TEB Satılık Araçlar, Türk Ekonomi Bankası İcradan Satılık Arabalar

TEB’den satılık araçlar; banka tarafından verilen kredilerin ödenmemesi sonucunda haciz işlemi başlatılmış ya da bankanın elinde hazırda bulunan satılık araçlarını ihtiva eder. TEB araçları ihale usulü ile satılırlar. TEB’den satılık taşıtlar için de banka herhangi bir aracı kurum internet sitesi ile anlaşmalı değildir. Yani kendi ürünlerini kendi internet siteleri üzerinden pazarlar, ihalesini ise açık ihale olarak yaparlar. İhaleyi devlet kurumlarının yaptığını da belirtelim. Açık ihale sonrasında aracı kazanırsanız satın alım işlemlerine başlarsınız.

TEB’den Satılık Araçlar

TEB’den satılık arabalar, araç piyasalarındaki araba, iş araçları, motosikletler gibi taşıtlara göre daha uygun fiyatlarla alıcı bulurlar. Türkiye’nin en önemli özel bankaları arasında bulunan Türkiye Ekonomi Bankası, geniş ağı sayesinde milyonlarca kişiye ulaşabilmektedir. Aynı zamanda internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamaları ile de pek çok kişiye erişebilmektedir. Banka, milyonlarca ihtiyaç sahibine tüketici kredisi sağlıyor. Bu krediler arasında şüphesiz en önemlilerden biri de TEB Taşıt Kredileri olarak ortaya çıkıyor. Kullandırılan bu kredilerin geri ödenmesi esnasında bazı sorunlar zaman zaman yaşanabiliyor.

Bireysel ya da kurumsal kredilerde dönemsel olarak yaşanan geri ödeme sorunları sonucunda banka, ipotekli olarak kullandırdığı kredileri geri alabilmek için ipotekli olan araçları satışa çıkararak kredinin batık kredi statüsüne geçmesini engellemeye çalışıyor.

TEB’den Satılık Araçlar Nerede Satılıyor?

TEB’den satılık araçlar, bankaya ait internet sitesi üzerinden teşhir edilir ve ilgili icra müdürlükleri tarafından satılır. TEB’den Satılık Araçlar linkinden bankanın elinde bulunan araçların listesine erişebilirsiniz. Farklı bir aracı kurum üzerinden bankaya ait araçları satışının yapılmadığını belirtelim. INTENGO gibi kurumların e-ihale sistemleri üzerinde de satışlarının bulunmadığına ayrıca vurgu yapmamız faydalı olacaktır. Zira burada belirtmekte fayda bulunuyor ki açık ihaleler fiziki ihalelerdir; bizzat katılım gerektiren ve satış sırasında salonda bulunulması gereken ihalelerdir. E-ihaleler ise sadece internet ortamında yapılır. TEB satılık araçlarını açık ihaleler ile satmaktadır.

TEB’den Satılık Araba Almak Karlı Mıdır?

Türkiye Ekonomi Bankası’ndan ucuz satılık otomobil alırken spot piyasalara göre daha az para harcayacağınız için bir kardan bahsetmek söz konusu olacaktır. Bunun en önemli sebebi ise araba, iş aracı ya da motosiklet için spot piyasadaki şahısların yalnızca karını düşünerek satış yapması, bankanın ise batık kredilerini kurtarmak ve daha az kar ile satışı hemen tamamlamak istemesidir. Bankalar, ekspertiz raporları ile fiyatları belirlerken serbest piyasada fiyatları çeşitli nedenlere dayanarak satıcılar kendileri belirler. Bankaların fiyat belirleme sürecindeki ekspertiz raporu ortaya muhammen bedeli çıkarır. Başlangıç fiyatı da denebilecek olan bu bedel üzerinden teklifinizi bankaya sunabilirsiniz.

