Şekerbank Satılık Gayrimenkuller, İcradan Satılan Evler, Konutlar, Daireler

Şekerbank'tan satılık gayrimenkuller, ipotekli mesken, iş yeri, tarla ya da arsa gibi taşınmaz malların Şekerbank tarafından kendi internet sitesi üzerinden ya da aracı internet siteleri üzerinden yapılan satışlar ile satmasını ifade eder. Normal şartlarda taşınmaz piyasasında yüksek fiyatlara sahip olabileceğiniz gayrimenkulleri bankalardan satılık ihalelerinden ya da teklif usulüyle satın alabilmek için banka ile iletişime geçebilirsiniz. Oldukça ucuz fiyatlara satılıyor olmaları nedeniyle gayrimenkul ihtiyacı olanların ve gayrimenkule yatırım yapmak isteyenlerin tercih edebileceği taşınmazların, Şekerbank tarafından hangi koşullarla satıldığını inceleyeceğiz. Aynı zamanda “Şekerbank'tan satılık gayrimenkul nasıl alınır, ihalesine nasıl katılabilirsiniz?” gibi soruların yanıtlarını da yazımızda vereceğiz. Adım adım teklif verme, ihalede teklif verme ve satın alma süreçlerini anlatacağız.  

Şekerbank Satılık Gayrimenkuller Hangi Kanallardan Satılır?

Şekerbank'a ait taşınmazlar, bankanın kendi internet sitesinde teklif usulüyle satıldığı gibi iki aracı internet sitesi üzerinden de satışa çıkarılmaktadır. Kendi internet sitesi üzerindeki satışları incelemek isterseniz, Şekerbank Gayrimenkulleri linki üzerinden inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda Bankadan.com ve İNTENGO aracı internet siteleri de bu özel bankaya ait taşınmaz ürünleri e-ihale yöntemiyle satmaktadırlar. Bankadan.com üzerinden bankaya ait taşınmazları incelemek isterseniz Şekerbank Bankadan, INTENGO aracı sisteminden incelemek isterseniz de Şekerbank İNTENGO sayfasına bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Şekerbank’tan Satılık Taşınmazlar

Şekerbank'tan satılık gayrimenkul ürünlerin fazla tercih edildiklerinden ve bunun sebebinin de spot piyasada satıştaki pek çok konuttan daha uygun fiyatlara satılmaları olduğundan belirtmiştik. Türkiye'nin önemli özel bankalarından biri olan Şekerbank'ın ülke geneline yayılmış bir şube ağı ve bu şube ağını destekleyen bir internet ağı bulunuyor. Gerek şubelerinden gerekse internet üzerinden başvuru yaparak kolayca kredi çekilebilen bankanın, en önemli gelir kalemini kredi faizleri sağlar. Bu sebeple de ihtiyaç kedileri, konut kredileri kullandırarak hem tüketici ihtiyaçlarını karşılıyor hem de faiz kazancı sağlıyor.

Kişisel ya da kurumsal mortgage, konut kredileri gibi kullandırılan ancak ödeme geri dönüşü alınamayan krediler ise banka açısından batık krediler olarak nitelenmektedir. Bankanın batık kredileri tahsil etmek için ipotekli olarak kullandırdığı kredilerin gayrimenkulleri satışa çıkarılır. İcra dairesince satışa çıkarılan taşınmaz ürünler, banka tarafından satın alınır ve bankanın kendi şart ve koşulları ile satılmaya başlar. Bankalar ekseriyetle kendi internet platformları üzerinden satış yapmasa da Şekerbank satılık gayrimenkul ürünlerini kendi internet sitesi üzerinden de aracılar üzerinden de satar. Banka tarafından satış için İNTENGO ve Bankadan.com aracıları yetkilendirilmiştir. Fakat bankanın kendi internet sitesi üzerinden yaptığı teklif usulü satışlar ile başlayalım.

Şekerbank'tan Satılık Gayrimenkuller İçin Teklif Vermek

Şekerbank'tan satılık gayrimenkulleri, bankanın Gayrimenkuller sayfasında inceleyebilirsiniz. Bankanın satılık sayfasında, il ve ilçe seçiminize göre filtreleme yaparak, hangi il ve ilçeden taşınmazları görmek istiyorsanız işlem yapabilirsiniz. Beğendiğiniz bir taşınmaz için teklif vermek isterseniz de bankanın satış ile yetkili birimlerine ulaşmanız gerekiyor. Satış için yetkilendirilen bölümün telefon numaraları; 0 212 319 73 14 – 70 91 – 71 74 – 72 36 ve 90 76 numaralı telefonlardır. Aynı zamanda GayrimenkulYonetim@sekerbank.com mail adresine e-posta göndererek de teklifinizi iletebilirsiniz. Teklifinizi muhammen bedel altında veremezsiniz. Ayrıca banka teklifinizi değerlendirebilir ya da değerlendirmeyebilir. Taşınmazlar ile ilgili tasarruf bankaya aittir. En yüksek tekliften en düşüğe doğru teklifler sıralanır ve en yüksek teklif sahibine satın alması için yetki verilerek satış gerçekleşir.

