İsviçre Bankaları

İsviçre Bankaları

İsviçre bankaları hakkında birçok bilgiyi bulabileceğini bu sayfada, İsviçre’de faaliyette bulunan en popüler bankalar bulunuyor. İsviçre bankaları için hazırlamış olduğumuz bu sayfalarda aradığınız her türlü bilgiyi kolayca bulabileceksiniz. İsviçre bankalarına ait bilgiler; internet siteleri, telefon numaraları, swift (BIC) bilgileri bankaların künye sayfalarında bulunmaktadır. Bu bankaların tarihleri, banka türleri, özellikleri gibi bilgiler sayfalarımızda bulunuyor.

İsviçre Bankaları Nasıl Kurulur?

İsviçre bankaları, Tam olarak izin alınması gereken kurum İsviçre’de, İsviçre Finans Piyasası Denetleme Kurumu olarak Türkçeye çevrilebilir. Adında “banka”, “bankası”, “tasarruf bankası” gibi ibareler bulunan işletmeler bankacılık işlemleri yapabilmeleri için bankacılık lisansı almalıdır.

İsviçre Bankalarının Görevleri Nelerdir?

İsviçre bankaları da tıpkı ülkemizde bulunan bankalar gibi öncelikle aracılık faaliyetleri yaparlar. Yani tüketiciden topladıkları mevduat birikimlerini, kredi tür ve türevlerine dönüştürerek, kredi talep eden kişi ve kuruluşlara faiz karşılığında verirler. Elde edilen faiz getirisi ise mevduat sahiplerine mevduat faizi olarak iade edilirken, bankaların en önemli gelirleri de bu kazançlardan elde edilir. Sayfamızda bulunan Alman bankalarından istediğinizi seçerek gerekli bilgilerine erişmek için internet sitelerine ulaşabilirsiniz.

Dünya bankacılık literatüründe de alenen bilindiği gibi bankaların genel amaç ve görevlerinden biri de kişi ve kurumların maddi varlıklarını akılcı şekilde kullanmaktır. Bunun yanı sıra kaynak kullanımını geliştirmek, kısa süreli fonları uzun süreli fonlara dönüştürmek, kaydi ya da banka parası oluşturmak, ülke ticaretine katkıda bulunmak, Merkez Bankalarınca belirlenen para politikalarının etkisini artırmak, gelir dağılımını etkilemek gibi başlıca görevleri bulunur. İsviçre bankaları da bu görevleri uluslararası tanımlar gereği üstlenmektedir.

İsviçre Bankaları Türüne Göre Kaça Ayrılır?

İsviçre bankaları türlerine göre beş kategoriye ayrılır. Yabancı bankalar, Özel bankalar, Büyük bankalar, Kooperatif bankaları ve Kanton bankaları. Tüketiciler için çoğu kez bu ayrım önemsizdir. Burada önemli olan şey iki bankanın (UBS ve Credit Suisse) ülke mevduatının yüzde 50’sini kontrol ettiğidir. Kanton bankaları ise toplam bankaların yaklaşık yüzde 30’unu oluşturan devlete ait ticari bankalardır.