Türkiye İş Bankası Hesap İşletim Ücreti

Türkiye İş Bankası vadesiz hesap işletim ücreti bilgisini aşağıdaki tablodan görebilirsiniz. İş Bankası’a hesap işletim ücreti aidatı ödememek için yapmanız gerekenlerle ilgili aşağıda bulabilirsiniz. 

Açıklama
Toplam Ücret
Hesap işletim ücreti almıyor
0₺

Tüm bankaların Hesap İşletim Ücretlerini karşılaştırın!

Bankaların hesap açma, kapama, arşivleme ve işletme gibi işlem maliyetlerinin bir kısmını karşılamak amacıyla kestikleri tutarlar ''Hesap işletim ücreti nedir?'' sorusunun cevabıdır. Bankaların bu ücretleri tahsil ettikleri güne ise hesap işletim ücreti tahsilat dönemi denilmektedir. İş Bankası hesap işletim ücretine dair ne zaman kesinti yapıldığını, muafiyet koşullarının neler olduğunu ve İş Bankası hesap işletim ücretinin alınmaması için ne yapılması gerektiğini bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

İŞ BANKASI HESAP İŞLETİM ÜCRETLERİ

Hesap işletim ücreti İş Bankası uygulamasında belirtilen tutar, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi dahil edilmiş ücrettir. Bu ücretin tahsilatında müşteri baz alınmaktadır. Dolayısıyla birden fazla TL yada YP hesabı bulunan İş Bankası müşterilerinden ayrı ayrı ücret talep edilmez.

İş Bankası hesap işletim ücreti tahsilat dönemi ise 1.yarı yıl ve 2.yarı yıl olmak üzere iki döneme bölünmüştür. Ücret, ilgili dönem sonlarında tahsil edildiği için 2.yarı yıl hesap işletim ücreti 2015 Aralık ayından itibaren, 29138 sayılı Resmi Gazete 'de yayımlanan ''Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usül ve Esaslar Hakkında Yönetmelik'' hükümleri gereğince tahsil edilecektir.

Hesap işletim ücreti İş Bankası uygulamasına göre ticari hesaplardan alınan işletim ücreti farklıdır. Ancak ücretin tahsilat döneminde ve vergi uygulamasında herhangi bir farklılık bulunmamaktadır.

HESAP İŞLETİM ÜCRETİ KESMEYEN BANKA UYGULAMASI

İş Bankası, müşteri memnuniyetini arttırmak amacıyla hesap işletim ücreti almayan banka uygulaması başlattı. Yüz Yüze Bankacılık adı verilen bu uygulama kapsamında vadesiz mevduat hesaplarından işletim ücreti alınmıyor. Uygulamaya göre bu bankacılık grubunun müşteri numarası altında tanımlı olan yabancı para birimi ve Türk Lirası hesaplarından hesap işletim ücreti kesilmez. Ayrıca Yüz Yüze Bankacılık müşterileri haricinde diğer müşterilerinde hesap işletim ücreti muafiyetinden yararlanabilmesi için birçok avantaj sunulmaktadır. Örneğin; hesabınızdan yada kredi kartınızdan iki adet otomatik ödeme talimatı vererek hesap işletim ücreti İş Bankası uygulamasından muaf olabilirsiniz. Tabi hesap işletim ücreti tahsilat dönemi içerisinde en az birere defa otomatik ödeme talimatlarının gerçekleşmiş olması şartıyla muafiyet sağlanmaktadır.

İŞ BANKASI HESAP İŞLETİM ÜCRETİ ALINMAMASI İÇİN NE YAPILMALIDIR?

Hesap işletim ücretinden muaf olmak için İş Bankası müşterilerine sunulan hesaplardan yararlanabilirsiniz. Yasal düzenlemeler kapsamında hesap işletim ücreti alınmayan banka hesapları; tüketici kredisi, kredi bağlantılı sigorta ödemesi veya kredi kartına bağlı ödemelerin yapıldığı ve İş Bankası hesap işletim ücreti tahsilat dönemi içerisinde sadece bu ürünler için kullanılan hesaplar, Kumbara fonu bulunan TL cinsi mevduat hesapları, 28 yaş ve altı üniversite öğrencilerinin TL hesapları, Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında emekli maaş uygulamasıyla maaş ödemelerinin yatırıldığı mevduat hesapları ve ilk imza hesaplarıdır.

İş Bankası hesap işletim ücreti uygulama esasları ve istisna prensipleri hakkında 0 850 724 0 724 telefon bankacılığından veya size en yakın İş Bankası şubesinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

2022 Güncelleme:

T.C. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 18.11.2015 tarihli 2015/1215 esas numaralı kararında Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 13. maddesinin 1. fıkrasının ve buna bağlı olan Ek-1'de yer alan 2.1. Hesap İşletim Ücreti yönünden yürütmenin durdurulmasına oy birliği ile karar vermiştir. Dolayısıyla Danıştay tarafından yürütmenin durdurulması kararı kapsamında finansal tüketicilerden yurt içi şubelerde hesap işletim ücreti tahsil edilmemektedir.