Şekerbank Teklif Usulüyle Satışlarda Değerlendirme Nasıl Yapılır?

Teklif usulüyle satışlarda değerlendirme en yüksek teklifi verenden başlayarak en düşüğe doğru sıralanır. En yüksek teklifi veren kişi ya da kurumlar taşınmazı satın almak için hak kazanırlar. Ancak ilk sıradaki hak sahibi şartları sağlayamaz, ödemeyi gerçekleştiremezse ikinci sıradaki kişi ya da kurum verdiği teklife göre satışı almak için avantaj sağlamış olur.

Şekerbank Satılık Gayrimenkullere Teklif Usulünde Teklif Vermek İçin Teminat Öder Miyim?

Evet, Şekerbank satılık taşınmazlar için teklif usulü ile teklif vermek için başlangıç bedelinin yüzde 3'ü oranında bir teminat ödenmesi gerekiyor. Tam olarak detaylarıyla anlatmak gerekirse, kararlı alıcı olduğunuzu göstermeniz için yukarıdaki banka telefon numaralarını arayarak teklif sunmanız halinde, size en yüksek teklifin size ait olduğunu bildirmelerini beklemelisiniz. Ardından satış işlemlerinin başlaması için de sizden teminat bedelini verdikleri hesap numarasına ödemenizi isteyecekler. Ayrıca satın alma teklif formu ve satış sözleşmesini de imzalamanız ve teminat bedelinin ödendiğine dair dekontu da ekleyerek en yakın Şekerbank şubesine teslim etmeniz gerekiyor. Ödemeniz ardından da satış işlemleri başlayacaktır.

En yakın Şekerbank şubesinin yerini öğrenmek için internet sitemizde bulunan Şekerbank Şubeleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu teminat tutarı ve satış yönteminin sadece teklif usulü satışlar için geçerli olduğunu bir kere daha hatırlatalım. Aracı kurumlar üzerinden yapılacak e-ihalelerde farklı yöntemler ve farklı oranlarda teminat tutarları, ihale katılım bedelleri ya da hizmet bedelleri istenecektir. Bunları da yine yazımızda sizlere anlatmaya devam edeceğiz.

Teminat bedelini TR 2700 0590 2470 5780 2475 2732 IBAN nolu Türk lirası hesabına yatırmanız gerekir. Teklifiniz uygun bulunduğunda en geç beş iş günü içinde kalan tutarı da yine aynı IBAN adresine yatırmanız durumunda satış işlemleri başlatılacaktır.

Şekerbank'tan Satılık Taşınmaz Almanın Avantajları Nelerdir?

Şekerbank'tan satılık gayrimenkul ürünlerin en önemli avantajı, başlangıç fiyatının bilirkişi tarafından belirlenmesidir. Bu fiyata muhammen bedel ya da başlangıç fiyatı da denmektedir. Teklif usulü ya da e-ihale yöntemiyle olsun, taşınmazlar bilirkişi raporuna göre başlangıç fiyatıyla satışa sunulur. İlk teklif verenin siz olduğunuzu düşünürsek, sizin dışınızda teklif gelmediğinde uygun fiyata taşınmaz sahibi olmanız mümkündür. Bu imkân serbest piyasa koşullarında mümkün olmayacaktır. Örneğin bir arsa satın almak isterseniz, spot piyasalarda arsa için 100 Bin TL istendiğini düşünürsek, bankalar üzerinden siz aynı malı ya da muadilini 60 – 70 Bin TL'ye bile alabilirsiniz. Bu da en önemli avantaj olarak karşımıza çıkar.

E-İhale – Normal İhale Farkları

Şekerbank’tan satılık taşınmazlar, e-ihale veya direkt teklif usulüyle satılmaktadır. 4734 ve 2286 sayılı yasalara tabi olmaksızın satışlarını gerçekleştirebilir. İcradan satılık taşınmazlar için uygulanan klasik ihaleleri zaman alan ve fiziksel bir çabayı da beraberinde getiren bir sürecin ortaya çıkması demektir. İdareden ihale dosyasını para verip almaktan tutun da bizzat ya da yasal temsilcinizin ihaleye katılması şartına kadar bir sürü klasik yöntem klasik ihalenin ana unsurudur. İdarenin ihaleyi duyurması, karar verip ihale sürecini başlatması, ihalenin sonuçlanması derken bir zamanın geçmesi gerekecektir.

Ancak e-ihaleler ile ya da direkt teklif ile yapılacak olan satışlar, fiziki ihaleler kadar uzun süre almayacaktır. Elbette bir süreç gerekir ama klasik ihaleler kadar uzun süreler gerektirmeyecektir. Bu da bir avantaj olarak karşımıza çıkacaktır.

