Ziraat Bankası Satılık Araçlar, Ziraat Bankası Bankası İcradan Satılık Arabalar

Ziraat Bankası’ndan satılık araçlar, ipotekli kullandırılan kredilerin ödenmemesi sonucunda icra işlemi başlatılan araçları veya bankanın elindeki satılık araçları ihtiva eder. Ziraat’ten satılık araçları, tıpkı Ziraat Bankası’ndan Satılık Gayrimenkuller satışında olduğu gibi INTENGO alt yapısı üzerinden yapılıyor. Ziraat Bankası’ndan satılık ikinci el otomobiller için banka INTENGO dışında farklı bir aracı kurumla çalışmıyor. Kendi sisteme entegre ettiği alt yapı sayesinde kısa sürede araç teşhirini ve satışını sağlayabilmektedir.

Ziraat Bankası’ndan Satılık Araçlar

Ziraat Bankası’ndan satılık araçlara erişmek için Ziraat Bankası Araçları bağlantısını inceleyebilir ve hızlı arama özelliği ile dilediğiniz özelliklere sahip taşıtları kolayca bulabilirsiniz. Sayfaya girdiğiniz anda sizi ihalesi devam eden, yeni eklenen, fiyatı düşen kategorilerinde araçlar karşılayacaktır. Satın almak istediğiniz kategoride ürünleri bu özelliklerine göre aratabilirsiniz. İl, marka, model ve model yılı gibi özelliklerini belirterek aradığınız türde bir aracın sistem üzerinde bulunup bulunmadığını kolayca bulabilirsiniz. Araç satın alımıyla ilgili Kullanım Klavuzunu incelemenizi öneriyoruz.

Ziraat Bankası’ndan Satılık Araç Almak Karlı Mıdır?

Ziraat Bankası’ndan satılık taşıt alırken spot piyasalara nazaran daha az para ödeyerek alışveriş yapacağınız için elbette bir kardan ve karlı bir alışverişten bahsetmek mümkündür. Bunun en önemli nedeni ise araçlar için spot piyasalarda kişilerin karlarını düşünerek satış yapması, bankaların ise batık kredilerin temini için daha az bir kar ile satışı tamamlamak istemesidir. Bankalar, ekspertiz raporları ile fiyatları belirlerken serbest piyasada fiyatlar, kişilerin çeşitli kriterleri ortaya koyarak belirlediği bir sonuçtur. Bankaların bilirkişi raporları sonucunda ortaya bir muhammen bedel çıkacaktır. Başlangıç fiyatı olarak da adlandırılabilecek bu muhammen bedel üzerinden bankaya teklifinizi sunarsınız.

Uygun Fiyatlara Araç Sahibi Olabilirsiniz

Normal araç piyasalarında kişiler araçlarını diledikleri fiyata pazarlamak, satmak isteyebilir. Ancak Ziraat Bankası gibi bankalar, taşıtlarını satarken bir plan ve bir amaç doğrultusunda ilerler. Bankalardan satılık ikinci el araçlar, genellikle batık kredilerin tazmini için yapılır ve çok da kâr amacı güdülmez. Spot araç piyasalarını incelediğinizde, bir taşıtı beğenip satın almak isterseniz satıcının istediği karı satıcıya vermeniz gerekecektir. Lakin Ziraat Bankası’ndan satılık araçlar için teklifte bulunursanız, normal piyasalarda beğendiğiniz aracın belki de aynısını daha uygun fiyatlara satın alma şansınız olacaktır.

Batık Kredileri Geri Almak İçin Satışlar

Ziraat Bankası da diğer bankalar gibi elinde araç bulundurmak istemez. Bankaların asli görevleri arasında mal biriktirmek bulunmuyor. Bankalar, kredi ve finansman desteği sağlayarak finans piyasalarında canlılık ve likidite yaratmak için görevlidirler. Fakat kredilerde yaşanan geri ödeme sorunları sonrasında batık kredi sorunu ile karşı karşıya kalırlar.

