Yapı Kredi Hesap İşletim Ücreti

Yapı Kredi Bankası vadesiz hesap işletim ücreti bilgisini aşağıdaki tablodan görebilirsiniz. Yapı Kredi Bankası’na hesap işletim ücreti aidatı ödememek için yapmanız gerekenlerle ilgili aşağıda bulabilirsiniz. 

Açıklama
Toplam Ücret
Hesap işletim ücreti almıyor
0₺

Tüm bankaların Hesap İşletim Ücretlerini karşılaştırın!

Vadesiz TL ve vadesiz döviz hesaplarınızın ekstrelerinde dosya masrafı veya benzer bir isim altında kesilmiş bir ücret görebilirsiniz. Bu ücret bankaların hesap işletme masrafları karşılığında talep ettiği hesap işletim ücretidir. Her bankanın hesap işletim ücreti prosedürü farklı olsa da çoğunluğu tüketicilerden bu ücreti tahsil ediyor. Ancak bazı bankalar hesap işletim ücreti ödemek istemeyen müşterileri için çeşitli koşullar sunuyor.

Yapı Kredi Bankası da hesap işletim ücreti konusunda müşterilerine yardımcı olabilmek için çeşitli imkanlar sunan bankalardan biridir. Yapı Kredi hesap işletim ücreti tahsilat dönemi ne zaman ve bu ücreti ödemek için neler yapılmalı?

YAPI KREDİ BANKASI HESAP İŞLETİM ÜCRETLERİ

Yapı Kredi Bankası'nın en sık güncellenen uygulamaların biri hesap işletim ücretleridir. Banka bu konuda müşterileriyle uzlaşmak amacıyla hesap işletim ücretlerini sık sık güncellemektedir. Hesap işletim ücreti Yapı Kredi uygulamasında müşteri baz alınarak fiyatlandırma yapılmaktadır. Bankanın hesap işletim ücreti tahsilatında müşterinin kaç tane hesabı olursa olsun tek bir ücret yansıtılmaktadır.

TL hesaplarından tabloda belirtilen tutar tahsil edilirken, YP hesaplarından TL karşılığı kadar döviz alınmaktadır. Yabancı hesaplardan yapılan döviz tahsilatı Yapı Kredi Bankası'nın gişe döviz kuru üzerinden işlem görmektedir. 

Yapı Kredi hesap işletim ücreti tahsilat dönemi ise 6 ayda birdir. Bankanın nezdinde bulunan tüm vadesiz hesaplardan 1. yarı yıl ve 2. yarı yılda eşit miktarlarda kesinti yapılmaktadır. Bu tarihlerde ücret değişikliğine gidilecekse banka tarafından hesap sahipleri bilgilendirilir.

YAPI KREDİ BANKASI HESAP İŞLETİM ÜCRETİ UYGULANMAYAN HESAPLAR

Hesap işletim ücreti kesmeyen bankayı arıyorsanız Yapı Kredi'yi tercih edebilirsiniz. Ancak bunun için bankanın belli şartları bulunmaktadır. Örneğin; öğrencilik durumunuz varsa öğrenci belgenizi sunarak vadesiz mevduat hesabınıza muafiyet tanımlayabilirsiniz. SGK emeklisi iseniz bankanızın emekli hesaplarından faydalanarak hesap işletim ücretinden muaf olabilirsiniz. 

Bankanın hesap işletim ücreti kesmeyen hesapları da mevcut. Bunlar; maaş hesapları, senetsiz/ kredili senetsiz sistemi için otomatik ödeme talimatı verilen Yapı Kredi hesapları, vade yenilemeleri için kullanılan mevduat hesapları, yalnız kredi kartı ve krediyle ilgili işlemler için açılmış hesaplar, bankanın bazı özel kartlarına bağlı hesaplar ve Ardıç Yatırım Paketi, Çınar Mortgage Paketi, KOBİ Bankacılığı Paketi veya MEŞE Temel Bankacılık Paketi üyesi olan müşteri hesaplarıdır.

180 gün süre ile işlem görmeyen hareketsiz hesaplar da hesap işlem ücretinden muaf olurlar. Yapı Kredi Bankası hesap işletim ücreti konusunda detaylı bilgi almak için bankanın web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

2022 Güncelleme:

T.C. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 18.11.2015 tarihli 2015/1215 esas numaralı kararında Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 13. maddesinin 1. fıkrasının ve buna bağlı olan Ek-1'de yer alan 2.1. Hesap İşletim Ücreti yönünden yürütmenin durdurulmasına oy birliği ile karar vermiştir. Dolayısıyla Danıştay tarafından yürütmenin durdurulması kararı kapsamında finansal tüketicilerden yurt içi şubelerde hesap işletim ücreti tahsil edilmemektedir.