Batık Kredilerin Geri Alınması İçin Yapılan Satışlar

Şekerbank'tan satılık taşınmazlar ve diğer bankalar üzerinden yapılan gayrimenkul satışları, bankaların batık kredilerinin tahsili için yapılır. Kısa süre içinde satışların gerçekleştirilmesi hem kredilerin tahsilini sağlayacak hem de bankayı irat yükünden kurtaracaktır. Zira bankalar ellerinde iki seneden fazla süreyle gayrimenkul bulundururlarsa, bu durumda taşınmazları irat olarak kaydetmek zorunda kalırlar. Ancak bankaların amaçları gayrimenkul biriktirmek değil, taşınmazlarını kısa sürede elden çıkararak, kredi kullanmak isteyenlere nakit para çıkarabilmektir. Mevduat sahiplerine böylece faiz ödemesi gerçekleştirebilmektedirler.

İcra Satışlarında Banka Neden Gayrimenkulü Alır?

Bankaların batık kredilerinin tahsili önemli bir konudur. İpotekli olarak kullandırılmış olan kredilerin ilk uğrağı icra daireleri olacaktır. Devlet kanalıyla gerçekleştirilmek istenen satışlarda muhammen bedel üzerinde teklif gelmemesi durumunda ya da bankanın gözeteceği başka bir sebepten dolayı, banka icra dairesi üzerinden satışa çıkarılan taşınmazı avukatları aracılığıyla satın alır. Ardından da kendi satış sistemleri kanalıyla; internet sitelerinden ya da aracılar üzerinden gayrimenkulleri satışa çıkarırlar.

Şekerbank Gayrimenkullerini Neden Uygun Fiyatlara Satıyor?

Tüm bankalar gibi Şekerbank da kullandırdığı kredilerin bir şekilde geri dönüşünü planlamak zorundadır. Bu kredilerin ödenmemesi durumunda ortaya çıkacak olan zarardansa, ipotekli kullandırdığı krediden elde ettiği taşınmazın gelirini istemesi normal bir icrai süreçtir. Buradan elde edeceği geliri yeniden finansman için kullanacak ve tüketici desteği sunacaktır. Şekerbank bunun yanında finansal bir özel şirket ve özel bankalardan biridir. Mevduat sahiplerine faiz sağlamak, tüketiciye krediler sunmak ve en önemlisi de bu esnada kar elde etmek isteyecektir. Bu koşullar nedeniyle kredi tahsilini sağlamak için satışları kendi gözetiminde yapmak istemesi olağandır. Ne var ki Şekerbank’ın ya da diğer bankaların ellerinde iki yıllık bir taşınmaz bulundurma zamanı bulunur. İki yılın ardından taşınmaz ürün, bankanın sermayesine gelir olarak kaydedileceğinden, bir an önce satışının yapılması banka ve alıcı için de uygun olacaktır. Böylece muhammen bedel üzerinden bile e-ihale usulüyle ya da teklif usulüyle satışlar uygun fiyatlara sağlanabilmektedir.

Şekerbank’tan Satılık Taşınmazlar Alırken Emlakçı Komisyonu – KDV Giderlerim Olacak Mı?

Normal piyasalarda gayrimenkul satın alırken bir emlakçıyla çalışmışsanız, emlakçı komisyonu ödemeniz gerekir. Genelde uygulanan yöntem alıcı ve satıcıdan yüzde 2 pay alması şeklinde işler. Spot piyasalarda konutların satıcı tarafından fiyatlandırıldığını düşünürseniz bu ücretin yüksek olması beklenebilir. Bununla birlikte emlakçı komisyonu için yüzde 18 oranında KDV de ödenecektir. Bankalar üzerinden taşınmaz satın alırken, bankalar fatura yerine dekont kestikleri için KDV ödemezler. Aynı şekilde siz de KDV ödemezsiniz. Elbette komisyon ödemeyeceğiniz gibi komisyon KDV tutarı da ödemezsiniz. Şekerbank'tan satılık taşınmazlar satın alınırken aracılar vasıtasıyla satın aldığınız taşınmazlar için muhammen bedel üzerinden bir komisyon ödemesi yapacağınız için fiyatı etkilemeyecektir.

Şekerbank'tan Satılık Gayrimenkullerin Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Şekerbank'tan satılık gayrimenkuller, icra dairelerine düştüklerinde ekspertiz raporu istenir ve muhammen bedel bilirkişinin yardımıyla belirlenir. Henüz taşınmaz banka asetinde değildir, icra dairesinin kontrolündedir ve ilan.gov.tr gibi sitelerde satışa çıkarılır. Banka eğer belirlenen başlangıç fiyatını az buluyorsa ya da muhammen bedelle beklenen sürede taşınmaz satılamıyorsa, avukatları aracılığıyla taşınmazı satın alır ve asetleri arasına karar. Böylece banka satın almış olduğu taşınmazı kendi kurallarına ve politikalarına göre, hiçbir ihale yönetmeliğine bağlı kalmadan satabilme şansına erişir. Banka istediği durumlarda taşınmaz için yeni bir satış fiyatı belirlemek için ekspertiz raporu isteyebilir. Genelde bankalar 6 ay ila 1 yıl aralığında, ekspertiz raporlarını güncelletebilirler.

