Yapı Kredi Satılık Gayrimenkuller, İcradan Satılan Evler, Konutlar, Daireler

Yapı Kredi’den satılık taşınmaz ürünler, ipotekli olan arsa, tarla, mesken, iş yeri gibi gayrimenkullerin banka tarafından kendi internet sitesi üzerinden satılmasını ifade etmektedir. Kendi internet sitesi üzerinden sadece taşınmaz ürünlerini değil aynı zamanda satılık araçlarını da sergilemekte ve satmaktadır. Bankalardan satılık taşınmaz ürünler piyasadaki emsallerine nazaran daha uygun fiyatlı olurlar ve bu yüzden de sık tercih edilirler. Bankalar üzerinden satılan taşınmazlar, doğrudan teklif usulüyle ya da e-ihale yöntemiyle alıcılarını bulur. Yapı Kredi, kendi internet sitesi üzerinden gerçekleştirdiği satışlarında doğrudan teklif yöntemini kullanır ve şu anda herhangi bir aracı internet sitesi üzerinden e-ihale yöntemiyle satışı bulunmamaktadır.

Taşınmaz ihtiyacı olan ya da yatırım amacıyla gayrimenkul satın almak isteyenlerin özellikle takip ettiği ürünler olan Yapı Kredi’den satılık gayrimenkuller ile ilgili taşınmaz alım satım süreçlerini yazımızda sizler için değerlendiriyoruz.

Yapı Kredi’den Satılık Gayrimenkuller Hangi Kanallardan Satılır?

Yapı Kredi’den satılık gayrimenkuller, bankanın kendi internet sitesi üzerinden satılmaktadır. Bankalardan satılık taşınmazlar genellikle bankaların yetkilendirdikleri aracı kurumlar üzerinden satılırlar. Ancak Yapı Kredi’nin şimdilik yetkilendirdiği bir aracı kurum bulunmuyor. Bu yüzden de e-ihale yöntemiyle gayrimenkul ürünlerini satmadıklarını ve kendi internet sitelerinden teşhir ve satış işlemlerini gerçekleştirdiklerini belirtelim. Bankanın taşınmazlarına erişmek için Yapı Kredi Satılık Gayrimenkuller sayfasına gitmeniz yeterli olacaktır.

Yapı Kredi’den Satılık Gayrimenkuller

Türkiye’nin en önemli özel bankaları arasında gösterilen Yapı Kredi’nin ülkemizde hemen her ilde ve bağlı ilçelerinde şubeleri bulunuyor. Bu geniş şube yelpazesi sayesinde bankanın pek çok müşterisi bulunmaktadır. Bu müşteri potansiyelini etkileyen bir diğer konu da teknolojidir. Elektronik cihazlardan erişilebilen mobil uygulaması da en fazla kullanılan bankacılık uygulaması olarak bilinmektedir. İnternet ve sosyal ağlardan da rahatça müşterilerine ulaşabilen Yapı Kredi’nin ihtiyaç kredileri, konut kredileri ve arsa kredileri gibi enstrümanları ile müşterilerine finansal kaynak sağlamaları da kolaylaştı. Bu kolaylık sayesinde de kolayca kaynağa ulaşabilen müşteriler, ekonomiye katkı sunmaya devam ediyorlar.

Banka kurumsal ya da kişisel müşterilerine kredi finansmanı sağlayarak ekonomiye can suyu verdiği gibi bir ticari işletme olarak kar da etmektedir. Bu karın kaynağı da kredi ödemelerinden gelen faiz ödemeleri olmaktadır. Ancak elbette bu faiz getirisini banka tek başına asetlerine geçirmez. Bankanın bir yatırımcı ağı bulunur. Bu yatırımcılar, toplumun her kesiminden insan olabilir. Zira mevduat hesabı sahipleri bankanın doğal yatırımcısı olarak kabul edilmelidir. Bu faiz getirisini mevduat sahipleri ile bölüşmektedirler. Yapı Kredi’nin ya da farklı dilediğiniz bankanın mevduat faizi hesaplamalarını Mevduat Faizi Hesaplama başlığı altından yapabilirsiniz.

