Vakıfbank Satılık Araçlar, Vakıfbank İcradan Satılık Arabalar

Vakıfbank’tan satılık araçlar; bankanın verdiği kredilerin ödenmemesi sonucunda icra işlemi başlattığı ya da elinde bulunan satılık araçlarını tanımlar. Vakıflar Bankasından satılık uygun fiyatlı araçlar, tıpkı Vakıfbank’tan satılık gayrimenkuller gibi INTENGO aracı kurumu üzerinden e-ihale usulü ile satılmaktadır. Halkbank’tan satılık taşıtlar için banka herhangi bir farklı aracı kurum internet sitesi üzerinden teşhir ya da satış yapmıyor. Vakıfbank doğrudan teklif usulü ile araç satışı yapmamaktadır.

Vakıfbank’tan Satılık Araçlar

Vakıfbank’tan satılık arabalar, araç piyasalarındaki araba, iş araçları, motosikletler gibi taşıtlara göre daha uygun fiyatlarla alıcı bulurlar. Türkiye’nin en önemli devlet bankaları arasında bulunan Vakıfbank, geniş ağı sayesinde milyonlarca kişiye ulaşabilmektedir. Aynı zamanda internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamaları ile de pek çok kişiye erişebilmektedir. Banka, milyonlarca ihtiyaç sahibine tüketici kredisi sağlıyor. Bu krediler arasında şüphesiz en önemlilerden biri de Vakıfbank Taşıt Kredisi olarak ortaya çıkıyor. Kullandırılan bu kredilerin geri ödenmesi esnasında bazı sorunlar zaman zaman yaşanabiliyor.

Bireysel ya da kurumsal kredilerde dönemsel olarak yaşanan geri ödeme sorunları sonucunda banka, ipotekli olarak kullandırdığı kredileri geri alabilmek için ipotekli olan araçları satışa çıkararak kredinin batık kredi statüsüne geçmesini engellemeye çalışıyor.

Vakıfbank'tan Satılık Araçlar Nereden Satılır?

Vakıfbank'tan satılık araçlar için Vakıfbank'tan Satılık internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sitenin sağ tarafında, Vakıfbank'tan satılık araçlar için bir yönlendirme alanı sizi karşılayacaktır. İNCELE butonuna bastığınızda INTENGO aracısının araçlar sayfasına yönlendirilirsiniz. Satılık araçlar bölümünde bankaya ait olan araçları görebilirsiniz. Araçlara ait plaka, marka, model gibi önemli veriler tablo halinde sizi karşılayacaktır. Beğendiğiniz bir araç için inceleme yapmak isterseniz, plaka numarası üzerine tıklayarak araç detayına erişebilirsiniz.

Vakıfbank’tan Satılık Araba Almak Karlı Mıdır?

Vakıfbank’tan satılık otomobil alırken spot piyasalara göre daha az para harcayacağınız için elbette avantajlardan bahsedilmesi söz konusu olacaktır. Bunun en önemli sebebi ise araba, iş aracı ya da motosiklet için spot piyasadaki şahısların yalnızca karını düşünerek satış yapması, bankanın ise batık kredilerini kurtarmak ve daha az kar ile satışı hemen tamamlamak istemesidir. Bankalar, ekspertiz raporları ile fiyatları belirlerken serbest piyasada fiyatları çeşitli nedenlere dayanarak satıcılar kendileri belirler. Bankaların fiyat belirleme sürecindeki ekspertiz raporu ortaya muhammen bedeli çıkarır. Başlangıç fiyatı da denebilecek olan bu bedel üzerinden teklifinizi bankaya sunabilirsiniz.

