İnternet Gelirleri İçin Vergi İstisnası ve Banka Hesabı Açmak 2022

İnternet gelirleriniz için vergi istisnasından yararlanmak istiyorsanız 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren Türkiye’deki yerleşik bankalardan birinden “İçerik Üretici Gelirleri Hesabı” açtırabilirsiniz. Bu hesabın açılması ve diğer aklınıza gelebilecek sorular ile ilgili detayları yazımızda bulabilirsiniz. Dilerseniz “Adsense, Youtube Gelirleri İçin Banka Hesabı Açmak”, “Mobil Uygulama Gelirleri İçin Banka Hesabı Açmak” ve “Facebook, Instagram, Twitter, Tiktok Geliri İçin Banka Hesabı Açmak” konularını da okuyabilirsiniz.
 
Bu yazımızda internet gelirlerinin vergilendirilmeden müstesna olması için dikkat edilecek noktalar üzerinde durulacaktır.

22.01.2022 Güncelleme: 1 Ocak'ta uygulamaya giren kanuna ve kanunun uygulanma tebliğine rağmen vergi dairelerinde halen sistemin oturmadığını belirtelim. Hesap açtırmaya çalışan kişilere SGK mükellefiyeti çıkarıldığı ve BAĞKUR ödemesi yapacaklarının belirtildiği bilgisi geliyor. Bu uygulamanın yaygınlaşması ve oturması zaman alacak gibi duruyor. 

İnternet Gelirleri İçin İçerik Üretici Vergi İstisnasından Hangi Platformdan Gelir Elde Edenler Yararlanacak?

İnternet gelirlerinin vergilendirilmesi için bir şirket kurmak ve kurulan bu şirket üzerinden de beyannameler ile kazancı, gelir idaresine bildirmek gerekiyordu. Ortaya çıkan bu durumdan herkes aynı oranda etkilenmediğinden, mali müşavirlerin Twitch, YouTube gibi platformlardaki “Bağış” ve “Katıl” butonlarının kapatılmasını tavsiye ettiğine bile tanıklık ettik. Fakat 26 Ekim 2021 tarihinde Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7338 sayılı “Vergi Usul Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile Türkiye’de kurulu bankalar üzerinden bir hesap açmak ve tüm hasılatı münhasıran bu banka hesabı üzerinden tahsil etmek yeterli olacak.
 
Vergi istisnasından yararlanılabilmesi için sosyal medya platformunun direkt olarak banka hesaplarına ödeme yapması gerekiyor. Bu noktaya dikkat edilmelidir.

İnternet Gelirleri İçin Şirket Kurmak Zorunlu Mu?

İnternet gelirleri olarak nitelenen gelirler; Youtube, Instagram, Facebook, Tiktok gibi sosyal medya mecralarıyla reklam geliri olan internet siteleri, reklam geliri sağlayan mobil cihaz uygulamaları için sağlanan kazançlar olarak nitelendirilebilir. Bu kazançlar, bir dönem vergilendirilmeden elde edildiğinden Maliye’nin pek çok kişiyi çağırarak vergi cezası kestiğini okumuşsunuzdur. Sonrasında özellikle sosyal mecralardan ses, görüntü, video ve metin gibi içeriklerden para kazananlar genelde şahıs şirketleri kurmuş ve vergi yükümlülüğü ile bağlanmıştı. 2022 Ocak ayından itibaren yürürlüğe giren kanuna göre sosyal medyadan gelir elde edenlerin şirket açma yükümlülüğü ortadan kalktı.
 
Elbette şirket konusu açıldığında muhakkak Bağ-Kur konusunu da incelemek gerekiyor. Bu yazımızda genellikle sistemin nasıl işleyeceği ile ilgili bilgiler vereceğimizi belirtmiştik. BAĞ-KUR konusunda merak ettiklerinizi İnternet Gelirleri İçin BAĞ-KUR Ödenecek Mi? isimli konumuzda bulabilirsiniz. Eklememiz gerekirse, dileyen kişiler şirket kurabilir. Bu isteğe bağlı bir durumdur.