Ödenmeyen kredilere, finansal sistemde batık kredi adı verilir. Bankacılık sisteminde bu batık kredilerin tahsili oldukça önemlidir, zira bankanın mevduat sahiplerine de faiz ödemesi yapması gerekmektedir. Yapı Kredi’den satılık gayrimenkuller bu amaçla ipotekli olarak kullandırılan ancak ödenmeyen kredilerin tahsili amacıyla satılmak istenirler. Borca karşın, öncelikle icra dairelerince satışa çıkarılan ürünler, banka tarafından satın alınabilir. Bu noktadan sonra bankanın belirlediği kurallar banka satışında etkin olacaktır.

Yapı Kredi’den Satılık Taşınmaz Satın Almanın Avantajları Nelerdir?

Yapı Kredi’den satılık gayrimenkul satın almanın en önemli avantajı, şüphesiz, normal taşınmaz piyasasında bulunan benzeri taşınmazlara nazaran daha uygun fiyatlı olarak satılmalarıdır. Bunun da sebebi ekspertiz raporuna uygun olarak, bilirkişinin yapmış olduğu hesaba göre muhammen bedelin yani başlangıç bedelinin belirlenmesidir. Yapı Kredi gayrimenkulleri normal taşınmaz piyasasındaki aynı ürüne nazaran daha uygun olacaktır. Şimdi biraz daha detaylandıralım.

Taşınmaz Piyasalarına Göre Daha Uygun Fiyatlar

Normalde taşınmaz piyasalarında taşınmaz satın almak istediğiniz zaman, serbest piyasa kuralları geçerlidir. Yani piyasanın kendiliğinden oluşan fiyatları üzerinden satın alım işlemi yapmanız gerekir. Mesela bir satıcı, belirlediği fiyat üzerinden taşınmazını satmak istediği için satın almak istemeniz durumunda, satıcının şartlarını kabul etmeniz ya da satın almaktan vazgeçmeniz gerekir. Ne var ki bankalardan satılık gayrimenkuller almak istediğinizde durum değişir. Zira daha önce belirttiğimiz üzere, Yapı Kredi’den satılık gayrimenkuller, bir ekspertizin belirlediği çeşitli kriterler uyarınca fiyatlandırılır. Bankalardan almak istediğinizde, taşınmazlar için fazladan bir kâr amacı güdülmeyecek ve bilirkişinin oluşturduğu fiyat esas alınacaktır.

İhaleler ve Doğrudan Teklif Arasındaki Farklar

Bankaların kendi inisiyatifleriyle gayrimenkul ürünleri satmaları, satış yöntemini de belirlemelerini sağlar. Devletten yapılan taşınmaz satışları genelde bir merkez üzerinden belirlenir ve katı şartlar karşılığında satışlar yapılır. Evet, yine uygun fiyatlı satışlar olacaktır. Ancak süreç uzayacak, masraflar da biraz daha artacaktır. Almak istediğiniz taşınmaz ürün için ihale dosyası hazırlamanız, ihale şartnamesini para karşılığı satın almanız ve ihale esnasında ihale salonunda hazır bulunmanız gibi bazı temel şartlar bulunur. Açıkçası bu normal açık ihaleler zaman kaybı olarak görülebilir.
Bankalardan satılık gayrimenkuller içinse zaman kazandıran uygulamalarla satılan taşınmazlar, denebilir. Çünkü bankalar kendi belirledikleri yöntemlerle; e-ihale usulüyle ya da doğrudan teklif yöntemiyle satışlarını yapar. Bu durumda çok fazla zaman kaybı ya da gereksiz harcamalar ortadan kalkacaktır.

