşletim Ücretlerini karşılaştırın!

HSBC hesap işletim ücreti alıyor mu, diye merak eden okuyucularımız için HSBC Bank hesap işletim ücretlerini araştırdık. İşlem ve ücretleri uygulaması çerçevesinde HSBC yıllık hesap işletim ücreti tüm vadesiz mevduat grubundaki yabancı para ve Türk Lirası cinsinden açılan hesaplardan alınmaktadır. Ancak bu ücretin tahsilatında ''Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usül ve Esaslar Hakkında Yönetmelik'' hükümleri dikkate alınmak zorundadır.

HSBC HESAP İŞLETİM ÜCRETİ NE ZAMAN KESİLİR?

HSBC Bank hesap işletim ücreti 2016 uygulamasına göre bankanın mevduat hesabı sahiplerinden talep edilen masraf tutarı her ay kesilmektedir. Hesabınızın bir veya birden fazla olmasına bakılmaksızın tek bir ücret alınmaktadır. HSBC hesap işletim ücreti tahsilat dönemi sonunda tamamen veya kısmen bakiye yetersizliği ile karşılaşılırsa izleyen dönemde bakiye kontrolü yapılarak tahsilat gerçekleştirilir. Hesap işletim ücreti HSBC Bank tahsilat döneminde hesap bakiyeniz yeterli ise tahsilat işleminin herhangi bir vadesiz mevduat hesabınızdan gerçekleştirilebileceğini unutmayınız.

HSBC BANK HESAP İŞLETİM ÜCRETİ OTOMATİK ÖDEME TALİMATI

Hesabınızdan vereceğiniz 3 adet HSBC otomatik ödeme talimatı ile yıllık hesap işletim ücretinden muaf olabilirsiniz. Ancak bankanın bu kampanyasından yararlanabilmeniz için 3 ödeme talimatının minimum 1'i otomatik fatura ödeme talimatı olmalıdır. HSBC Bank nezdinde bulunan vadesiz mevduat hesabınıza bağlı okul, kira, bireysel emeklilik yada aidat gibi 2 adet düzenli ödeme talimatı verdikten sonra üçüncü talimatınızın su, elektrik, internet gibi otomatik fatura ödeme talimatı olması gerekmektedir. Ayrıca 3 talimattan da ayrı ayrı ödeme gerçekleşmesi de diğer koşullardan biridir.

HSBC BANK HESAP İŞLETİM ÜCRETİ İLE İLGİLİ DİĞER BİLİNMESİ GEREKENLER

Hesap işletim ücreti HSBC Bank'ta her ay bir defaya mahsus kesilmekte olup, ücrete Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi dahil edilmiştir. Ayrıca yıllık HSBC Bank hesap işletim ücreti adı altında belirtilen tutar Banka ve Sigorta İşlemleri Vergisi dahil edilerek hesaplanmıştır. Dolayısıyla bankanın hesap işletim ücreti tahsilat döneminde hesabınızdan sadece Bankaların Hesap İşletim Ücretleri sayfasında belirtilen ücret tahsil edilecektir. Bu dönemde hesapta para olmaması durumunda ise bir sonraki HSBC Bankası hesap işletim ücreti tahsilat döneminde önceki döneme ait tahsilat yapılmaktadır.

Yasal düzenlemeler kapsamında HSBC Bank tarafından belirlenen hesap işletim ücretlerinde değişiklik yapma hakkı bankaya aittir. Yıl içerisinde HSBC hesap işletim ücretlerinde artış yapılabilir ancak bu artışın hesap sahiplerine bildirilmesi gerekmektedir. Bankada hesap açma işleminiz sırasında iletişim bilgilerinizi doğru verdiyseniz, hesap işletim ücretinde artış yapılacağı dönemde bilgilendirme mesajı alırsınız. Bu artışı kabul etmek istemezseniz üründen vazgeçme hakkınızı kullanarak hesabınızı kapatabilirsiniz.

HSBC hesap işletim ücretleri ile ilgili detaylı bilgi alabilmek için 0850 211 0 111 numaralı müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Ayrıca www.hsbc.com.tr adresinde de bankanın işlem ve ücret uygulamasıyla ilgili tüm bilgilere yer verilmektedir.

2022 Güncelleme: 

T.C. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 18.11.2015 tarihli 2015/1215 esas numaralı kararında Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 13. maddesinin 1. fıkrasının ve buna bağlı olan Ek-1'de yer alan 2.1. Hesap İşletim Ücreti yönünden yürütmenin durdurulmasına oy birliği ile karar vermiştir. Dolayısıyla Danıştay tarafından yürütmenin durdurulması kararı kapsamında finansal tüketicilerden yurt içi şubelerde hesap işletim ücreti tahsil edilmemektedir.