Odeabank Hesap İşletim Ücreti

Odeabank hesap işletim ücreti bilgisine alttaki tablodan ulaşabilirsiniz. Odeabank’tan hesap aidatı ödemeden nasıl hesap sahibi olacağınızı aşağıdan okuyabilirsiniz. 

Açıklama
Toplam Ücret
Hesap işletim ücreti tahsil edilmez.
0₺

Tüm bankaların Hesap İşletim Ücretlerini karşılaştırın!

Odeabank hesap işletim ücreti Türkiye'de bulunan çoğu bankanın uygulaması gibi üç aylık olarak tahsil edilmektedir. 3 ayda bir Odeabank'ta kullanmakta olduğunuz vadesiz hesabınızdan hesap İşletim ücreti tablosunda belirtilen tutar kesilmektedir.

Hesap işletim ücreti tanımında kullanmakta olduğunuz diye belirtilmesinin sebebi, 6 ay süre ile hiç kullanmadığınız banka hesaplarından hesap işletim ücreti alınamaz. İlgili süre içerisinde hesabınızdan EFT, havale, döviz alıp satma gibi bir bankacılık işlemi gerçekleştirmediğiniz halde kesinti yapıldığını fark ederseniz, hesap işletim ücreti itiraz dilekçesi yazarak kesilen meblağı geri alabilirsiniz. Şunu da belirtmekte fayda var ki; hesap işletim ücreti ile ilgili düzenlemelere uygun olarak Odeabank tarafından ücret artışı yapılması yasaldır. Tabi ki ilgili ücret değişikliğinden 30 gün önce telefon, ATM, e-posta veya kısa mesaj gibi araçlarla ücret artışının tarafınıza bildirilmesi gerekmektedir.

ODEABANK HESAP İŞLETİM ÜCRETİ MUAFİYETİ

Odeabank hesap işletim ücreti alınmaması için yararlanabileceğiniz bazı fırsatlar sunulmaktadır. Ancak muafiyet için sunulan bu fırsatlarda banka tarafından belirlenen kriterler bulunmaktadır. Bu kriterlerin başında otomatik fatura talimatı gelmektedir. Odea Bank otomatik fatura ödeme konusunda bankanın net bir uygulaması yok. Bu nedenle hesap açılışından önce hesabı açtırmak istediğiniz şubeye giderek ön anlaşmalı hesap açtırmanız gereklidir.

Odeabank otomatik ödeme talimatı vererek vadesiz mevduat hesabından hesap işletim ücreti kesilmesini engellemek isteyen tüketicilerin şube yetkilileri ile anlaşma sağlayarak hesap açtırmasını tavsiye ederiz. Ayrıca bu anlaşmanın onaylandığına emin olduktan sonra mevduat hesabınıza para yatırmalısınız. Aksi halde Odeabank yıllık hesap işletim ücreti kesilmeye devam edecektir.

HESAP İŞLETİM ÜCRETİ ODEABANK DETAYLARI

Üç ayda bir tahsil edilen Odeabank hesap işletim ücretlerine Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi dahildir. Bu nedenle Odeabank hesap işletim ücreti tahsilat dönemi geldiğinde ek bir ücret talep edilmeden hesabınızdan sadece belirtilen tutar tahsil edilecektir. Şayet bankanın hesap işletim ücreti tahsilat döneminden sonraki 15 gün içerisinde hizmetin kullanım hakkından vazgeçerseniz, bir sonraki döneme ait ek bir ücret, komisyon yada faiz alınmayabilir. Bu detaylar için banka hesabı açma sözleşmesini imzalamadan önce dikkatlice okumanız önemlidir. Bazı bankalar ilk imza sözleşmesinde bu hükümlere yer verirken, bazıları ücret talep etmeyecekleri için es geçmektedir.

Hesap işletim ücreti Odeabank tarafından kesileceği tarihte hesap bakiyeniz yeterli olmazsa, yıl içerisinde hesabınıza para yatırdığınızda Odeabank yıllık hesap işletim ücretinin hepsi birden tahsil edilmektedir. Ayrıca Türk Lirası dışındaki diğer para birimleri üzerinden açılan vadesiz mevduat hesaplarından da Odeabank hesap işletim ücretinin muadili olan tutar alınmaktadır. Bankanın ürün kullanım hakkıyla ilgili daha kapsamlı bilgiye www.odeabank.com.tr adresinden veya 444 8 444 telefon bankacılığından ulaşabilirsiniz.

2022 Güncelleme: 

T.C. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 18.11.2015 tarihli 2015/1215 esas numaralı kararında Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 13. maddesinin 1. fıkrasının ve buna bağlı olan Ek-1'de yer alan 2.1. Hesap İşletim Ücreti yönünden yürütmenin durdurulmasına oy birliği ile karar vermiştir. Dolayısıyla Danıştay tarafından yürütmenin durdurulması kararı kapsamında finansal tüketicilerden yurt içi şubelerde hesap işletim ücreti tahsil edilmemektedir.