Batık Kredilerin Tahsili Amacıyla Yapılan Satışlar

Bankaların taşınmaz satışlarının en önemli sebebi batık kredilerin kurtarılmasıdır. Az da olsa bankaların sahip oldukları çeşitli yatırım taşınmazları da bulunabilir. Özellikle katılım bankaları kısa süreli olarak ellerinde taşınmazlar tutabilirler. Ancak genel olarak bankalar batık kredilerini tahsil etmek amacıyla gayrimenkul satışı yaparlar. Asıl amaçları olan ellerindeki fonu piyasaya kullandırarak, kişi ya da kurumlara krediler sunarak finansal ölçekte ülkeye fayda sağlamaktır. Böylece hem parasını bankaya emanet eden mevduat sahiplerine hem de kendilerine faiz getirisi sağlarlar.

Aynı zamanda Yapı Kredi gibi özel bankalar ve diğer bankalar ellerinde iki yılın üzerinde bir gayrimenkul bulundururlarsa, bu gayrimenkul ürününü kendi hazinelerine taşınmaz olarak irat etmek zorunda kalırlar. Bu durum bankaların işine gelmeyecektir. Çünkü bankaların emellerinde ellerinde taşınmaz biriktirmek olmayacaktır. Finansal kurumlar, ellerinde taşınmazlar yerine nakdi parayı bulundurmak isterler. Zira nakit akışkandır, her an borç olarak verilebilir ve piyasaya aktarılabilir. Ancak gayrimenkul ürünler, nakde dönüştürülmeden atıl durumda bekleyen taşınmazlar olarak kalacaktır.

Bankalar İcradan Taşınmazları Alırlar

Yapı Kredi’den satılık gayrimenkuller, bankanın ipotekli olarak kullandırdığı krediler karşılığında icraya devredilmeleri ile satışa çıkarılır. Böylece gayrimenkul ürünün satış işlemleri de başlamış olacaktır. Fakat icradan satılık gayrimenkuller istendiği gibi satılamaz ya da bankanın istediği muhammen bedelin altında bir muhammen bedel tespit edilirse, bankanın avukatlarınca satın alınırlar ve banka asetlerine katılırlar. Ardından da muhammen bedeli yani başlangıç bedelini belirlemek için yeniden bir ekspertiz raporu çıkartarak taşınmaz için fiyat biçtirirler.

Bankanın Taşınmazları Kendisinin Satmasının Avantajları

Yapı Kredi’den satılık gayrimenkuller satılırken yüksek fayda esasına göre satılırlar. Yani bankaya yapılacak olan doğrudan teklifler maksimum tekliften başlayarak sıralanacağından muhammen bedelin üzerindeki tüm teklifler sıralanır. Yapı Kredi, kendi kurulları ile bu teklifleri değerlendireceği için kendi asetlerinde ürünü tutmak istemesi de normaldir. Örneğin bir taşınmazın normal piyasa ederi 250 Bin TL iken aynı gayrimenkul Yapı Kredi’den daha uygun fiyatlara satışa çıkabilir.

Bu tarz ürünleri bankanın sitesinde belki de 100 Bin TL başlangıç fiyatına kadar bulabilirsiniz. Bu durum da alıcı için maksimum fayda anlamına gelmektedir. Alıcı uygun fiyata taşınmaz sahibi olurken, banka da tahsil edemediği kredi ürününü nakde dönüştürmüş olacağından, burada bir kazan – kazan durumu söz konusu olmaktadır. Banka elde ettiği nakdi geliri piyasalara aktaracak ve ülke refahına katkı sunmaya devam edebilecektir.

Yapı Kredi’den Satılık Taşınmazlarda Emlakçı Komisyonu – KDV Yok

Normal piyasalardan daha hızlı gayrimenkul satın alabilmek ve işlemlerinizi hızlıca halledebilmek için bir emlakçı ile çalışmanız yararınıza olacaktır. Özellikle sık taşınmaz alıp satan biri değilseniz, emlakçılar en büyük yardımcılarınız haline geliyor. Sizin için pek çok işlemi birkaç gün içinde kolayca hallediyorlar. Elbette bunun karşılığında da bir emlakçı komisyonu talep ediyorlar. Bu emlakçı komisyon oranı alıcıdan ve satıcıdan yüzde 2'şer olmaktadır. Kaba bir hesap ile 100 Bin TL tutarındaki bir taşınmaz için emlakçıya 2 Bin TL ödemeniz gerekiyor. Bunun yanında bir de 360 TL tutarında komisyon KDV’si de sizin cebinizden çıkacaktır. Elbette daha yüksek rakamlarda komisyon ve KDV’si de artar. Bankalardan satılık taşınmazlar için komisyon ödemeniz gerekmeyecektir.