Şekerbank'tan Satılık Gayrimenkul E-İhaleleri Nerelerde Yapılır?

Kamunun ihale sisteminde belirlenmiş olan kanun ve yönetmelikler dışında gerçekleşen Şekerbank'tan satılık gayrimenkul ihalesine başvuru yaparken, Şekerbank'ın kendi ihale usulünde satışları yaptığını bilmeniz gerekir. Kendi internet sitesinden teklif usulü ile yaptığı satışları, aracı internet siteleri üzerinden e-ihale yöntemiyle gerçekleştirir. Bunun sonucunda da İNTENGO ve bankadan.com aracı internet siteleri taşınmazları satmakla yetkilendirilmişlerdir. INTENGO Şekerbank sayfası üzerinden Şekerbank'ın INTENGO üzerinden gerçekleştirdiği satışları, bankadan.com Şekerbank üzerinden ise Şekerbank'ın bankadan.com üzerinden gerçekleştirdiği satışları inceleyebilirsiniz. Yazımızın devamında iki aracının hangi şartlarda satış yaptığını ve ihale katılım oranlarını inceleyeceğiz.

E-İhale İle Şekerbank'tan Satılık Gayrimenkuller İçin Teminat Öder Miyim?

Şekerbank'tan satılık taşınmazlar için bankaya bir teminat bedeli ödemesi yapmalısınız. Bu durum yalnızca bankadan.com aracısı ile yapılan anlaşmada geçerlidir. Bankadan.com'da bir Şekerbank Gayrimenkulleri ihalesine katılmak için hem teminat bedeli hem de ihale katılım bedeli ödemeniz gerekir. Bunu bankadan.com aracı internet sitesinin Şekerbank bölümünde görebilirsiniz. Ancak INTENGO aracı internet sitesinden beğendiğiniz bir Şekerbank taşınmazı için yalnızca INTENGO'ya ihale katılım bedeli ödersiniz ve bankaya teminat bedeli ödemeniz gerekmez.

INTENGO Aracısından Şekerbank'tan Satılık Gayrimenkuller Satın Almak

Bankalardan satılık gayrimenkul satın almak için çoğunlukla e-ihalelere katılmanız ve en yüksek teklifi vererek ihaleyi kazanmanız gerekiyor. Özel bankalardan biri olan Şekerbank'a ait taşınmazları bir aracı internet sitesi olan INTENGO üzerinden de e-ihale yöntemiyle satın alabilirsiniz. Banka kendine has belirlediği şartlar ile satışlarını INTENGO sistemi üzerinden de yapıyor. INTENGO'dan taşınmaz almak için bankaya bir teminat ödemeniz gerekmiyor fakat aracı kuruma ihale katılım bedeli adı altında bir ödeme yani komisyon ödemeniz gerekiyor.

Şekerbank INTENGO Gayrimenkul Hattına Erişmek

İlk önerimiz, beğenmiş olduğunuz INTENGO üzerinden ihale edilen Şekerbank'tan satılık gayrimenkul ürünü için aracı firmanın danışma hattını arayarak taşınmaz hakkında detaylı bilgi talep etmenizdir. Daha evvel bu aracı üzerinden taşınmaz almadıysanız, süreçle ilgili bilgiler talep etmeli, gayrimenkul alımıyla alakalı yol haritasını danışmana sormalısınız. INTEGO satış danışma hattı 0 850 399 27 84 numaralı telefon numarasıdır. Beğendiğiniz taşınmazın Gayrimenkul Numarasını kaydedersiniz, konuşmanız esnasında daha kolay yardım alabileceğinizi unutmayın. İl - ilçe gibi bilgilere gerek kalmadan kolayca yardım alabilirsiniz.

INTENGO Sistemine Üye Olmak

Aracı kuruma üye olmadan sistem üzerinden teklif yapamazsınız. Önce yukarıda verdiğimiz telefon numarası üzerinden aracı kurumun gayrimenkul danışmanı ile bağlantı kurmalı ve beğendiğiniz taşınmaz ürünü için teklif sunmak istediğinizi belirtmelisiniz. Sonrasında ihale katılım bedelini ödemenizin ardından size SMS ile gelecek olan bilgiler yardımıyla sisteme giriş yapabilecek ve teklifte bulunabileceksiniz. İhale katılım bedeli ile ilgili detayları az sonra vereceğiz.

Bankadan.com Aracısından Şekerbank'tan Satılık Gayrimenkuller Satın Almak

Bankadan.com da tıpkı INTENGO gibi gayrimenkul satışları yapan bir aracı internet sitesidir. Bankadan.com üzerinden beğendiğiniz bir gayrimenkulün e-İhalesine katılarak, kazanmanız halinde taşınmaz ürünü piyasa koşullarının altındaki fiyatlardan satın alma şansını yakalarsınız. Yine bankanın kendi şartlarıyla satışa sunduğu gayrimenkuller bu aracının internet sitesinde satış için sergilenmektedir. Bankadan.com aracısı için sadece ihale katılım bedeli ödemeniz yeterli değildir, aynı zamanda bankaya da teminat bedeli ödemeniz gerekecektir. Bankanın aracılar ile yaptığı anlaşmalar birbirinden farklı olabilir.

