Kuveyt Türk Satılık Gayrimenkuller, İcradan Satılan Evler, Konutlar, Daireler

Kuveyt Türk’ten satılık gayrimenkuller; haciz işlemleri başlatışmış olan meskenler, iş yerleri, arsa ve tarlalar gibi gayrimenkullerin banka tarafından satılmak istenmesini ifade eder. İcra öncesi piyasa fiyatlarına nazaran, bankalardan satılık gayrimenkuller oldukça rağbet görmektedir. Gayrimenkul ihtiyacı olanlar, yatırımlarını uygun fiyatlı taşınmazlara yapmak isteyenler için Kuveyt Türk’ten satılık taşınmazlar da birer seçenektir. Bu yazımızda “Kuveyt Türk satılık gayrimenkuller nasıl alınır, teminat öder miyim, kredi kullanabilir miyim?” gibi sorulara birlikte yanıt bulacağız.

Bankanın kendi internet sitesi olan Kuveyt Türk Gayrimenkul üzerinden ve Kuveyt Türk’ün sahibinden.coım satış sayfası olan Sahibinden Kuveyt Türk sayfası üzerinden gayrimenkulleri inceleyebilir ve beğendiğiniz taşınmazlar için neler yapabileceğinizi yazımızdan okumaya devam edebilirsiniz.

Kuveyt Türk’ten Satılık Gayrimenkul Ürünleri

Bankalar genellikle satılık gayrimenkul ürünlerini kendi internet sitelerin üzerinden ya da aracı internet siteleri üzerinden satmaya çalışır. Kuveyt Türk’ten satılık gayrimenkuller de bankanın kendi internet sitesi üzerinden satışa çıkarılmış durumda. Bunun yanında Türkiye’nin en iyi satış platformlarından biri olan sahibinden internet sitesi üzerinden de satılık gayrimenkullerini sergilemektedir. Ancak sahibinden.com internet platformu üzerinden satış yapılmadığını, yönlendirme yapılarak satış kanallarının tanıtıldığını da belirtelim. Bu yüzden, yazımızda sahibinden.com üzerinden satışlara değinmeyeceğiz.

Kuveyt Türk'ten satılık taşınmazlar, spot taşınmaz piyasalarına nazaran daha uygun fiyatlara satıldıklarından tercih sebebidirler. Kuveyt Türk, ülke çapındaki geniş şube ağı ve mobil ağı sayesinde müşterilerine tüketici finansmanı, taşıt finansmanı ve konut finansmanı sağlayan özel katılım bankalarından biridir. Zaman zaman sağladığı finansmanların geri dönüşü gecikebilmekte ya da batık finansmana dönüşebilmektedir. Yoğun olarak kullandırılan konut finansmanlarının geri dönüşü olmadığında ise yasal yollardan dönüş beklenmektedir.
Kurumsal ya da kişisel olarak kullandırılan finansmanların geri dönüşü olmayınca, ipotekli olarak kullandırılan finansmanlar ile satın alınan taşınmaz mallar satılarak finansman bedeli karşılanmaya çalışılır. Kuveyt Türk Gayrimenkulleri sitesi üzerinden gerçekleşen satışlara siz de katılabilir ve beğendiğiniz gayrimenkul ürünlerini satın alabilirsiniz.

Kuveyt Türk'ten Satılık Gayrimenkuller Nasıl Satılır?

Kuveyt Türk'ten satılık taşınmazların da satıldığı ve bankaların tercih ettiği iki farklı satış yöntemi bulunur. Bunlardan ilki e-ihale yöntemidir. Bu yöntemi uygulayan bankalar genelde aracı internet siteleri yardımıyla satışlarını yaparlar. Kendi internet siteleri üzerinden de satış yapan bankaları bulmak mümkündür. Fakat genel ekseriyet aracı internet siteleri üzerinden e-ihale ile gayrimenkul satışı yaparlar. Kuveyt Türk Katılım Bankası, e-ihale yöntemiyle satış yapmamaktadır.