Bir de bankaların KDV ödeyip ödemediği konusu var merak edilen. Bankalar dekont kesen ticari kurumlar oldukları için fatura kesmelerine gerek kalmaz. Fatura kesilmediği için de ortaya bir KDV matrahı çıkmayacağından KDV de ödemezler. Doğal olarak alıcı olarak siz de KDV ödemezsiniz.

Yapı Kredi’den Satılık Gayrimenkul Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Yapı Kredi’den satılık taşınmazlar, satılmak üzere icra daireleri üzerinden satışa çıktıkları anda bir ekspertiz şirketi tarafından yetkilendirilen bilirkişi tarafından fiyatlandırılır. Bilirkişinin ortaya koyduğu bu rapor uyarınca da muhammen bedel ortaya çıkar ve icradan satılık gayrimenkul ürün için bir başlangıç fiyatı belirlenmiş olur. Daha önce de belirttiğimiz üzere, bankalar ortaya çıkan bu muhammen bedeli yeterli görmeyebilir ya da farklı bir nedenden dolayı taşınmazları satın alırlar. Satın aldıktan sonra da artık taşınmaz üzerinde tek söz sahibi oldukları için istedikleri kanallar üzerinden ve kendi belirledikleri kurallar ile satışlarını gerçekleştirebilirler.

Bu aşamada bankaların icra ya da ihale yönetmeliklerine göre satış yapmaları gerekmez. Satın aldığı taşınmaz için banka bir ekspertiz raporu daha isteyebilir. Zaten bu tür satışlarda her altı ayda bir ya da yılda bir raporların yenilendiği bilinmektedir.

Yapı Kredi’den Satılık Gayrimenkuller İçin Teminat – İhale Katılım Bedeli – Hizmet Bedeli Öder Miyim?

Bazı bankalar aracılar kullanarak satış yaptıklarından dolayı hizmet bedeli, ihale katılım bedeli gibi giderleri alıcıya yaptırırlar. Yapı Kredi’den satılık taşınmazlar için bir hizmet bedeli ya da ihale katılım bedeli ödemezsiniz. Bununla beraber Yapı Kredi’den satılık taşınmazlar için bir teminat tutarı ödemeniz gerekecektir. Bu teminat tutarı da gayrimenkul muhammen bedelinin yüzde 5’i olarak hesaplanmıştır. Nereye ve nasıl ödeyeceğinizden az sonra bahsedeceğiz. Doğrudan teklif vermeniz sonrasında, size ulaşacak banka yetkilisi teklifinizin kabul edildiğini söylediğinde, elinizde satış için gerekli olan gayrimenkul tutarının hepsi bulunmalıdır. Ayrıca Teklif Formunu incelemenizi de öneriyoruz. Yedi – On beş gün içinde taşınmaz tutarının ödenmesi dahilinde satış işlemleri başlayacaktır.

Yapı Kredi’den Satılık Taşınmaz Nasıl Satın Alınır?

Yapı Kredi’den satılık gayrimenkul almak istiyorsanız, öncelikle Yapı Kredi Satılık Gayrimenkuller sayfasını ziyaret etmeniz gerekiyor. Beğendiğiniz ve satın almayı düşündüğünüz gayrimenkul için teklifinizi bankaya iletmeniz gerekiyor. Teklifinizi bankaya iletmeniz ardından bir değerlendirme süreci başlayacaktır. Elbette teklifinizin değerlendirilebilmesi için de teklif formunu doldurup şubenize iletmeniz beklenir. Bu esnada da teminat tutarını ödemeniz gerekir. Sürecin sonunda teklifler banka yetkililerince incelenecek ve uygun görülen teklifler Yapı Kredi yönetimine sunulacaktır. En yüksek tekliften başlanarak en düşüğe doğru bir sıralama yapılarak en yüksek teklif sahibine ilk satın alma hakkı verilecektir.