Şekerbank Bankadan.com Gayrimenkul Hattına Erişmek

Şekerbank'tan satılık gayrimenkul ürünler için bankadan.com internet sitesinin taşınmaz danışma hattını aramanızı öneriyoruz. Beğendiğiniz ve sahibi olmak istediğiniz bir taşınmaz ürün için bankadan.com aracısının 444 26 43 numaralı gayrimenkul danışma hattını aramalı ve gayrimenkul özelliklerini ve sistemin çalışma prensiplerini sormalısınız. Alacağınız detaylı taşınmaz bilgisi ve sistemin çalışma prensipleri doğrultusunda hareket tarzını belirlemeli ve taşınmaz için bu kanaldan teklif verip vermeyeceğinize karar vermelisiniz. Daha önce bu kanal üzerinden satışta olan bir taşınmaz için ihaleye katılmadıysanız, sistemi doğru anlamak için mutlaka amacınıza uygun sorular sorarak satış esnasında ve sonrasında bir sorun yaşamayacağınızı garanti altına almalısınız. Ayrıca INTENGO ve bankadan.com sitelerinden, ihale öncesinde size taşınmazı gezdirmelerini isteyebilirsiniz.

Bankadan.com Sistemine Üye Olmak ve Giriş Yapmak

Bankadan.com sistemine üye olmadan ihalelere teklif veremezsiniz. Bu açıdan ilk olarak yapmanız gereken gayrimenkul danışma hattını aradığınızda, sisteme üye olmak istediğinizi danışmana iletmenizdir. Diğer aracıda olduğu gibi ihale katılım bedeli sonrasında değil anında üyelik oluşturmanız için danışman size yardımcı olacaktır. Bankadan.com'da bir taşınmaza ait sözleşme, şartname gibi evrakları üye olmadan göremezsiniz. Bu üyelik, şartnamenin ve satış sözleşmesinin görülmesi için de oldukça önemlidir. T.C. kimlik numaranız ve sistemin size ileteceği bir şifre ile bankadan.com üzerinden girişinizi yapabilirsiniz. Şifreniz SMS ile tarafınıza iletilir.

Şekerbank'tan Satılık Gayrimenkul İhaleleri İçin Başvuru Süreci Nasıl İşleyecek?

Şekerbank'tan satılık taşınmaz ürünleriyle alakalı aracılar üzerinden yapılacak teklif bilgilerini; nasıl teklif yapılacağını, ihale için ödenecek tutarları ve gönderilecek evrakları bu başlık altında sizlere açıklayacağız. İki farklı aracıyı sizlere anlatacağız.

INTENGO'da Başvuru Süreci Nasıl İşler?

Şekerbank gayrimenkulleri için teklif yapmak ve INTENGO aracısından alışveriş yapmak istiyorsanız, e-ihaleye katılmak için başvuruda bulunmanız gerekir. Klasik ihale sürecine nazaran çok kolay bir başvuru aşaması sizi bekliyor. Üyelik gerektirmeden ihale hizmet sözleşmesini okumalı ve iyice anlamalısınız. İleride yaşanabilecek muhtemel sorunların önüne böylece geçebilirsiniz.

INTENGO İhale Katılım Bedelinin Ödenmesi

Şekerbank'tan satılık taşınmazların satışında banka genelde aracılara komisyonlarını alıcıya ödetirler. Şekerbank da komisyonları alıcının ödemesini istemiştir. İNTENGO üzerinden e-ihalelere katılabilmek ve teklif sunabilmek için gayrimenkul satış başlangıç fiyatının yüzde 4,72'si oranında bir ihale katılım bedelini İNTENGO'nun Şekerbank hesabı olan TR56 0001 0024 8765 9689 7550 17 IBAN numaralı banka hesabına ödemeniz ve ardından sözleşmeyi, diğer belgeler ile Esentepe Mahallesi Müselles Sokak No:1/1 Onur İş Merkezi Kat 3 Şişli / İstanbul / Mecidiyeköy adresine kargo ile göndermelisiniz. Sözleşmenin bir kopyası sistem üzerinde kalacaktır.

Basit bir hesaplama yapılacak olursa, 100 Bin TL tutarında başlangıç fiyatı olan bir mesken için teklif yapmak isterseniz, 4 Bin 720 TL ihale katılım bedeli ödemeniz gerekir. Bu tutar komisyondur. Toplam bedel, (BSMV vs. hariç) 104 Bin 720 TL olacaktır.

Bankadan.com Başvuru Süreci Nasıl İşleyecek?