Düşük Fiyatlara Araç Sahibi Olabilirsiniz

Spot piyasalarda satıcılar istedikleri fiyatlara araçlarını pazarlamak isteyebilirler. Fakat TEB gibi bankalar, araçlarını satarken bir amaç doğrultusunda hareket ederler. Bankalardan satılık araçlar, genelde batık kredilerin tahsili için yapıldığından fazla bir kar oranı beklemeden satışlarını gerçekleştirirler. Araç piyasalarındaki bir satıcının aracını almak istediğinizde, satıcının belirlediği bir karı satıcıya bırakmanız gerekir. Ancak TEB’den satılık araçlar için bir ihaleye katıldığınızda, spot piyasada beğendiğiniz bir aracın muadilini daha uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

Batık Kredileri Kurtarmak İçin Yapılan Satışlar

TEB ve diğer bankalar doğrudan, yatırım olarak ellerinde bir araç bulundurmak istemezler. Bankaların amaçları arasında mal biriktirmek gibi bir amaç bulunmaz. Bankalar, kredi ya da finansman desteği sağlayarak finansal piyasaları canlı ve dinamik tutmakla görevlidirler. Ancak kredi sonrası geri ödemelerde yaşanan aksaklıklar zaman içinde kredilerin geri ödenememesine neden olur. Batık kredilerin geri alınması ile para akışı sağlanır ve kredi destek olanakları da aynı oranda artış gösterir.

Buna diğer yönden de bakarsak, bankalara mevduat getiren mudiler faiz kazancı elde etmeyi umarlar. Bankalar için batık kredilerin geri alınması mevduat sahiplerinin paralarının geri alınması ile eşdeğerdir.

Bankacılık kanunu gereğince bankalar ellerinde yalnızca iki yıllık bir zaman için araç bulundurabilirler. İki yıl içinde satılmayan araçlar bankanın sermayesine gelir olarak kaydedilir ve bu durum da mevduat sahiplerinin faiz gelirlerini doğrudan etkileyebilecek bir faktördür.

Açık İhale Yöntemiyle Satışlar

Bankaların kendi sistemleri üzerinden yaptıkları satışlarda genelde doğrudan teklif yöntemi ya da e- ihale sistemi kullanılır. TEB’den satılık araçlar, e-ihale yöntemi benimsemediğinden farklı kurumların e-ihale sistemlerini kullanmaz.  Hatta bankanın kendi sistemi üzerinden doğrudan teklif usulü ya da e-ihale usulü de geçerli değildir. Bunun yerine bankanın araçları bulundukları icra dairesinden bizzat devlet eliyle satılmaktadır. Teşhirlerini ve satış tarihlerini TEB’den Satılık Araçlar sayfası üzerinden gerçekleştirir. Bankanın gerekli birimlerine erişerek açık ihaleye katılmak istediğinizi belirtmeli ve konuyla ilgili detaylı bilgi talep etmelisiniz.

TEB Açları İcradan Satılıyor

TEB’den satılık taşıtlar bankanın kendi internet sitesi üzerinden sergilense de aracın dosyasının bulunduğu icra müdürlükleri kanalıyla ihale edilir ve satılırlar. TEB’den satılık araçlar, farklı kurum internet siteleri üzerinden ya da kendi internet siteleri üzerinden e-ihale ile veya doğrudan teklif ile satılmazlar. TEB’den Satılık Araçlar bağlantısı üzerinde bulunan araçlar, icradan satılık uygun fiyatlı araçlar olarak lanse edilmektedir.

Komisyon Ödemek Yok

TEB’in araçları icradan satıldığı için ekstra komisyon ödemeniz gerekmeyecektir.

TEB’den Satılık Araçların Fiyatları Nasıl Belirlenir?

TEB’den satılık arabaların fiyatları belirlenirken önemli olan nokta ekspertiz raporunun hazırlanmasıdır. Ancak öncesinde icra süreci de fiyatın belirlenmesine katkı sunar. Zira dosya aşamasında, araç için ekspertiz raporu icra müdürlükleri tarafından oluşturulur ve ilk olarak araç orada fiyatlanır. Bu oluşturulan rapordaki bedele başlangıç bedeli ya da muhammen bedel adı verilmektedir.

TEB’den Satılık Araçlar İçin Teminat Öder Miyim?

TEB’den satılık taşıtlar için teminat bedeli ödemeniz gerekir. İcradan satılık araçlar olduğundan icra müdürlüklerinin size verdiği IBAN numarasına ya da hesap numarasına muhammen bedelin yüzde 20’si oranında bir tutarı teminat bedeli yani kaparo olarak ödemeniz gerekir.