Diğer yöntem de direkt teklif yöntemidir. Bankalar ellerinde bulunan taşınmazları belirli muhammen ücret üzerinden satışa çıkarırlar. Bankanın internet sitesi üzerinden yapılan bu teşhir sonrasında, sizler de beğendiğiniz taşınmazlar için bankanın sunduğu iletişim kanalları üzerinden başvuru yaparsınız. Kuveyt Türk Katılım Bankası, direkt teklif alarak satışlarını gerçekleştirir.

Kuveyt Türk'ten Satılık Taşınmaz Almak Kârlı Mı?

Daha önce de belirttiğimiz gibi Kuveyt Türk'ten satılık gayrimenkul almak, taşınmaz piyasasından taşınmaz almaktan daha ucuzdur. Bunun en temel sebebi ise icradan satışa çıkarılan gayrimenkul ürünlerinin muhammen bedel üzerinden satılmasıdır. Muhammen bedel, ekspertiz şirketince atanan bilirkişinin taşınmaz ürüne biçtiği satış başlangıç fiyatıdır. Bankalar, ekspertiz raporunda sunulan bu fiyat üzerinden satışlarını gerçekleştirir.

Bankalar direkt olarak ellerinde taşınmaz bulundurmak yerine nakit bulundurarak piyasaya finansman desteği sağlamak isterler. Kuveyt Türk de elinde taşınmaz bulundurmak istemeyecektir. Zira elinde bulundurduğu taşınmazlar satılmadığı takdirde iki yıl içinde sermayelerine kaydedilir. Bu durumda aktif rasyo gibi düzenlemelerden etkilenir. Bunun önüne geçmek ve batık finansmanları bir an önce karşılamak için de Kuveyt Türk'ten satılık gayrimenkul ürünlerini elden çıkarmak isterler. Batık finansmanların temin ve tazmini sonrasında, bankacılık ekosistemi içerisinde yeniden akıcı bir finansman desteği sağlamayı amaçlarlar. Aynı zamanda bankadan satılık gayrimenkullerden birini almak istediğinizde bir emlakçı ücreti de ödemeniz gerekmez. Böylece daha ucuz fiyatlara gayrimenkul sahibi olabilirsiniz.

Kuveyt Türk de bankacılık kanununu gereği fatura yerine dekont keser. Fatura kesme zorunluluğu olmadığı için satışlarında KDV tutarı da ödemezler. Sizin de bankadan yapacağınız alışverişlerde KDV ödeme durumunuz böylece ortadan kalkar. Aynı zamanda muhammen bedel üzerinden satış yapıldığı için de piyasa koşullarına göre daha uygun fiyatlara gayrimenkul sahibi olabilirsiniz.

Kuveyt Türk’ten Satılık Taşınmazların Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Kuveyt Türk'ten satılık taşınmazlar, ipotekli kediler için icra dosyası açılıp icraya devredildiği anda ekspertiz raporu ile fiyatlanmaya başlar. İlan.gov.tr gibi kamuya bağlı ihale sitelerinde ya da idarenin takdir ettiği internet sitelerinde satışa açılır. Bu süreçte bilirkişinin oluşturduğu ekspertiz raporuyla fiyat ilk etap için belirlenmiş olacaktır. Ancak banka çeşitli sebeplerle satışı yapılmamış olan gayrimenkul ürünlerini avukatları aracılığıyla satın alarak kendi asetlerine katarlar. Böylece kendi ellerine geçen taşınmazlar için tasarruf sahibi olurlar. Bankalar genellikle aracı internet siteleri üzerinden, e-ihale sistemiyle satış işlemlerini gerçekleştirseler de Kuveyt Türk Katılım Bankası, kendi internet sitesi üzerinden direkt teklif alarak işlem yapmaktadır. Muhammen bedele en yakın teklifi yapanlar dahi bu durumda taşınmaz ürünlere sahip olabilmektedirler.