Beğendiğiniz bir gayrimenkulün ihalesine bankadan.com üzerinden katılacaksanız, daha önce nasıl üyelik işlemi yapacağınızdan bahsetmiştik. Üyelik sonrasında sözleşmeyi okuyup imzalamanız halinde ve ihale katılım bedeliyle teminat tutarını aşağıdaki koşullarda ödemeniz durumunda, beğendiğiniz ve sahibi olmak istediğiniz gayrimenkulün ihalesine katılabilirsiniz. Ancak yeniden belirtelim, sözleşmeyi güzelce ve anlayarak okumanızı öneriyoruz.

Bankadan.com İhale Katılım Bedelinin Ödenmesi

Şekerbank satılık gayrimenkullerini sattığı ikinci aracı bankadan.com üzerinden E-İhalelere katılmak istediğinizde, bankadan.com'a ihale katılım bedeli, bankaya da teminat bedeli ödenmelidir. Daha önce aracılar ile bankanın farklı anlaşmalar yapabileceğini belirtmiştik. Şekerbank T.A.Ş TR27 0005 9024 7057 8024 7527 32 IBAN numaralı hesabına, taşınmazın yüzde 3'ü oranında teminat bedeli ödenmelidir. Ardından bankadan.com aracısına başlangıç bedelinin yüzde 3,54 oranında bir ihale katılım bedeli ödenmelidir. Bankadan.com'a ait Şekerbank'ın TR06 0005 9024 6013 0246 0065 39 IBAN numaralı hesabına ödeme yapıldıktan sonra sözleşme ve istenen aşağıdaki bilgiler, Key Yazılım Çözümleri A.Ş. Üniversiteler Mahallesi Cyberplaza D:308/A 06800 Çankaya / Ankara adresine kargo ile gönderilmelidir. INTENGO ve Bankadan.com için evraklar neredeyse aynıdır.
Basit bir hesaplamayla, 100 Bin TL başlangıç tutarına sahip bir taşınmaz için Şekerbank'a 3 Bin TL teminat bedeli ödersiniz. Bu bedel başlangıç bedelinden düşülecek ve siz kalan bedeli Şekerbank satılık gayrimenkulü için ödersiniz. Elbette bankadan.com için komisyon ödemeniz de gerekir. Bu durumda 100 Bin TL başlangıç tutarına sahip bir taşınmaz için 3 Bin 540 TL komisyon (ihale katılım bedeli) ödersiniz. Bu yüzden BSMV vs. vergiler hariç toplam ödeyeceğiniz bedel 103 Bin 540 TL olacaktır.

Hangi Evraklar İsteniyor?

Tercih ettiğiniz aracı ile imzaladığınız sözleşmeyle beraber ödemelerinizi gösterir dekontları da ekleyerek aşağıda yazılı belgeleri, uygun aracının adresine kargoyla göndermelisiniz.
  • Gerçek kişiler ve tüzel kişiler için nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Tüzel kişiler için sözleşme imzalayan kişinin yetkili olduğunu gösteren yetki belgesi fotokopisi
  • Tüzel kişiler için imza sirküleri
  • Tüzel kişiler için ticaret sicil gazetesi fotokopisi
  • Tüzel kişiler için vergi levhası fotokopisi

Şekerbank'tan Satılık Gayrimenkullere Başvuru Sonrasında Teklif Nasıl Verilir?

Şekerbank'tan satılık gayrimenkul ürünleri için başvuru işlemini gerçekleştirdiğinizi düşünürsek, artık beğendiğiniz taşınmaz için teklif verebilirsiniz. Sisteme T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanızın ardından, platforma göre sözleşmesini imzaladığınız, teminat bedelini (ihale katılım bedelini) ya da hizmet bedelini ödediğiniz taşınmazı aramalısınız. Son bir kontrol yapmalı; başlangıç bedelinin aynı kalıp kalmadığını, teklif verilip verilmediğini incelemelisiniz.

Beğendiğiniz taşınmaz için asgari minimum artış oranında teklif yapabilirsiniz. Başlangıç bedelinin yani muhammen bedelin altında bir tutar öneremezsiniz. Beğendiğiniz gayrimenkulün sayfasına geldiğinizde, platform fark etmeksizin, asgari artış tutarı oranında ya da daha fazla bir teklif yazdıktan sonra teklif ver butonuna tıklamalısınız. Sonrasında teklifiniz sisteme iletilir. 100 Bin başlangıç bedeli olan bir taşınmaz için asgari artırma tutarı 4 Bin TL ise, en az 104 Bin TL teklif etmelisiniz.

Başkaları Teklifimi Görebilir Mi? Fiyat Artırabilir Mi?

Evet, verdiğiniz teklifi farklı alıcılar da görebilir ve verdiğiniz teklifin üzerinde teklif sunabilir. Sizin de talibi olduğunuz Şekerbank satılık gayrimenkul için şartname imzalayan ve ihale katılım bedeli, hizmet bedeli ya da teminat bedeli ödeyen tüm kullanıcılar, teklif sunma imkanına sahiptir. Farklı bir teklif geldiği anda sistem e-posta adresinize bir e-posta iletecektir. Bu durumda siz de teklif tutarınızı değiştirebilir, yeni bir teklif sunabilirsiniz.