E-İhaleler İle Yapılan Satışlar

Ziraat Bankası’ndan satılık uygun fiyatlı araçlar e-ihaleler ile satılırlar. Banka, doğrudan teklif modeli ile satış yapmamaktadır. Bankanın internet sitesinin alt yapısı INTENGO’nun alt yapısını kullanarak e-ihaleler için hazırlanmış durumda olduğundan taşıtların teşhiri ve satışı kendi sistemleri üzerinden yapılıyor da diyebiliriz.

Ziraat Bankası İcradan Araç Satın Alır

Ziraat Bankası’nın satılık araçları öncelikle icra müdürlükleri aracılığı ile satışa çıkarılırlar. Eğer banka icra müdürlüklerinin muhammen bedelini yeterli bulmazsa, kendi şartları ile ürünleri satabilmek amacıyla taşıtları avukatları aracılığıyla satın alır. Böylece ürünler üzerindeki tek hâkim satıcı halini alır ve dilediği gibi satışta söz hakkına sahip olur.

Banka Araçlarını Kendi Bünyesinde Satıyor

Banka kendi bünyesinde araçları satabilmek amacıyla icradan satılık araçları satın alır ve mülkleri arasına katar. Kendi belirlediği kurallara göre satışlarını yapar. Banka, dilediği kişiye satış yapabileceği gibi dilediği zaman da aracın satışını durdurabilir.

Komisyon – KDV Yok

Ziraat Bankası, satışlarını kendi sistemi üzerinden gerçekleştirdiği için farklı kurum internet sitelerine komisyon ödemesi yapmanız gerekmeyecektir. Bu komisyon bedelleri sistemlere göre farklı isimler alsa da bir komisyon olarak tahsil edilirler. Bunun yanında dışarıdan, ikinci el araç piyasasından bir araç satın aldığınızda ise fatura kesilecek ve siz de bu kesilen faturanın KDV’sini ödemek zorunda kalacaksınız. Ancak bankalardan satılık araçlar almak isterseniz KDV ödemezsiniz. Zira Ziraat Bankası ve diğer bankalar, bankacılık kanunu gereği dekont keserler. İkinci el araç satışı sırasında fatura kesmeyecekleri için KDV ödemeniz de gerekmez.

Ziraat’ten Satılık Araçların Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Ziraat Bankası’ndan satılık ikinci el araçlar için fiyat belirlenirken en mühim nokta ekspertiz raporunun hazırlanmasıdır. Ancak bunun da öncesine giderek icra süresinde oluşan fiyattan bahsetmek de gerekecektir. İlk ekspertiz raporu icra müdürlüğü tarafından hazırlattırılır. Banka aracı satın almasının ardından gerek görürse bu muhammen bedeli güncellemek için yeni bir ekspertiz raporu hazırlatabilir. Böylece araç fiyatları da oluşmuş olacaktır.

Ziraat Bankası’ndan Satılık Araçlar Nasıl Satın Alınır?

Beğendiğiniz bir aracı satın almak istiyorsanız INTENGO Ziraat Bankası Araç Satış sayfası üzerinden beğendiğiniz aracı bularak, teşhir sayfasına gittikten sonra ekspertiz raporunu inceleyebilirsiniz. Sonrasında aracın satışının yapıldığı banka şubesini ziyaret etmeniz gerekiyor. Banka şubesi üstünden şartname doldurarak başvuru sürecinizi başlatabilirsiniz. Ziraat Bankası Araç Satış Şartnamesi incelenerek imzalandıktan sonra artık satış süreci başlamış olacaktır.
Size en yakın Ziraat Bankası şubesinin nerede olduğunu öğrenmek isterseniz internet sitemiz üzerinden Ziraat Bankası Şubeleri linkinden il ve ilçe bilgilerine göre filtreleme yapabilir, en yakın şubenin nerede olduğunu hemen öğrenebilirsiniz.

Genel Müdürlük Birimleriyle İletişime Geçmek

Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü Tedarik ve Hizmet Yönetimi Bölüm Başkanlığı yetkilileri ile iletişime geçerek taşıtlar ile ilgili bilgiler alabilirsiniz. Birim yetkililerinin telefon numaraları ve e-posta adresleri için İletişim butonunu kullanabilirsiniz.

