TÜM BANKALAR TEK SİTEDE !

KONUT KREDİLERİ

Bankaların konut kredileri çeşitlerinin yer aldığı bu bölümde ilgilendiğiniz konut kredisi türünün sayfalarından tüm bankaların ev/arsa/işyeri ve konut geliştirme kredilerinin karşılaştırmalı faiz tablolarına ulaşabilirsiniz. En uygun faiz oranlı kredileri bulabilir, ayrıca konut kredisi hesaplama aracı ile çekmek istediğiniz kredinin hesaplamasını da yaparak kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

KONUT KREDLERİNİ HESAPLAYIN

BANKALARIN KONUT KREDİLERİ

SEÇTİĞİMİZ KONUT KREDİLERİ

BANKA KREDİ ADI 12 Ay 24 Ay 36 Ay 48 Ay 60 Ay 120 Ay
halkbankasi Logosu
Konut Kredisi
%0.99 %0.99 %0.99 %0.99 %0.99 %0.99
ziraatbankasi Logosu
Konut Kredisi
%0.99 %0.99 %0.99 %0.99 %0.99 %0.99

BANKALAR.ORG KONUT KREDİLERİ

Konut kredisi, ev sahibi olmak isteyenlerin 15 yıla kadar vade seçenekleriyle bankalardan kullanabildiği bir kredi türüdür. Bireyler konut kredilerine orta ve uzun vadede ev sahibi olmak amacıyla başvuruda bulunurlar. Konut kredileri genel olarak bitmiş durumdaki evler için kullandırılmaktadır. Ancak düzenlenen ekspertiz raporunda yüzde 90 oranında bitmiş bir konutun oturmaya hazır şekilde olduğuna dair bir ibarenin bulunması durumunda da ihtiyaç duyulan konut kredisi

sağlanmaktadır. Bu şartlar kooperatif hissedarlarının/ üyelerinin konut kredisi ile ev sahibi olabilmeleri için de geçerlidir. Konut kredisi başvurusunda, başvuru sahibi ve kefillerden istenilen belgeler esas olarak ihtiyaç kredisi ile aynıdır. Fakat ihtiyaç kredisine ek olarak, kat mülkiyeti veya kat irtifakı tapusunun fotokopisi ve ekspertiz raporu da konut kredisi başvurusunda gerekli görülen belgelerdir. Konut kredileri, konutun ekspertiz tarafından belirlenen değerinin yüzde 75'ine kadar verilmektedir. Ayrıca konut kredisi başvurusu tıpkı diğer kredi ürünlerinde olduğu gibi yapılacak kredi değerlendirmesinden sonra uygun görüldüğü taktirde kullandırılmaktadır.

Konut kredisine konu olan konutun hem belediye sınırları içerisinde bulunması hem de konut yaşı olarak en fazla otuz yıllık olması gerekmektedir. Konut kredileri birinci dereceden yakın akrabalar arasındaki satışları kapsamamaktadır. Ayrıca krediyi kullanan birey evli ise şube yetkilileri huzurunda diğer eşten muvafakatname imzalatılarak konut kredisi alınabilmektedir. Konut kredileri ile ilgili bir diğer husus ise krediye konu olan konuta yangın, yer kayması, deprem gibi risklere karşı Konut Paket Sigortası yaptırılması zorunludur. Konutun asgari ekspertiz değeri üzerinden yaptırılan bu sigortanın her yıl yenilenmesi gerekmektedir. Ayrıca krediye konu olan konuta DASK yaptırılması da zorunludur. Konut kredisini kullanan bireye ise hayat sigortası yapılmaktadır. Konut kredileri ile aklınıza takılan sorulara bilgi merkezindeki makalelerden yanıt bulabilirsiniz.