İhale Süreci Nasıl İşler? İhaleyi Nasıl Kazanırım?

Teklifinizi vermeniz sonucunda bankanın belirlemiş olduğu bir sayaç işlemeye başlar. Bu süre bankanın tasarrufuna bağlı olarak 5 ila 7 gün arasında değişebilir. İhalede son gün, son 30 dakika kala son teklif size aitse, bu durumda ihaleyi kazanmış olursunuz. Ancak son 30 dakika kala farklı bir alıcı teklif yaptığınız taşınmaz için teklif verirse, ihale süresi 30 dakika uzayacaktır. Her teklif, bu süreye 30 dakika daha ekleyecektir. Son 30 dakika içinde teklif gelmediğinde ihale kapanacak ve en yüksek teklif sahibine ihale kalacaktır.

İhaleyi Kazandıktan Sonra Taşınmazı Nasıl Satın Alabilirim?

Taşınmaz e-ihalesini kazanmanız ardından bir süreç başlayacaktır. Beş ya da yedi iş günü içerisinde ödemiş olduğunuz teminat bedelinin üstüne kalan tutarı ya da teminat ödememişseniz, taşınmazın tüm bedelini Şekerbank T.A.Ş. adına TR 2700 0590 2470 5780 2475 2732 IBAN numaralı hesabına ödemelisiniz. Sonrasında tapu devri süreci başlar ve satış tapu devri ile sonuçlanır.

Şekerbank'tan Satılık Gayrimenkuller İçin Ödediğim Teminat Ücreti, İhale Katılım Bedeli, Hizmet Bedeli Hangi Şartlarda İade Edilir?

Belirli koşullar oluştuğunda Şekerbank'tan satılık gayrimenkuller için ödemiş olduğunuz teminat bedeli, ihale katılım bedeli, hizmet bedeli gibi ödemelerinizi iade alabilirsiniz. Yalnızca ihale süreci için değil teklif usulüyle yapılacak satışlarda da iade geçerlidir. Biz ihale için iade alabileceğiniz durumları aşağıda belirtelim.
  • İhale katılım bedeli, hizmet bedeli ya da teminat tutarını ödemiş olsanız dahi ihalede taşınmaz için teklifte bulunmadıysanız,
  • Yapmış olduğunuz teklif, diğer tekliflerin altında kaldıysa,
  • Geçerli sebeplerle banka ihaleyi iptal ettiyse,
  • Herhangi bir sebeple banka ihaleye girişinizi engellediyse ihale katılım bedeli, hizmet bedeli ya da teminat tutarı tarafınıza iade edilecektir.

Şekerbank Satılık Gayrimenkulleri Taksitle Alabilir miyim? Kredi Kullanabilir miyim?

Banka tarafından şartnamede belirtildiği gibi, Şekerbank'tan satılık gayrimenkul ürünler, taksit ile satılmazlar. Banka, satmak istediği taşınmaz ürünü peşin olarak satmak isteyecektir.
Beğendiğiniz ve satın almak istediğiniz gayrimenkul kredi için uygunsa, kredi kullanarak satın alabilirsiniz. Henüz başvuru aşamasındayken ya da başvuru aşamasına dahi gelmeden önce kredi çekebilir durumda olduğunuza emin olmalısınız. Dilediğiniz bankadan kredi kullanarak işlem yapabilirsiniz. Elbette kredibilitenizin varsa, Şekerbank kredilerinden de faydalanabilirsiniz. Diğer yandan Şekerbank satılık gayrimenkul ürünleri kredi için uygunluğu bulunan taşınmazlardır. Yine de profil sayfasında kredi uygunluğu bölümünü kontrol etmenizde fayda var.

Konut Kredileri sayfamızdan dilediğiniz bankanın konut kredilerini kıyaslayabilir, size uygun olanı seçerek başvuru yapabilirsiniz. Dilerseniz Şekerbank kredileri için Şekerbank Konut Kredileri sayfamızı ziyaret edebilir, faiz oranlarını görerek planlamanızı yapabilirsiniz.

Şekerbank'tan Satılık Gayrimenkul Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

İster bankalardan satılık taşınmazlar alın ister spot taşınmaz piyasalarından gayrimenkul satın alın, önce mutlaka ön inceleme yapın! Normal bir piyasada beğenmediğiniz bir taşınmaz için ön ödeme yapmayabilirsiniz ya da yaptıysanız geri almanız kolay olabilir. Ancak Şekerbank'tan satılık gayrimenkul alırken yaptığınız teminat bedeli, ihale katılım bedeli ya da hizmet bedeli adı verilen ödemeleri belirli şartlarda geri alamayabilirsiniz.

Gayrimenkulleri Bizzat İnceleyin!