Vakıfbank’tan Satılık Araçların Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Vakıfbank’tan satılık arabaların fiyatları belirlenirken önemli olan nokta ekspertiz raporunun hazırlanmasıdır. Ancak öncesinde icra süreci de fiyatın belirlenmesine katkı sunar. Zira dosya aşamasında, araç için ekspertiz raporu icra müdürlükleri tarafından oluşturulur ve ilk olarak araç orada fiyatlanır. Banka, taşıtı satın aldıktan sonra ikinci bir raporla fiyatı güncelleyebilir. Bununla birlikte, bilinmesinde fayda bulunuyor ki her altı ayda ya da yılda bir ekspertiz raporları güncellenmektedir.

Vakıfbank’tan Satılık Araçlar İçin Teminat Öder Miyim?

Vakıflar Bankası’ndan satılık taşıtlar için teminat bedeli ödemeniz gerekir. Bankanın size belirttiği IBAN adresine ya da hesap numarasına muhammen bedelin yüzde 5’i oranında bir tutarı teminat bedeli yani kaparo olarak ödemeniz gerekir. 50 Bin TL tutarında muhammen bedele sahip bir taşıt için 2.500 TL teminat bedeli ödemeniz beklenecektir.

Vakıfbank'tan Satılık Araçlar Nerelerde Görülebilir

Vakıfbank'tan satılık araçlar İstanbul ve Ankara'da sergilenmektedir. Bankanın satılık araçlarını görüp incelemek isterseniz İstanbul'da ve Ankara'da farklı adreslerde bu araçları görebilirsiniz. İstanbul için T. Vakıflar Bankası T.O Genel Müdürlük- Lojistik Yönetimi Müdürlüğü Saray Mahallesi Dr. Adnan Büyükdeniz Caddesi No: 7/A-2 Ümraniye/İstanbul adresinde, BA-CAR SAMANDIRA Büyükbakkalköy Mah. Kâşif Sok. No:23 Maltepe adresinde ve ÜMRANİYE OTOPARK Saray Mah. Küçüksu Cad. No:70/888 Ümraniye (Ümraniye Nikah Sarayının arkası) adresinde bankadan satılık araçlar görüntülenebilir. Ankara'da ise T. VAKIFLAR BANKASI T.A.O. Genel Müdürlük Ankara Hizmet Binası - İdari İşler Servisi Atatürk Bulvarı No: 207 Kavaklıdere ve EBİS OTOPARK Çamlık Mah. Anadolu Blv. 145. Sk. No: D3 Macunköy - Gimat ÇUBUK OTOPARK Cumhuriyet Mah. Sanayi Cad. No:9 Çubuk adreslerinde görülüp incelenebilir.
Banka dilerse farklı adreslerde de ürünlerini teşhir edebilir. Bu yüzden de bankanın satış sözleşmesini dikkatli şekilde okumalı ve bankanın belirteceğimiz telefon numaraları ya da aracının telefon numaraları üzerinden teşhir yeri ile ilgili bilgiler talep edebilirsiniz.

Vakıfbank'tan Satılık Araçlar E-ihalesi Hakkında Bilgiler

Vakıfbank'tan satılık araçlar, INTENGO aracı internet sitesi üzerinden e-ihale sistemiyle satılmaktadır. INTENGO Vakıfbank Satılık Araçlar linki üzerinden ulaştığınız sayfada bankanın asetinde bulunan araçları görebilir ve inceleyebilirsiniz.

Vakıfbank'tan Satılık Araçlar İçin Nasıl Başvuru Yaparım?

Vakıfbank'tan satılık araçlar için öncelikle INTENGO aracısını aramalı ve süreçle ilgili detayları teyit etmelisiniz. Detayları teyit etmenizin ardından beğendiğiniz aracın bulunduğu yere göre yukarıda belirttiğimiz adreslere giderek aracın durumunu görmeli ve beğendiğiniz durumda başvuru kararı almalısınız. Başvurmak için yapmanız gereken tek şey en yakın Vakıfbank şubesine giderek, aracın muhammen bedelinin yüzde 5'i oranında bir teminat bedelini, şubenin size belirteceği IBAN numarasına ödemek olacaktır. Hemen ardından araç satış sözleşmesinin imzalanması ile başvuru süreci tamamlanmış olacaktır.