Yapı Kredi Gayrimenkul Danışmanlarına Ulaşmak

Yapı Kredi’den satılık taşınmazlar ile ilgili bilgi almak için gayrimenkulün teklif formu üzerinden banka ile iletişime geçebilirsiniz. Danışmanlar teklif formuna yazmış olduğunuz telefon numaranıza en kısa sürede dönüş yapmaktadır. Dönüş olduğunda Yapı Kredi’den satılık gayrimenkuller ile ilgili sorularınızı danışmanlara sorabilirsiniz. Daha iyisi, taşınmazın bulunduğu ildeki / ilçedeki Yapı Kredi şubelerine giderek ilgili gayrimenkul danışmanına sorularınızı yöneltebilir ve başvuru işlemlerinizi hızlıca banka üzerinden tamamlayabilirsiniz.

Yapı Kredi’den Satılık Taşınmazlar İçin Satış Süreci Nasıl İşleyecek?

Yapı Kredi’den satılık gayrimenkuller için Yapı Kredi internet sitesi üzerinden taşınmazların nasıl inceleneceği, başvurunun hangi yollarla gerçekleşeceği, teklif ve satın alma sürecinde hangi tutarların ödeneceği gibi konuları bu başlık altında bulabilirsiniz.

Başvuru ve Satın Alma Sürecinde Aracılar Kullanılacak Mı?

Yapı Kredi, taşınmaz ürünlerini satmak için herhangi bir aracı sistem, internet sitesi kullanmaz. Gayrimenkullerini kendi internet sitesi üzerinden teşhir eder ve satışını gerçekleştirir. Bankalar, genelde aracı hizmetleri kullanırlar. Aracı hizmetleri doğrudan teklif alacakları zaman değil de e-ihale ile satış yapacaklarında tercih ederler. Yapı Kredi yapacağı satışlarda doğrudan teklif aldığından dolayı aracı kurumlar üzerinden satış yapmamaktadır. Ancak yeni bir gelişme olduğunda yazımızı güncelleyeceğiz.

Teminat Tutarının Ödenmesi

Yapı Kredi taşınmazlarını aracı siteler üzerinden satışa çıkarmadığından ihale katılım bedeli ya da hizmet bedeli adı altında komisyon ödemeniz gerekmeyecektir. Bankanın belirlemiş olduğu teminat bedelini ödemeniz yeterli olacaktır. Teminat tutarı, taşınmaz ürün ile ilgili ciddi alıcı olduğunuzu bankaya göstermeniz açısından önemlidir. Teminat tutarını ödemenizin ardından taşınmazı görmek istediğinizi banka şubesindeki ilgiliye belirtmelisiniz. Gayrimenkulde yerleşik ya da işgalci varsa taşınmaz içine girmek ve incelemek için izin istemelisiniz.

Teminat tutarını bankanın size belirteceği IBAN adresine yatırmanız gerekir. Taşınmaz bedelinin yüzde 5’i oranında bir tutarı belirtilen IBAN’a yatırmanız halinde teklifiniz değerlendirilecek ve takriben birkaç gün içinde banka tarafından size bir sonuç bildirilecektir. Eğer en yüksek teklif veren sizseniz, bu durumda sizinle satış işlemlerine başlanacaktır. Satış işlemlerine başlamanızdan sonra teminat tutarı haricinde kalan taşınmaz bedelini ödediğiniz anda da satış ve devir işlemleri başlayacaktır. Şunu da belirtmemeniz gerekir ki, banka taşınmaza teklif vermeniz öncesinde ya da sonrasında teminat tutarı ödemenizi isteyebilir. Detayları öğrenmek için banka şubesinden bilgi almanızı öneriyoruz.

Taşınmazın bağlı bulunduğu Yapı Kredi şubesine giderek başvurunuzu, teminat ödemenizi yapabilirsiniz. Size en yakın banka şubesinin nerede olduğunu öğrenmek için Yapı Kredi Şubeleri sayfamızı incelemenizi öneriyoruz.