Kuveyt Türk’ten Satılık Gayrimenkuller Nasıl Alınır?

Kuveyt Türk’ten satılık gayrimenkul satışlarında taşınmaz satın almanız için bankanın Kuveyt Türk Gayrimenkul sayfasını ziyaret etmeniz ve mesken, iş yeri, fabrika ve arsa gibi seçenekler arasından dilediğinizi seçerek kontrol etmeniz gerekiyor. Aklınıza yatan, yatırım yapabileceğinizi düşündüğünüz bir gayrimenkulü bulduğunuzda varlık numarasını bir kenara not etmenizde fayda bulunuyor. Sisteme üye olmaya da çalışabilirsiniz. Fakat belirtelim ki sisteme üye olurken e-posta adresinize doğrulama için e-posta gelmemektedir. Bunun teknik bir sebep olup olmadığını da bilmediğimizi belirtelim. Bu sebeptendir ki mail ile aktivasyon yaptırmaya çalışmak yerine, bankanın belirteceğimiz telefon numarasını arayarak işlemlerinize devam edebilirsiniz. Bankanın her ilanı için satış yapmak zorunda olmadığını da özellikle hatırlatmakta yarar var.

Direkt Teklif Usulüyle Kuveyt Türk Satılık Taşınmazlara Sahip Olmak

Direkt teklif usulüyle Kuveyt Türk Katılım Bankasına ait taşınmazlara kolayca sahip olabilirsiniz. Bunun için beğendiğiniz gayrimenkul ürüne ait varlık numarasını kaydettiğinizi varsayacağız. Sonrasında 0 262 723 53 53 numaralı gayrimenkul danışma hattını arayarak taşınmaz ile ilgili bilgi almak istediğinizi telefondaki yetkiliye bildirmelisiniz. İnternet sitesi üzerinde gördüğünüz numara olan 0 262 723 55 55 olsa da bu telefon numarası bankanın genel işleriyle ilgili yetkilendirdiği bir telefon numarasıdır ve gayrimenkuller ile ilgili bir operatör bulunmamaktadır. Aynı zamanda meteha.salih@kuveytturk.com.tr mail adresine e-posta göndererek de ilginizi danışmana belirtebilirsiniz. Ardından size geri dönecek ve bilgi vereceklerdir.

Yetkiliye teklifinizi sunmak istediğinizi belirttiğinizde, öncelikle size taşınmazı gezdirmek – göstermek istediklerini belirteceklerdir. Aynı zamanda teklif sunma noktasından da size gayrimenkulü gezdirecek – gösterecek kişi yardımcı olabilecektir. Bu açıdan hem teklif verme hem de kısa sürede teklifin sonuçlanması açısından Kuveyt Türk’ten satılık gayrimenkul satın almak oldukça kısa sürmektedir. Teklifinizi sunmanıza mukabil yüzde 5 oranında bir teminat bedelini bankanın size sunacağı bankaya ait hesap numarasına yatırmanız ile satın alma süreci başlamış olacaktır. Başvuru bölümüyle konuya devam edelim.

Başvuru Süreci: Size taşınmazı gezdiren yetkili, aynı zamanda teklifinizi sunabileceğiniz kişidir, demiştik. Taşınmazı gezdikten sonra gayrimenkulü beğenmeniz durumunda, teklifinizi yetkiliye iletebilirsiniz. Burada önemli olan noktalardan birini de atlamadan belirtelim: İhaleli satışlarda asgari muhammen bedel kadar teklif sunulabilirken, direkt satışlarda muhammen bedele yakın olarak yapılacak olan teklifler de satışın gerçekleşmesinde etkili olabilmektedir. Bu yüzden muhammen bedele en yakın teklif ile taşınmaz ürünü satın almaya çalışabilirsiniz.

