Şekerbank Hesap İşletim Ücreti

Şekerbank’daki hesap işletim ücretinin ne kadar olduğu aşağıdaki tabloda yer alıyor. Şekerbank hesap işletim ücreti muafiyeti konusunda ve banka aidatları hakkında da bilgi alabilirsiniz. 

Açıklama
Toplam Ücret
Hesap işletim ücreti almıyor
0₺

Tüm bankaların Hesap İşletim Ücretlerini karşılaştırın!

Şekerbank aylık hesap işletim ücreti konusuyla ilgili olarak, Şekerbank hesap işletim ücreti alıyor mu, Şekerbank hesap işletim ücreti ödememek için ne yapılmalıdır ve bu ücretin muafiyeti nasıl sağlanır sorularının cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

ŞEKERBANK HESAP İŞLETİM ÜCRETİ

Hangi banka ne kadar hesap işletim ücreti alıyor 2016 yılı için inceledik. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun resmi web sitesindeki bankaların hesap işletim ücretleri sayfasında, Şekerbank'ın Türk Lirası ve döviz hesaplarından işletim ücreti tahsil ettiği belirtilmiştir. Türk Lirası olan hesaplardan tabloda belirtilen tutar kesilirken, Döviz Tevdiat Hesaplarından TL karşılığı kadar döviz kesilmektedir.

Şekerbank hesap işletim ücreti uygulamasını diğer bankalardan farklı kılan ise TL vadesiz kredili mevduat hesaplarından da işletim ücreti kesilmesidir. Diğer bankalar genellikle TL vadesiz mevduat hesapları ile yabancı para vadesiz mevduat hesaplarından işletim ücreti almaktadır. Şekerbank'ta kredili mevduat hesabı olan müşteriler şube yetkilileri ile görüşerek istisnalardan yararlanabilirler. Şekerbank hesap işletim ücretlerine Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi de dahil olmadığı için hesap işletim ücreti tahsilat döneminde belirtilen tutara BSMV eklenerek tahsilat yapılmaktadır.

Şekerbank yıllık hesap işletim ücreti 3 taksite bölünerek alınmaktadır. Bankaların hesap işletim ücretleri tablosunda görebileceğiniz yıllık tutar 3 ayda bir hesabınızdan otomatik olarak düşülür. Ancak size en yakın Şekerbank şubesine giderek, ürün kullanım sayınıza göre hesap işletim ücreti istisnalarından yararlanabilirsiniz. Peki, bunun dışında Şekerbank hesap işletim ücreti ödememek için ne yapılabilir?

ŞEKERBANK HESAP İŞLETİM ÜCRETİ MUAFİYETİ NASIL SAĞLANIR?

Hesap işletim ücreti muafiyeti Şekerbank için 2 otomatik ödeme talimatı vermek gerekiyor. Talimatların düzenli olarak gerçekleşmesi durumunda hesabınızdan işletim ücreti alınmaz. Ancak talimatta düzensizlik söz konusu olursa Şekerbank hesap işletim ücreti muafiyetinizi kaybedersiniz.

Hesap işletim ücreti alınmayan hesabınız olsun istiyorsanız maaş paketi, ikinci bahar paketi veya yatırımcı paketi-otomatik paket sahibi olmanız gerekmektedir. Bu paketlerden herhangi birini kullanan Şekerbank müşterileri hesap işletim ücreti ödemez. Bankanın müşterilerine özel hazırladığı 4 paketin haricinde emekli maaşını Şekerbank'tan çeken müşterilerden de hesap işletim ücreti talep edilmez. Bankanın hesap işletim ücretleri uygulamasına göre sandık emeklileri de bu uygulamadan ücretsiz yararlanabilmektedir.

Yukarıda belirtilen muafiyet şartlarını sağladığınız halde hesabınızdan kesinti yapıldığını fark ederseniz Şekerbank hesap işletim ücreti iadesi talep edebilirsiniz. Hesap işletim ücreti konusunda detaylı bilgi almak isterseniz 444 78 78 telefon bankacılığını arayabilirsiniz.

Güncelleme:

T.C. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 18.11.2015 tarihli 2015/1215 esas numaralı kararında Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 13. maddesinin 1. fıkrasının ve buna bağlı olan Ek-1'de yer alan 2.1. Hesap İşletim Ücreti yönünden yürütmenin durdurulmasına oy birliği ile karar vermiştir. Dolayısıyla Danıştay tarafından yürütmenin durdurulması kararı kapsamında finansal tüketicilerden yurt içi şubelerde hesap işletim ücreti tahsil edilmemektedir.