Başvuru direkt olarak banka şubesine yapılacağından INTENGO aracısına herhangi bir belge göndermeniz gerekmez. Sadece aşağıdaki başlıkta belirttiğimiz belgeleri teminat tutarını ödediğinizi gösterir dekont ve satış sözleşmesi ile şubeye teslim etmeniz yeterli olacaktır.

Size en yakın Vakıfbank şubesini öğrenmek için Vakıfbank Şubeleri sayfamızı ziyaret ederek en yakın şube adresini öğrenebilirsiniz.

Teslim Edilmesi Gereken Belgeler

Banka şubesine teslim etmeniz gereken belgeleri aşağıya listeleyelim.
  • Gerçek kişiler ve tüzel kişiler için nüfus cüzdanı / kimlik kartı fotokopisi (tüzel kişilerde yetkilinin nüfus cüzdanı / kimlik kartı fotokopisi)
  • Tüzel kişiler için sözleşme imzalayan kişinin yetkili olduğunu gösterir yetki belgesi
  • Tüzel kişiler için imza sirküleri
  • Tüzel kişiler için ticaret sicil gazetesi fotokopisi
  • Tüzel kişiler için vergi levhası fotokopisi

Muhammen Bedel Nedir?

Muhammen bedel, bir araç ya da taşınmazın ekspertiz raporunda belirtileni en uygun başlangıç fiyatına verilen addır. Bankalar, bir taşınmaz ya da araç satacaklarında, satışı muhammen bedel üzerinden yaparlar. Bu bedel e-ihale sitelerinde başlangıç fiyatı olarak da geçer.

Teminat Tutarı Nedir? Vakıfbank'tan Satılık Araçlar İçin Teminat Tutarı Ödeyecek Miyim?

Bankalardan satılık gayrimenkul ve araçlar için teminat tutarı genellikle ödenmektedir. Kısmen de olsa bazı bankalar teminat tutarı istemezler ancak bu bankaların sayısı bir ikidir. Geri kalan hemen tüm bankalar, teminat tutarı isteyeceklerdir. Teminat tutarı için bir ürünü, aracı ya da taşınmazı alacağınızı göstermek, ispat etmek için ödediğiniz bir ön ödemedir, diyebiliriz. Vakıfbank'tan satılık araçlar için de teminat tutarı ödenecektir. Bu oran muhammen bedelin yüzde 5'i kadar olacaktır.

Teminat Tutarı Ödendikten Sonra Tüm Araçlara Teklif Verilebilir Mi?

Hayır. Sadece teminat bedelini ödediğiniz araç için teklifte bulunabilirsiniz. Eğer farklı araçları da beğendiyseniz, o zaman o araçlar için de teminat tutarı ödemeli ve satış sözleşmesi imzalamalısınız. Yani her araç için ayrı bir başvuru ve e-ihale sürecine dahil olmanız gerekir.

Vakıfbank'tan Satılık Araçlar İçin Nasıl Teklif Verilir?

Vakıfbank'tan satılık araçlar için banka şubesine gerçekleştirdiğiniz başvuru sonrasında şube tarafından yaptığınız başvuru değerlendirilecek ve eğer e-ihaleye katılmak için bir engel görülmez ise size SMS ile şifreniz gönderilecektir. SMS ile tarafınıza iletilen şifreniz ve kullanıcı adınız ile INTENGO Vakıfbank Araçları sayfasına ulaşabilir, daha önce beğendiğiniz, teminat bedelini ödeyerek satış sözleşmesini imzaladığınız araç için teklif verebileceksiniz. Kullanıcı adınız genellikle T.C. kimlik numaranız olmaktadır. Ancak banka şubesine bu konuyu da sormayı ihmal etmemenizi öneriyoruz.