Hangi Evrakları Teslim Edeceğim?

En yakın Yapı Kredi şubesine giderek teminat ödemenizi yaptıktan sonra, teminat tutarı ödediğinize dair dekont ile aşağıdaki evrakları yetkiliye teslim etmeniz gerekir:
  1.  Gerçek kişiler ve tüzel kişiler için nüfus cüzdanı fotokopisi
  2. Tüzel kişiler için kişinin yetkili olduğunu gösteren yetki belgesi fotokopisi
  3.  Tüzel kişiler için imza sirküleri
  4. Tüzel kişiler için ticaret sicil gazetesi fotokopisi
  5. Tüzel kişiler için vergi levhası fotokopisi

Yapı Kredi’den Satılık Gayrimenkullere Nasıl Teklif Vereceğim?

Yapı Kredi’den satılık taşınmazlar doğrudan teklif yöntemiyle satılırlar. Bu da açık ihaleler gibi uzun süreçler yaşamayacağınız anlamına gelecektir. Yukarıda bulunan başlıklardaki adımları tek tek uygulamanızın ardından banka şubelerinden ya da gayrimenkul destek hattı üzerinden detayları öğrenerek teklifinizi bankaya sunmalısınız. Süreçle ilgili bilgileri bu başlık altında verelim.

Hangi Taşınmazlar İçin Teklif Verebilirim?

Teklifinizi verirken birkaç noktaya da dikkat etmeniz gerekir. İlk olarak, beğendiğiniz ve satın almak istediğiniz ürün için teklif vermek istediğinizden emin olmalısınız. Bu yüzden de il ve ilçe bilgilerini iyice kontrol etmenizde yarar var. Hatta ilan numarası ya da gayrimenkul numarası gibi taşınmazı niteleyen numaraları bir kenara not almanız faydanıza olacaktır. Sonrasında teminat tutarını ödemeniz ile süreç başlayacaktır. Burada belirtilmesi gereken önemli bir husus bulunuyor: Sadece teminat tutarını ödediğiniz ve sözleşmesini imzaladığınız taşınmazlar için teklif vermeniz gerekir.

Farklı Alıcılar Teklifimi Öğrenebilir Mi? Benden Sonra Teklif Yapabilir Mi?

Farklı alıcılar teklifinizi öğrenemezler. Siz de onların tekliflerini öğrenemezsiniz. Banka bu bilgileri üçüncü kişilerle paylaşmayacaktır. Aynı zamanda, kimin sizden önce ya da sizden sonra teklif verdiğini de öğrenmenizin imkânı olmadığından, bankanın size geri dönüş yapmasıyla teklifinizin kabul edildiğini ya da kabul edilmediğini öğrenebilirsiniz.

Yapı Kredi’den Satılık Gayrimenkule Ödediğim Teminat Tutarını Geri Alabilir miyim?

Yapı Kredi’den satılık gayrimenkuller için ödediğiniz teminat tutarını belirli şartlar dahilinde iade alabilirsiniz. Bunları aşağıda okuyabilirsiniz:
  • Taşınmaz için teklif ettiğiniz tutarın üzerinde bir teklif gelmişse,
  • Değerlendirme sonucu farklı bir alıcıya taşınmaz satılacaksa,
  • Banka geçerli bir sebeple satışı durdurduysa teminat bedeli tarafınıza iade edilecektir.

Yapı Kredi’den Satılık Taşınmazları Taksitle Satın Alabilir miyim? Kredi Kullanabilir miyim?

Yapı Kredi’den satılık gayrimenkuller taksit ile satın alınamazlar. Teklif verdiğiniz taşınmazı satın almak için teminat tutarının üzerine kalan taşınmaz tutarını da bir kerede ve peşinen ödeyerek satın alabilirsiniz. Yapı Kredi, batık kredilerini tahsil etmek amacıyla satışlarını gerçekleştirdiği için taksitle satış yapmayacaktır.