İnternet Gelirleri İstisna Kapsamındaki Kazançlar Hangileri?

İnternet Gelirlerinde istisna için basit bir tanım yapılması gerekirse, sosyal medya mecralarındaki reklam ve diğer gelirler istisna içinde yer alacak, diyebiliriz. Bu noktanın iyi anlaşılmasında yarar var; işin içinde direkt olarak bir satış / kazanç ilişkisi yoksa kazanılan tutar vergiden müstesna olacak. Pazaryerlerinden yapılan satışlar ve ürün inceleme için sağlanan gelirler için halen bir şirket kurarak fatura kesmeniz gerekiyor. Burada bir örnek vermemiz sanırım anlaşılmasında fayda sağlayacaktır. Bir YouTuber, video içeriğine eklediği reklamların gelirlerini ve “Katıl” destekçilerinin gelirlerini doğrudan Youtube’dan Adsense aracılığıyla alır. Adsense aracılığı ile direkt olarak Türkiye’de yerleşik banka hesabına bu tutarı çeken Youtuber için bu vergi istisnası geçerlidir.
 
Instagram platformundan da örnek vermemiz icap ederse, influencer (etkileyen) olarak nitelenen içerik üreticilerin de tanıtım, tavsiye ile ürün – hizmet satın alınması için diğer kullanıcıları etkileyen içeriklerinde de vergi istisnası uygulanabilecek.
 
Sosyal içerik üreticilerinin sosyal paylaşım ağları üzerinden aşağıdaki elde ettikleri gelirler vergiden müstesna olacak.
 1. Reklam gelirleri
 2. Sponsorluk gelirleri
 3. Bağışlar
 4. Bahşişler
 5. Satış gelirleri
 6. Ücretli abonelik gelirleri
 
Mobil uygulama geliştiricileri satış ve paylaşıma ait aşağıdaki elde ettikleri gelirler vergiden müstesna olacak.
 1. Reklam gelirleri
 2. Satış gelirleri
 3. Uygulama içi satış gelirleri
 4. Ücretli abonelik gelirleri
 5. Sponsorluk gelirleri

Vergi İstisnası Dışında Kalacak Kazançlar Hangileri?

Örneğimize devam edersek, aynı YouTuber elde ettiği reklam geliri ve “Katıl” destekleri dışında aynı platformda T-Shirt de satsın. Bu T-Shirt satışından elde ettiği geliri vergi istisnası için açtırdığı banka hesabına çekmek istese bile bu ücret ona “Adsense” dışında bir birey ya da kurum tarafından ödeneceğinden dolayı Ticari Kazanç olarak nitelenir ve vergi istisnası dışında kalır. Daha da kısa anlatmamız gerekirse, daha önce fatura kesmenizi gerektirmeyen şeyler için yine fatura kesmeyeceksiniz. Fatura kesmenize gerek olmayan internet gelirleriniz için bu istisnadan faydalanacaksınız. (Adsense reklam geliri için bir fatura kesmiyordunuz ama ürün inceleme için aldığınız paranın faturasını kesiyordunuz.)

Kişisel İnternet Siteleri Vergi İstisnasından faydalanabilir Mi?

Kişisel internet siteleri 31717 sayılı tebliğin 4’üncü maddesinin 20’inci alt bendinde yazılı olan “Sosyal ağ sağlayıcısı olarak kabul edilmeyen kişisel internet siteleri, elektronik ticaret siteleri, haber siteleri gibi etkileşim amaçlı içeriğin ikincil ve yan hizmet olarak sunulduğu platformlarda faaliyette bulunan kişilerin bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlar için mezkûr istisna hükümleri uygulanmayacaktır.” İbaresinden anlaşılacağı üzere sosyal mecra olarak sayılmamış ve istisna dışında bırakılmıştır. Kişisel internet siteleri, elektronik ticaret siteleri, haber siteleri gibi siteleri işletenler, yine şahıs şirketi kurarak faaliyetlerini devam ettirmek zorunda kalacaktır.

İstisnadan Faydalanmak İçin Şartlar Neler?