Vakıfbank'tan Satılık Araçlar E-İhalesi Süreci Nasıl İşler?

Başvurunuz ardından sisteme giriş yaparak teklif yapma hakkı edindiyseniz, beğendiğiniz aracın INTENGO üzerinde bulunduğu sayfasına giderek teklif verebilirsiniz. İlk kez bir araca teklif veriliyor ise, sizin verdiğiniz teklif ardından sistem üzerinde üç günlük bir geri sayım sayacı işlemeye başlayacaktır. Eğer ilk teklif sahibi değilseniz kalan süre teklifinizin ardından işlemeye devam edecektir. Ancak son 30 dakika kalana kadar verilen teklifler ihaleye 30 dakika daha ekler. Nihayetinde teklif verilmeyene kadar bu süreç devam edecektir. Son teklif sonucunda ihale en yüksek teklif sahibine kalacak ve son teklif sahibi aracı satın alma hakkını ele alacaktır.

Başkaları Teklifimi Görebilir Mi? Aynı Araca Teklif Verebilir Mi?

Evet, Vakıfbank'tan satılık araçlar için sizden başka kullanıcılar da teklifte bulunabilirler ve siz de bu teklifleri görebilirsiniz. Hatta sistem size, teklifiniz sonrasında gelen teklifler ile ilgili e-posta gönderecektir. Siz de dilerseniz yapılan tekliflerin üzerine çıkabilir, yeniden teklif verebilirsiniz.

Vakıfbank'tan Satılık Araçlar İçin KDV Ödeyecek Miyim?

Vakıfbank'tan satılık araçlar için yapacağınız hiçbir ödeme için KDV bedeli ödemeniz gerekmez. Teminat tutarı başta olmak üzere, satın alım süreci içinde KDV ödemezsiniz. Bankalar fatura yerine dekont kesen kurumlar oldukları için KDV ödemeyeceklerdir. Doğal olarak siz de satın alım esnasında KDV bedeli ödemezsiniz.

Taksitle Vakıfbank'ın Satılık Araç Alabilir Miyim? Kredi Kullanabilir Miyim?

Yalnızca Vakıfbank'tan satılık araçlar için değil hiçbir bankalardan satılık araçlar için taksitlendirme yapılmamaktadır. Zira yapacağınız ödemeler, bankanın geri tazmin için uğraştığı bir ödeme olduğundan peşin para ile satış tercih edilecektir. Bu noktada bankaların taksit ile satış yapmalarını beklememek gerekir.

Elbette kredi kullanarak bankalardan satılık araç satın almanız mümkün. Ancak burada da bazı noktalara dikkat etmek faydalı olacaktır. Öncelikle satın almak istediğiniz aracın krediye uygunluğu bulunmalıdır. Krediye uygunluk açısından sorun bulunuyor ise taşıt kredileri yerine tüketici kredileri de tercih edilebilir. Dikkat edilmesi gereken ikinci nokta ise sizin kredibilitenizdir. Eğer kredi çekebilecek durumdaysanız elbette kredi çekerek Vakıfbank'ın satılık araç alabilirsiniz.

Vakıfbank'tan Satılık Araçlara Ödediğim Teminat Bedelini İade Alabilir Miyim?

Bankalardan satılık araçlar, teminat bedeli ya da diğer hizmet bedelleri ödendikten sonra e-ihale ya da doğrudan teklif ile alınabilir. Vakıfbank'tan satılık araçlar da teminat bedelinin ödenmesi ve satış sözleşmesinin imzalanması sonrasında e-ihalenin kazanılması durumunda satın alınır. Teminat tutarı, Vakıfbank ile aranızdaki bir iyi niyet göstergesidir. Ciddi alıcı olduğunuzu belli etmeniz için teminat bedeli ödersiniz. Bu bedelin iade edilmesi için sizden kaynaklı olmayan bir durumun ortaya çıkması gerekiyor. Kazandığınız bir aracın satışından vazgeçmeniz halinde ödemenizi geri alamazsınız mesela. Geri alabileceğiniz şartları da aşağıda belirtelim.
  • Teminat tutarını yatırmanıza rağmen e-ihalede teklif vermezseniz,
  • Teklifiniz diğer tekliflere nazaran düşük kalırsa,
  • Banka tarafından e-ihale iptal edilirse,
  • Banka sizi mücbir sebeplerle e-ihale dışında bırakırsa teminat tutarınız iade edilecektir.