Sahibi olmak istediğiniz gayrimenkulün krediye uygunluğu bulunması durumunda Yapı Kredi’den kredi kullanabilirsiniz. Eğer farklı bankalardan kredi kullanmak isterseniz, pek tabi bu da mümkündür. Tabi ki bunun için taşınmaz ürünün krediye uygunluğunun olmuş olması gerekir. Aynı zamanda sizin de kredibilitenizin bu noktada önemi var. Kredibilitenizin bulunması durumunda Yapı Kredi’den ya da farklı bankalardan kredi kullanarak taşınmazlar satın alabilirsiniz.

Dilediğiniz bankaların konut kredisi ürünlerine erişmek için Konut Kredileri sayfasına, Yapı Kredi’nin konut kredisi ürünlerine erişmek için de Yapı Kredi Konut Kredileri sayfasına göz atmanızı öneriyoruz. Hangisi hesabınıza uyarsa, o kredi ürününü kullanarak, basitçe bankalardan satılık taşınmaz sahibi olabilirsiniz.

Yapı Kredi’den Satılık Gayrimenkuller Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Yapı Kredi’den taşınmaz ürünleri satın alabilmek için doğrudan teklif yapılmalıdır. Ancak teklif vermeden ve hatta başvuru yapmadan önce araştırma ve inceleme süreci işletilmelidir. Banka şubesindeki gayrimenkul yetkilisine ya da telefon üzerinden size ulaşan taşınmaz sorumlusuna mutlaka taşınmaz ürünü görmek ve incelemek istediğinizi belirtmelisiniz. Özellikle bankadaki satış yetkilisi, anahtarı size anahtar teslim tutanağı karşılığında teslim ederek inceleme yapmanızı sağlayabileceğini belirtelim. Diğer yandan inceleme yapacağınız taşınmazda işgalci, yerleşik olabileceğini ve buna göre daha önceden bu kişilerden izin almanız gerekebileceğini de söyleyelim.

Taşınmazı ziyaretinizde yanınızda bir banka görevlisi de bulunabilir. Satın alacağınız taşınmazla ilgili sorularınızı bu görevliye sormanız ve tatmin edici cevaplar alabilmeniz önemlidir. Eğer incelemeden satın alım yapar ve satış esnasında ya da satış sonrasında vazgeçmek isterseniz, banka tarafından ödemiş olduğunuz teminat tutarı tarafınıza iade edilemeyecektir.

Gayrimenkulleri Bizzat Kendiniz İnceleyin!

Taşınmazın sizin tarafınızdan bizzat incelenmesi, ileride çıkabilecek olası sorunların önüne geçecek en önemli etmendir. Ne zaman çekildiğini bilmediğiniz görseller üzerinden ya da güvendiğiniz bir yakınınızın referansından bir taşınmazı değerlendirmek pek de sağlıklı olmayacak bir yöntemdir. Kendiniz giderek taşınmaz için bizzat inceleme yaparsanız, gayrimenkul ürüne ait sorunları, sıkıntıları bizzat görebilirsiniz. Kendi değerlendirmenizi yapmanız ardından bu taşınmazı satın alıp almayacağınıza karar verebilirsiniz. Sorunlu bir taşınmazsa, neler yapılacağı ile ilgili banka yetkilisinden bilgi alabilir ve sonraki süreç için karar verebilirsiniz. Aynı zamanda taşınmazı incelemeniz ulaşım, çevre şartları, komşuluk ilişkileri gibi hassasiyet gösterebileceğiniz konuları da daha yakından görmenizi sağlayacaktır.

İncelemelerinizi Güzelce Yapmaya Çalışın!

Taşınmazların önceden incelenmesi ve araştırılması sizi pek çok satış sonrası sorundan kurtarır. Tapu dairelerine giderek taşınmaza ait tapu kayıtlarını, hisse ve ortaklık bilgilerini; belediyelerin ilgili dairelerine giderek alt yapı gibi bilgileri edinmenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle birikmiş emlak borcu gibi borçların sonradan karşınıza çıkması durumuna karşı en başta önlem almalısınız. Bir mesken alacağınızı düşünürsek, binanın iç ve dış yapısından tutun da mimarisine kadar, bakıma ihtiyacı olup olmamasından çevre koşullarına kadar her şeyini incelemeniz, içinize sinmeyecek bir alışverişten sizi koruyacaktır.