Teklifinizi iletmenizin ardından, teminat bedelinin ödenmesi ve satış sözleşmesinin / şartnamesinin imzalanması için banka şubesine yönlendirilirsiniz. Bankanın tarafınıza sunacağı şartnameyi iyice okuyarak imzalamanızı öneriyoruz. Tüm detaylara hâkim olarak haklarınızı ve bankanın haklarını iyice anladığınızdan emin olmalısınız. Teminat bedelini ödemenizin ve şartnameyi imzalamanızın ardından, teklifiniz banka üst yönetimine sunulacaktır. Teklifinizin değerlendirme süreci, diğer bankalara nazaran oldukça kısa denebilecek bir süredir. Aldığımız bilgiye göre 1 iş günü içinde ya da aynı gün içerisinde teklif değerlendirilmekte ve olumlu – olumsuz karar teklif sahibine iletilmektedir.

Teklifin uygun görülmesi durumunda, Kuveyt Türk satılık gayrimenkul ürününün teminatı dışında kalan toplam ödemesi için 7 iş günü süre tarafınıza veriliyor. Bu sürecin kredi çekmeniz için ya da kalan tutarı toparlamanız için yeterli bir zaman olduğunu düşünüyorsanız da kredinizi teklif öncesinde çekmenizi ya da paranızı teklif öncesinde toparlamanızı öneriyoruz. Şartname ve dekont ile banka şubesine teslim etmeniz gereken belgeleri aşağıda belirttik.

Size en yakın Kuveyt Türk Katılım Bankası şubesinin yerini öğrenmek için internet sitemizde bulunan Kuveyt Türk Şubeleri sayfasını ziyaret edebilir ve il / ilçe bilgilerini girerek arama gerçekleştirebilirsiniz.

İstenen Evraklar: Başvuru esnasında kişisel başvuru yapıyorsanız, şartname ve dekont ile kimlik belgenizin fotokopisi yeterli olacaktır. Ancak tüzel kişiler için başvuru gerçekleştirecekseniz, bu durumda, şartname ve dekont ile sözleşme imzalayan kişinin şirket yetkilisi olduğunu gösterir yetki belgesi, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi fotokopisi ve vergi levhası fotokopisi istenecektir.

Kuveyt Türk’ten Satılık Gayrimenkule Ödenen Teminat Bedeli İade Edilir Mi?

Kuveyt Türk satılık gayrimenkuller için yapılan teklif sonucunda, banka üst yönetiminin teklifi uygun görmemesi sonucu doğarsa, teminat bedelinin tarafınıza iadesi sağlanacaktır. Banka herhangi bir nedenle ya da neden belirtmeksizin satıştan vazgeçebilir veya farklı bir alıcıya satış işlemi gerçekleştirmek için size taşınmazı satmak istemeyebilir. Bu durumda da ödemiş olduğunuz teminat bedelinin tarafınıza iade edilmesi söz konusu olacaktır. Ancak satış aşamasına gelmiş olan bir satış için banka teminat bedelinizi geri ödemeyerek teminat tutarınızı gelir olarak irat kaydedecektir. Zira teminat bedelini ödemeden önce yetkili tarafından taşınmazın size gösterildiği, itirazınızın bulunmadığı varsayılarak teminat bedelini ödediğiniz şartnamede alenen belirtilmiştir.

Kuveyt Türk Satılık Gayrimenkulleri İçin Kredi Kullanılabilir Mi?

Kuveyt Türk’ten satılık gayrimenkul satın alırken kredi çekmeniz için bir engel bulunmamaktadır. Dilerseniz Kuveyt Türk’ten konut finansman desteği ya da arsa finansman desteği talebinde bulunabilirsiniz. Öncelikle satın almak istediğiniz gayrimenkulün finansman için uygunluğunu sorgulatmanızı öneriyoruz. Gayrimenkul danışmanı size bu konuyla ilgili bilgileri iletecektir. Bankalar ödemelerini peşin olarak almak isterler. Bu yüzden de kredi ya da finansman kullanarak satın almayacaksanız, kesinlikle paranızı satın alım yapmadan önce hazırlamanızı öneriyoruz.