Teklif usulü ya da e-ihale yöntemiyle satın almak istediğiniz Şekerbank gayrimenkullerini imkânınız dahilinde bizzat giderek görmenizi tavsiye ediyoruz. E-İhale ile satın almak istediğiniz ürünler için aracı kurum danışmanlarına taşınmazı gezmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Teklif usulüyle satın alacaksanız, bankayı aradığınız zaman bunu gayrimenkul danışmanına özellikle belirtmelisiniz. Bizzat incelemeniz hâlinde birinci elden sorunları görmenize ve buna göre taşınmaz hakkında tasarrufunuzu gözden geçirmenize yardımcı olacaktır. Beğendiğiniz ve satın almayı düşündüğünüz gayrimenkul ürünün çevre şartları, ulaşım, komşuluk ilişkileri gibi faktörler bizzat incelemenize muhtaç bilgilerdir. Satın alım sonrasında geri dönüşü olmayan ve satın alımdan vazgeçmeniz halinde, ödemiş olduğunuz teminat tutarı, ihale katılım bedeli, hizmet bedeli gibi ödemeleriniz banka ya da aracı kurumlar tarafından iade edilmeyecektir.

İncelemenizi İyi Yapmalısınız

Spot piyasalardan veya Şekerbank'tan satılık gayrimenkul alırken en önemli husus araştırma yapmak olsa gerek. Tapu dairelerinden gayrimenkule ait tapu ve alt yapı durumunu, ortaklık ve hisse durumunu detaylıca araştırmalısınız. Diğer gerekli bilgileri de belediyelerden öğrenerek soru işaretleriniz kalmayana kadar incelemelerinizi yapmalı ve içiniz rahatlamış olarak alışverişinize devam etmelisiniz. Örneğin bir mesken alacaksanız, yapının dış ve iç fiziki özelliklerini, bakım gerektiren bir sorunu olup olmadığını bizzat görerek tecrübe etmelisiniz. İçinize sinmeyen bir yapı için teminat tutarı, ihale katılım bedeli ya da hizmet bedeli gibi ödemeleri yapmadan önce bu araştırmalarınızı bitirmenizi öneriyoruz. Zira sonrasında banka teminat bedelinizi, aracılar da ihale katılım bedeli gibi ödemelerinizi geri ödemeyecek ve irat kaydedeceklerdir.

İmzalayacağınız şartname ve sözleşme metinlerinde, satın alım öncesinde, taşınmazları incelediğinizi, sorun göremediğinizi ve ihaleyi kazanmanız durumunda ya da teklifinizin kabul edilmesi halinde taşınmazı satın alacağınızı peşinen kabul edersiniz.

Tüm Ödemelerinizi Zamanında Yapın!

İhaleyi kazandıktan ya da teklifinizin kabul edilmesinden sonra kalan tek şey gayrimenkule ait tam ödemenin bankaya yapılmasıdır. Şartnameye göre beş iş günü içinde teminat tutarı ödediyseniz kalan tutarı, ödemediyseniz tüm tutarı bankanın belirtilen hesabına ödeyin. Eğer ödemeyi zamanında yapamazsanız bu durumda satış durdurulur ve ödemiş olduğunuz teminat tutarı, ihale katılım bedeli ya da hizmet bedeli gibi ücretler iade edilmez. Bu yüzden peşin ödeme yapacaksanız sorun yaşamazsınız ancak kredi kullanarak ödeme yapacaksanız, muhakkak satın alım öncesinde kredinizi hazır edin ya da en azından kredi kullanabilir durumda olduğunuzdan emin olun.

Satın Alırken Bazı Ödemelere Hazır Olun!

Şekerbank'tan satılık gayrimenkul ihalesini kazandıysanız ya da teklifiniz kabul edildiyse, şartname gereği bazı ödemeler satın alım esnasında sizin tarafınızdan karşılanacaktır. BSMV gibi vergiler için bir miktar para ayırmanızda fayda bulunuyor. Banka kendi üzerine düşen ödemeleri yapacaktır.

Satış Şartnameyi İmzalayan Kişiye Yapılır

Tapu, başvuru esnasında şartnameyi imzalayan kişi adına yapılacağından farklı biri adına tapuyu geçirmeye çalışmayın. Bu durum, banka tarafından satışın iptaline neden olabilir. Bu durumda ihale katılım bedeli, teminat tutarı, hizmet bedeli gibi ödemeleriniz tarafınıza iade edilmeyecektir.

Geçmiş Dönem Borçları Tarafınızdan Ödenir

En başta yaptığınız incelemede karşınıza çıkan geçmiş döneme ait borçlar bulunuyorsa ve borçları kabul ederek taşınmazı aldıysanız, bu durumda borçları sizin ödemeniz gerekecektir. Geçmiş döneme dair borçlar, banka tarafından şartnamede alenen reddedilmiş ve alıcının sorumluluğuna bırakılmıştır. Vergi borçlarından tutun da elektrik - su faturası gibi borçlar bu satışlarda oldukça yoğun olarak sorun yaratır. İnceleme esnasında bu konulara da dikkat edilmelidir.


Diğer bankaların satılık gayrimenkulleri