İnternet gelirleri vergi istisnasından yararlanmak için bazı temel şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Şimdi bunları sizler için madde madde değerlendirelim.
 1. İstisna belgesi alınması gerekecek. Gelir İdaresi Başkanlıklarından alınacak olan istisna belgeleri ile banka hesapları açtırılabilecek. İkametin bulunduğu yerdeki vergi dairesinden alınacak bu istisna belgesi, başvuru öncesinde ticari kazanç yönünde gelir vergisi mükellefi olanların kayıtlı faaliyetlerinin istisna kapsamına uygun olup olmadığına göre verilecek.
 2. Mümkünse sadece bu faaliyet için bir banka hesabı açtırılması gerekiyor. Böylece ticari faaliyet gelirleriniz olan platformlardan alacağınız ödemelerinizle fatura keserek ödemesini aldığınız faaliyet gelirleri karışmamış olacaktır.
 3. Ticari kazanca esas bir mükellefiyetin olmaması durumunda istisna belgesinin verilmesi halinde banka hesabı açtırılmasının ardından bir ay içinde banka hesabına ilişkin bilgilerin vergi dairesine bildirilmesi gereklidir.
 4. 2022 yılındaki gelir vergisi dilimlerinden dördüncü gelir vergisi dilimine girmediyseniz bu indirimden yararlanabilirsiniz. Dördüncü dilimde, 880 Bin TL kazancın üzerinde bir geliriniz varsa, direkt olarak yüzde 40 oranında bir gelir vergisi ile vergilendirilirsiniz.
 5. Sadece gelir vergisi ödeyen mükellefler bu istisnadan faydalanabilir. Kurumlar vergisi ödeyen mükellefler bu istisnadan yararlanamazlar.

İnternet Gelirleri Dışında Gelirler Varsa Ne Olur?

İnternet gelirleri dışında, farklı gelirlerin olması durumunda istisnaya engel bir sorun oluşmayacak. Kira gelirinin, faiz gibi farklı gelirlerin olması, yüzde 15 oranındaki stopaj kesintisine tabi olunmasını engellemeyecek. Bu gelirler dışındaki diğer gelirleriniz de internetten sağlamış olduğunuz gelirlerin yüzde 15 stopaj ile vergilendirilmesine engel teşkil etmeyecektir. Ancak yinelememiz de fayda var ki açtıracağınız banka hesabınıza sadece internetten sağladığınız kazançları çekin. Böylece daha kolay takip edebilir ve hesap verebilir olacaksınız.

İnternet Gelirlerinin Bankalar Kanalıyla Vergilendirilmesi Nasıl Olacak?

İnternetten elde ettiğiniz gelirler için şirket kurmaya gerek olmadığını belirtmiştik. O halde devlete vergiyi nereden ödeyeceğiz? Bankalar kanalıyla. Öncesindeki uygulamayı bilerek, sağlanan kolaylığı daha net anlama şansımız var. Bu yasadan önce internet üzerinden 100 TL bile kazansanız, şirket kurmanız ve bir dizi gideri yapmanız gerekiyordu. Bunlar kira, BAĞ-KUR prim ödemesi, maaş, mali müşavir ödemesi, yüzde 18 KDV, damga vergisi, ortalama yüzde 25 civarında bir kurumlar vergisi ya da gelir vergisi… Bu yasa sonrasında ise sadece bir banka hesabı açtırmanız ve bir ay içinde vergi dairesine bunu bildirmeniz yeterli olacak. Bankalar, devlet adına yüzde 15 oranında bir gelir vergisi stopaj kesintisi yaparak kalan tutarı hesabınızda bırakacak. Bu kadar! Sonrasında kazancınızı değerlendirebilirsiniz.
 
İnternet kazancınızı sağlamanız sonrasında, örneğin YouTube, Adsense aracılığıyla size 10.000 TL göndermiş olsun. Banka hesabınızın bulunduğu banka, 1.500 TL’lik (yüzde 15’lik) kesinti yaparak size 8500 TL bırakacaktır. Yüzde 15’lik oran sabittir ve 880 Bin TL’ye kadar da aynı oranda sabit kalacaktır.