Ödemelerinizi Bankaya Zamanında Yapın!

Yapı Kredi satılık gayrimenkullerden birine sahip olabilmek adına, bankaya bir teklifte bulundunuz ve teklifiniz kabul edildi. Teminat tutarını yatırmanız ve banka tarafından teklifinizin kabul edildiğinin haberini almanız sonrasında bir satın alma süreci başlayacaktır. Bu süre bazı bankalarda 7 gün, bazı bankalarda 15 gün olarak uygulanabilir. Yapı Kredi taşınmazları için bu süre 15 gün olarak belirlenmiştir. 15 gün içinde (banka sözleşmede bu süreyi uzatıp kısaltabilir) bankanın belirtmiş olduğu IBAN hesabına teminat tutarından kalan taşınmaz bedelini ödemeniz gerekir. Ödemenin zamanında yapılamaması durumunda ise bankaya ödemiş olduğunuz teminat tutarı banka tarafından size iade edilmeyerek irat kaydedilecektir.
Kredi çekerek taşınmaz ürüne sahip olmak istemeniz durumunda satın alma süreci esnasında paranın elinizde olmasına önem gösterin. Bunun için önceden bir kredi sorgulaması yaptırabilir ve zamanı geldiğinde de kredinizi çekebilirsiniz. Daha öncesinden de kredinizi hazır edebilir ve çekerek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Dilediğiniz bankanın konut kredisi faiz oranlarını öğrenmek isterseniz Konut Kredileri sayfasını, Yapı Kredi’nin konut kredilerini incelemek için de Yapı Kredi Konut Kredileri sayfasını inceleyebilirsiniz.

Taşınmaz Alırken Ek Ödemeler Yapmanız Gerekebilir!

Bankalardan satılık taşınmazlar alırken bankalar, kendi üzerine düşen ödemeleri satış esnasında yapacaktır. Ancak bazı ödemeleri, imzaladığınız sözleşmede de yazdığı gibi, sizin ödemeniz gerekir. Bu ödemeler başta BSMV gibi vergiler ve harçlardır. Bu nedenle de bir miktar daha para bulundurmanız faydalı olacaktır.

Satış Sadece Teklif Sahibine Yapılır!

Satışın gerçekleşmesi açısından tapu dairesine, sözleşme imzalayan alıcının gitmesi ve üzerine alması gerekir. Farklı kişilerin tapu kaydı istemeleri durumunda banka satışı durdurabilir ve ödemiş olduğunuz teminat bedelinin irat edilmesini sağlayabilir. Satışı önce kendi üzerinize alarak sonrasında farklı şahıslara satış yapmalısınız.

Geçmiş Dönem Borçlarına Dikkat Etmelisiniz!

Geçmiş dönem borçları sadece Yapı Kredi’den satılık taşınmaz ürünler için değil, hemen her ikinci el taşınmaz satışında bir sorun olarak karşınıza çıkabilir. Bu borçlar vergi borçları olabileceği gibi geçmiş dönemlere ait fatura borçları da olabilir. Satış öncesi araştırma esnasında borç durumunu kontrol etmemeniz durumunda, satışını aldığınız taşınmazın borçları da sizin üzerinize kalacaktır. Banka, bu durumda kesinlikle bir sorumluluk kabul etmeyecektir. Normal taşınmaz piyasalarında satıcıya geçmiş dönem borçları açısından başvurabilirsiniz ve aranızda bu sorunun çözümünü bulabilirsiniz. Ancak bankalardan satılık taşınmazlar için bu durum söz konusu olmayacaktır. Bu açıdan da ilk araştırma konuları arasına bu geçmiş dönem borçları da eklenmelidir.


Diğer bankaların satılık gayirmenkulleri