Taşıtları Nasıl Görebilirim?

INTENGO altyapısı üzerine kurulu olan Ziraat Bankası internet sitesi üzerinden yapacağınız incelemede, beğendiğiniz ve satın almak istediğiniz taşıtın teşhir sayfasında, yetkili şube bilgileri ve yetkili kişi bilgileri bulunmaktadır. Bu yetkili kişi ile aracı görebilir ve inceleyebilirsiniz.

Teminat Bedelinin Ödenmesi

Başvurunun yapılması ardından araç bedelinin yüzde 6’sı oranında bir teminat bedelini ödemeniz istenecektir. Banka şubesinin göstereceği IBAN hesabına teminat bedelini ödemeniz ve şartnameyi imzalamanız sonrasında süreç başlayacaktır. Nakit teminat tutarının yanında dilerseniz Ziraat Bankası teminat mektupları hariç, farklı bankalar üzerinden teminat mektupları da teminat olarak kullanılabilir. Satış sürecinin e-ihale ile INTENGO altyapısı üzerinden yapılacağını bir kez daha hatırlatalım.

Başvuru Sırasında İstenecek Belgeler Neler?

Yatırdığınız teminat tutarının dekontu ve imzaladığınız şartname ile aşağıda yazılı olan belgeleri de başvuru esnasında yanında bulundurmanız faydalı olacaktır.
  • Gerçek kişiler ve tüzel kişi temsilcileri için kimlik belgesi,
  • Tüzel kişiler için ticaret tasdiknamesi, temsilci belgesi ve imza sirküleri

Kullanıcı Adı ve Şifrenin Belirlenmesi

Şube üzerinden gerçekleştirdiğiniz başvuru, genel müdürlük birimlerince incelenecek ve olumsuz bir durum görülmediği durumda, tarafınıza SMS ile ve e-posta yardımıyla sistem şifresi gönderilecektir. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi Araç Satış Platformuna girerek giriş yapabilirsiniz. T.C. kimlik numaranız ya da tüzel kişi yetkilisiyseniz veri numaranız kullanıcı adınızı oluşturacaktır.

Araç E-İhalesinde Teklif Vermek

Teklif vermek için sisteme girişiniz sonrasında, beğendiğiniz aracın bulunduğu teşhir sayfasına girmeniz gerekir. İlk kez teklif verilecekse henüz bir sayaç işlemeye başlamamıştır. Sizin teklifinizle birlikte bir sayaç geri doğru işlemeye başlayacaktır. Bu sayaç süresinin ne kadar olacağı bankanın düzenleyeceği şartnamede yazacaktır.

E-İhale Nasıl Yapılacak? Nasıl Kazanırım?

Teklifinizi yapmanız ardından Ziraat Bankası’ndan satılık araç e-ihalesinde bankanın sayacı işlemeye başlayacak ve e-ihale resmen başlayacaktır. Beğenmiş olduğunuz ve satın almak istediğiniz araca teklifinizi sunar ve beklemeye başlarsınız. Son 30 dakika içinde farklı bir kullanıcı teklif vermez ya da teklifi artırmazsa sizin teklifiniz veya son yüksek teklif veren kişinin teklifi onaylanır ve ihale en yüksek teklif verene kalır.

Farklı Alıcılar Teklifimi Görebilir Mi? Benden Sonra Teklif Verebilir Mi?

Evet, sizden farklı kullanıcılar teklifinizi görebilir, kalan süre içinde şartname imzalamaları ve teminat bedelini ödemeleri halinde sizden sonra teklif verebilirler. Teklifinizi görebilirler ancak kimin teklif verdiğini göremezler. Sizin teklifiniz bulunan bir taşıt için yeni bir teklif gelmesi durumunda banka size SMS ya da e-posta ile durumu bildirir. Dilerseniz siz de sonrasında teklifinizi en az minimum artış tutarı kadar artırarak yeni teklif sunabilirsiniz. Bildirimlerin e-posta adresinize gelmesi için başvurunuz esnasında sürekli kullandığınız e-posta adresinizi vermenizi öneriyoruz.