Vakıfbank’tan Satılık Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Vakıfbank’tan satılık otomobil alırken bazı önemli noktalara dikkat edilirse çok önemli bir sorunla karşı karşıya kalmazsınız. İlk etapta iletişime geçtiğiniz satış sorumlusuna taşıtı görmek ve incelemek istediğinizi belirtmeniz gerekir. Gördüğünüz fotoğraflar veya sizin yerinize ürünü inceleyen kişiler öncelikli referanslarınız değildir. Ürünü görüp incelemeden, içinize sinmeden teklif vermenizi önermiyoruz.

Aracı Bizzat Siz İnceleyin

Satın almak istediğiniz aracı bizzat incelemeniz ilerleyen zamanlarda yaşamanız muhtemel sorunların önüne geçer. Araca ait sorunların olup olmadığını, hasarın bulunup bulunmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Eğer inceleme esnasında banka yetkilisi yanınızdaysa, ona da merak ettiğiniz tüm detayları sormanızı tavsiye ediyoruz. Aracın fiziki durumundan motor ve iç aksamlarına kadar her detayı muhakkak sıkı bir şekilde inceleyin. Taşıtı test etme imkânınız varsa bu imkânı değerlendirin.

Bankaya Ödemenizi Zamanında Yapın

Vakıfbank’tan satılık taşıtlar satın alırken ödemenizi bankaya zamanında yapmanız önemlidir. Taksitli satışın bulunmadığından bahsetmiştik. Ancak kredi çekerek aracı satın alabilirsiniz. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken bir konu var. Kredi başvurunuzu teklifinizden önce yapmanız, sizi rahatlatacaktır. Zira teklifinizin kabul edilmesine müteakip krediye başvuru yaparsanız ve başvurunuz onaylanmazsa ya da gecikirse ödemiş olduğunuz teminat bedelinin iradı söz konusu olacaktır. Bu noktada kredi kullanacaksanız size bankaca verilen süreye kadar kredinizi yetiştirmelisiniz.

Satın Alımda Ek Ödemelere Dikkat

Bankalardan satılık araçlar için bazı ek ödemeleri gözden çıkarmanız gerekebilir. BSMV gibi vergiler ile bazı gider harçlarını banka sizin ödemenizi isteyebilir. Bundan dolayı sadece aracın ücretini değil vergi ve harçları da hesabınıza katarak paranızı ayarlayın.

Geçmiş Dönem Borçlarını Araştırın

Geçmiş dönem borçları ikinci el satılık araçlar için sorun doğurabiliyor. Satın alacağınız aracın geçmiş dönemden kalma vergi ve sigorta borcu gibi borçlarının olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bununla beraber plakayı da sorgulatarak araç hakkında detaylı bilgileri de edinmeyi satın alım öncesinde ihmal etmeyin.

Satış Size Yapılır

Vakıflar Bankası’ndan satılık arabaların satışları yalnızca hak sahibine yapılır. Farklı biri aracın satışını üzerine almaya çalışırsa banka bu talebi kesinlikle kabul etmeyecektir ve anında satışı durdurarak teminat bedelinden sonra ödemiş olduğunuz araç bedelini tarafınıza iade ederek teminat bedelinizi irat kaydedecektir. Önerimiz, öncelikle aracın satışını üzerinize almanız ve sonrasında dilediğiniz kişiye satmanızdır.