TEB’den Satılık Araçları Nasıl Satın Alırım?

TEB’den satılık taşıtlar için öncelikle aşağıda belirteceğimiz telefon numaralarını aramanız ve karşınıza çıkan yetkiliden beğendiğiniz araç ile ilgili bilgi almanız gerekir. Bankanın İcradan Satılık Araçlar sayfasındaki her ilan için aynı şartların olduğunu düşünmemekte ve öncelikle araç hakkında bilgi almakta fayda var. Zira her bir aracın icra müdürlüğü farklıdır. Bu yüzden sayfadaki beğendiğiniz aracın icra müdürlüğünün numarasını aramanızda fayda bulunuyor.

İhaleye Katılmak İçin Ne Yapmalıyım?

İhaleye katılabilmek ve ihale öncesinde bilgi alabilmek için bağlantısını yukarıda verdiğimiz yetkililerinin numaralarını aramanızı öneriyoruz. Sitede gördüğünüz ve beğendiğiniz araçla ilgili genel detayları öğrenmenizin ardından başvurunuzu icra müdürlüğü yetkilisinin gözetiminde yapabilirsiniz.

Farklı Teklifleri Öğrenebilir Miyim?

Hayır. TEB’den satılık araçlar için yapacağınız teklifi başkaları öğrenemediği gibi siz de başkalarının tekliflerini öğrenemezsiniz.

Katılım – Hizmet – Teminat Bedeli Öder Miyim?

Katılım bedeli, hizmet bedeli ve teminat bedeli gibi kavramları açıklayarak başlayalım. Aracı internet siteleri üzerinden yapılan satışlarda, aracı kurumların alacakları komisyonlara hizmet ya da katılım bedeli adı veriliyor. TEB’den satılık araçlar ya da icradan satılık araçlar için katılım bedeli ya da hizmet bedeli adı altında bir ödeme yapmanız gerekmez. Zira satışlar icra müdürlükleri tarafından açık ihale yöntemiyle gerçekleştiriliyor. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi teminat bedeli bir komisyon değil, aksine bir ön ödeme niteliğindedir. Muhammen bedelin yüzde 20’si kadar teminat bedeli alınır ve kalan tutar ödendiğinde aracın sahibi olursunuz.

TEB Satılık Araçlar İhalelerle Mi Satılıyor?

Evet, Türkiye Ekonomi Bankası’nın araçları, dosyalarının bağlı olduğu icra müdürlükleri tarafından açık ihaleler ile satılmaktadır.

Aracı Kurumlarla İletişim Kurmam Gerekir Mi?

Hayır, herhangi bir aracı kurumla iletişime geçmenize gerek kalmaz. İhale sürecinden satın alma sürecine kadar her safhada yalnızca icra müdürlükleri ile muhatap olmanız yeterlidir. Yinelemekte fayda var ki bankanın INTENGO ya da bankadan.com gibi aracı kurumlar üzerinden satışı bulunmuyor. Eğer e-ihale yöntemi ile ya da doğrudan teklif ile satış yapılacak olursa bu başlık altında sizlere bilgi vereceğiz.

TEB’den Satılık Araçlar İçin Teminat Tutarı Geri Alınabilir Mi?

Evet, ihalede vermiş olduğunuz teklif diğer tekliflerin altında kalmışsa ya da ihaleye katılmaktan vazgeçmişseniz teminat tutarı tarafınıza iade edilecektir. Aynı zamanda icra müdürlüğü çeşitli nedenlerle ihaleyi iptal ederse de teminat tutarınızı iade alabilirsiniz.

TEB’den Satılık Taşıtları Krediyle Satın Alabilir Miyim? Taksitli Satışlar Var Mı?

TEB satılık araçlar taksitli olarak satın alınamazlar. Özellikle de icradan yapılan satışlarda bu konu daha da önemli bir hal alır. Bankalar batık kredilerini temin ve tazmin etmek için araçlarını satışa çıkardıklarından hemen ödemelerini almak isterler. Teklif ettiğiniz tutarı bir kerede ve peşinen ödemeniz beklenir. Fakat dilerseniz TEB’den satılık arabalar için kredi kullanabilirsiniz. Size verilen süre içinde banka hesabına gerekli tutarı ödeyerek beğendiğiniz aracın sahibi olabilirsiniz.