İnternetten Elde Edilen Gelirler Ayni Kazanç Olarak Elde Edilirse Ne Olur?

Örneğin Instagram’da bir ürün tanıtımı yaptınız ve sponsorunuz size ödemeyi nakit olarak değil, cep telefonu vermek suretiyle yaptı. Cep telefonunun size verildiği tarih itibariye rayiç bedeli hesaplanarak, rayiç bedeli tutarı kadar nakit bedel o ay sonuna kadar açtırılan banka hesabına yatırılmalıdır. Mesela cep telefonu rayiç bedeli 10 Bin TL ise o kadar tutarı banka hesabınıza yatırmalısınız. Sonrasında ise bu tutarı 8.500 TL olarak bankadan çekebileceksiniz.
 
Görüldüğü gibi aslında pek makul bir çözüm gibi görünmüyor. Bu ayni ödemelerde mükelleflerin ayni kazançlarını sistem içine dahil etmeyeceği gibi bir öngörü yanlış olmayacaktır.

İnternet Gelirlerinin Vergisi (İçerik Üretici Gelir Vergisi) Ne Zaman Ödenecek?

Elde edilen internet gelirlerinin vergi kısmını (yüzde 15’lik kısmı) asla çekemez ve kullanamazsınız. Banka bu vergiyi peşinen çekecek ve vergi dairesine adınıza ödeyecektir. Bankalar henüz uygulamada bu işlemi yapmadığından zaman konusunu güncellememiz gerekecektir.

İnternet Gelir İstisnasının Sınırı Var Mı? Ne Kadar?

İnternetten sağlanan gelirlerde vergi istisnasında, gelir vergisinin dördüncü dilimi olan 880 Bin TL sınırı bulunur. Yıllık kazanç 880 Bin TL’yi geçtiği anda artık yüzde 15 üzerinden değil, yüzde 40 üzerinden vergilendirilmeye başlarsınız.

İnternet Gelir İstisnasından Faydalanmak Zorunlu Mu?

Hayır. Gelir istisnasından faydalanmak zorunlu değil. Banka hesabı açtırmak ve istisnadan faydalanmak istemiyorsanız, eskisi gibi bir şirket kurmanız ve diğer gerekleri yerine getirerek vergilendirilmenize devam etmeniz gerekir. Hatta fazla gelir elde ediyorsanız bu durum daha avantajlı bir hal bile alabilir.

İnternet Gelir Vergisi İstisnasından Kimler Faydalanamaz?

İnternet Gelir Vergisi İstisnasından gelirlerini belirtilen bankalar üzerinden tahsil etmeyenler, bu istisnadan faydalanmak istemeyenler ve gelirleri 2022 yılı itibariyle yıllık 880 Bin TL’yi aşanlar faydalanamaz. Aynı zamanda Kurumlar Vergisi ödeyen şirketler de bu istisnadan yararlanamazlar.

İnternet Gelir İstisnalarına Uyulmazsa Ne Olur?

Eğer internet gelir istisnasına uyumlu hareket edilmezse, coin, aracı diğer hesaplar gibi hesaplarla farklı kanallardan bu gelirlerin elde edildiği anlaşılırsa, mali idare eksik tahakkuk eden vergi, faiz ve cezaları ile sizden rücu edebilir.

Uygulamada Sorunlar Henüz Çözülemedi

İçerik üreticiler ve mobil uygulama geliştiriciler için vergi istisnasını düzenleme uygulamasında henüz sorunların bulunduğu, bazı mükelleflerin rahatça vergi dairelerinden istisna belgelerini alarak banka hesaplarını açtırdıkları bazı mükelleflerin ise vergi dairesinden istisna belgesini alamadıklarını ve bu nedenle de banka hesabı açtıramadıklarını duyuyoruz. Bir başka sorun da henüz Ziraat Bankası dışında bir bankanın bu mevduat ürününü çıkarmamış olması. Şu anda sadece Ziraat Bankası içerik üretici gelir hesabı açmakta. Detaylar gün yüzüne çıktıkça sizler paylaşacağız.