Farklı bankalardan konut kredi kullanmak için Konut Kredileri sayfamızı, Kuveyt Türk finansmanları içinse Kuveyt Türk Finansmanları sayfamızı inceleyebilirsiniz. Daha da spesifik bir arama yaparak, Kuveyt Türk Konut Finansmanları sayfamızı inceleyerek size en uygun finansmanı ya da krediyi bulabilirsiniz.

Kuveyt Türk’ten Gayrimenkul Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kuveyt Türk’e ait taşınmazlar satın alınmadan önce gayrimenkul danışmanı ile her türlü detay hakkında konuşmanızı öneriyoruz. Eğer imkânınız bulunuyorsa, bizzat giderek gayrimenkul ürünü dikkatlice incelemelisiniz. Beğendiğiniz ve teklif vermek istediğiniz taşınmaz için çevre şartlarını kontrol etmeli, ulaşım imkanlarını araştırmalı ve komşularınıza varana dek incelemelisiniz. İlerleyen süreçlerde sorun yaşamamak için bu incelemeleri gerçekleştirmeniz önemlidir.

Gayrimenkul Tapu Durumunu İnceleyin

Gayrimenkul ürünün iskân durumu, kullanım durumu ve tapu bilgileri, tapu dairelerinden; hasar ve imar durumu da gerekli belediye birimlerinden hassasiyetle incelenmelidir. Bir konut almak istediğinizi düşünürsek, konuttaki hasar durumu ve iskân durumundaki sıkıntılar bankanın kesinlikle mesuliyet kabul etmediği ve etmeyeceği konulardır. İmzalamış olduğunuz şartnamede / sözleşmede bu durumun bilincinde olduğunuzu ve daha önceden yapıyı inceleyerek onayladığınızı imzalayarak bankaya taahhüt etmiş olursunuz. Sonrasında da satıştan vazgeçmeniz halinde teminat tutarınız geri iade edilmez.

Banka Ödemesini Geciktirmeyin

Bankanın gayrimenkul ödemesini peşin olarak istediğini belirtmiştik. Bu konu hassastır. Zira eğer size verilen sürede bankaya teminat dışında kalan gayrimenkul bedelini ödemezseniz, tarafınıza satış durdurulur ve ödemiş olduğunuz teminat bedeli gelir olarak irat edilir. Kredi ya da finansman kullanarak taşınmaz ürünü satın alacağınız durumlarda, kredibilitenizin satın alacağınız ürünü karşılayıp karşılamadığını tartmadan teklifte bulunup teminat yatırmayın. Zira yeterli kredibiliteniz olmaması durumunda, gayrimenkul ürünü satın alamayacağınızdan teminat bedeliniz irat edilecek ve tarafınıza iade edilmeyecektir. Aynı zamanda satın alım esnasında ödenecek olan BSMV de sizin tarafınızdan ödenir.

Tapu Devri Sadece Sözleşme İmzalayana Yapılır

Satış için bankayla anlaşmanız ardından, tapu devri esnasında, sözleşmeyi imzalayan kişi adına değil de başka biri adına tapu devri gerçekleştirmeye çalışmayın. Banka için bu durum yine iptal sebebi olarak görülecektir ve teminat bedeliniz gelir irat edilecektir. Kuveyt Türk’ten satılık gayrimenkul için kiminle sözleşme imzalanmışsa, onun üzerine tapu devredilir.

Geçmiş Dönem Borçlarına Dikkat Edin

En sık yaşanan sorunlar arasında da geçmiş döneme ait borçlar yer almaktadır. Geçmiş dönemde, bankanın ipotekli gayrimenkule el koymasından önce ya da sonra, gayrimenkul ürüne ait çeşitli borçlar ortaya çıkabilir. Konut – iş yeri olması durumunda elektrik, su, doğal gaz gibi kurum borçları ödenmemişse, banka bu durumda mesuliyet kabul etmeyecektir ve borçları sizin ödemeniz gerekecektir.


Diğer bankalardan satılık gayrimenkuller