Olanaklarınıza uygun taşıt kredisini bulmak ve detayları incelemek için Taşıt Kredileri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. İsterseniz kredinizi Türkiye Ekonomi Bankasından da kullanabilirsiniz. TEB Taşıt Kredileri sayfamızda bankanın kredi faiz oranlarını görüntüleyebilirsiniz.

TEB’den Satılık Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

TEB’den satılık otomobil alırken bazı önemli noktalara dikkat edilirse çok önemli bir sorunla karşı karşıya kalmazsınız. Öncelikle alacağınızın aracın icradan satılık olarak satıldığını lütfen unutmayın. Öncelikle dikkat edilmesi gereken ana hususları bu başlık altında değerlendirelim. İhaleye girerken istenen belgeleri hazırlamalısınız. Fiziki olarak ihaleye katılmak istiyorsanız tüm belgelerinizle birlikte ihalenin yapılacağı yerde hazır olmalısınız. Ancak UYAP üzerinden başvuruda bulunmak isterseniz, ihaleye fiziki olarak katılımınız gerekmeyecektir. Bunun için UYAP Bildirim Sistemi üzerinden ihale katılımınızı yapmalısınız.

Aracı Siz İnceleyin

Satın almak istediğiniz aracı bizzat incelemeniz ilerleyen zamanlarda yaşamanız muhtemel sorunların önüne geçer. Araca ait sorunların olup olmadığını, hasarın bulunup bulunmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Aracın fiziki durumundan motor ve iç aksamlarına kadar her detayı muhakkak sıkı bir şekilde inceleyin. Taşıtı test etme imkânınız varsa bu imkânı değerlendirin. Ancak ihalenin yapılacağı gün yarım saatlik bir süre için aracın yanında olabileceğinizi ve test için yeterli sürenizin olmayabileceğini de özellikle hatırlatalım.

Bankaya Ödemenizi Zamanında Yapın

TEB’den satılık taşıtlar ya da iş araçları satın alırken ödemenizi zamanında yapmanız önemlidir. Taksitli satışın bulunmadığından bahsetmiştik. Ancak kredi çekerek aracı satın alabilirsiniz. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken bir konu var. Kredi başvurunuzu teklifinizden önce yapmanız, sizi rahatlatacaktır. Zira teklifinizin kabul edilmesine müteakip krediye başvuru yaparsanız ve başvurunuz onaylanmazsa ya da gecikirse ödemiş olduğunuz teminat bedelinin iradı söz konusu olacaktır. Bu noktada kredi kullanacaksanız size icra müdürlüğünce verilen süreye kadar kredinizi yetiştirmelisiniz.

KDV ve Diğer Vergileri Ödemek Durumunda Kalırsınız

E-ihalelerle ya da doğrudan teklifle bankalardan satılık arabalar için KDV ödemek yükümlülüğü bulunmuyordu. Ancak icradan satılık araçlar için KDV, tellallık vergisi ve damga vergisi ödemeniz gerekecektir. Tellallık ve damga vergisi yüzde 1, KDV ise yüzde 1 ya da yüzde 18 olarak hesaplanabilir.

Satın Alımda Ek Ödemelere Dikkat

Bankalardan satılık araçlar için bazı ek ödemeleri gözden çıkarmanız gerekebilir. BSMV gibi vergiler ile bazı gider harçlarını banka sizin ödemenizi isteyebilir. Bundan dolayı sadece aracın ücretini değil vergi ve harçları da hesabınıza katarak paranızı ayarlayın.

Geçmiş Dönem Borçlarını Araştırın

Geçmiş dönem borçları ikinci el satılık araçlar için sorun doğurabiliyor. Satın alacağınız aracın geçmiş dönemden kalma vergi ve sigorta borcu gibi borçlarının olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bununla beraber plakayı da sorgulatarak araç hakkında detaylı bilgileri de edinmeyi satın alım öncesinde ihmal etmeyin.