Hangi Araçlara Teklif Verebilirim?

Ziraat Bankası’ndan satılık araçlara teklif vermek için aracın teminat tutarını ödemiş ve banka şubeleri üzerinden satış şartnamesini imzalamış olmanız gerekir. Farklı bir araca teklif sunmak istemeniz durumunda aynı şekilde bir başvuru sürecinden geçmeniz ve teminat tutarı ödeyerek şartname imzalamanız gerekir.

Teminat Bedeli İadesi Alabilir Miyim?

Ziraat Bankası satılık araçları için ödemiş olduğunuz teminat bedelini belirli koşullara göre iade alabilirsiniz. Bu durumları aşağıda sizin için listeledik.
  • Teminat tutarı ödemiş olduğu halde, 15 gün içinde başvurduğu taşıt için teklif vermemiş olan alıcıya 15 günün sonunda,
  • Katıldığı e-ihalede teklifi diğer tekliflere göre düşük kalan alıcılara,
  • E-ihalesi banka tarafından mücbir sebeplerce iptal edilmiş ihalelerde alıcılara yatırdıkları teminat tutarı bedelleri iade edilecektir.

Taksitle Araç Alabilir Miyim? Kredi Kullanabilir Miyim?

E-ihale ile satışa çıkarılmış bir aracı taksitle alabilmeniz söz konusu değildir. Zamanında taşıt kredileri kullandırılarak satın aldırılan bu araçların, kredilerinin geri ödenmemesi durumu söz konusu olduğundan bir e-ihale süreci yaşanmıştır. Banka yeni kredilerin finansmanının sağlanması ve zararının karşılanması amacıyla bu satışları gerçekleştirmektedir. Bu yüzden de kesinlikle bir taksit durumu söz konusu olmayacaktır.
Fakat Ziraat Bankası’ndan ya da farklı bir bankadan kredi kullanarak beğendiğiniz taşıtı satın alabilirsiniz. Bunun için alacağınız aracın kredi uygunluğu olmalıdır. Aynı zamanda sizin de kredibilitenizin olması gerekir. Ziraat Bankası’ndan kredi kullanmak isterseniz Ziraat Bankası Taşıt Kredileri isimli sayfamızdaki detayları gözden geçirebilirsiniz. Dilerseniz farklı bankalardan da taşıt kredilerini inceleyebilirsiniz. Onun için de Taşıt Kredileri linkine tıklamanız yeterli olacaktır.

Ziraat Bankası’ndan Satılık Araba Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ziraat Bankası’ndan satılık ikinci el araçlar alırken bazı noktalara dikkat etmekte fayda var. Öncelikle iletişime geçtiğiniz satış sorumlusuna taşıtı görmek ve incelemek istediğinizi mutlaka belirtin. İnternet sitesi üzerinden gördüğünüz fotoğraflar ya da sizin yerinize ürünü inceleyen kişiler referansınız olmalıdır. Ürünü görüp incelemeden almamanızı öneriyoruz.

Bizzat Aracı Siz İnceleyin

Satın almak istediğiniz aracı sizin bizzat incelemeniz ilerleyen zamanlarda, aracı satın almanız sonrasında yaşayabileceğiniz olası sorunların ortadan kalmasını sağlayacaktır. Araca ait kalıtsal sorunların olup olmadığını, araca dair bir hasarın bulunup bulunmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Yanınızda bulunan banka yetkilisine araç hakkındaki tüm merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Aracın fiziki durumdan motor ve iç aksamına kadar tüm unsurları sıkı şekilde inceleyin. Eğer taşıtı test etme imkânınız bulunuyorsa, bu imkânı da değerlendirin.

Ziraat Bankasına Araç Ödemesini Zamanında Yapın

Ziraat’ten satılık ucuz araçlar, iş araçları, motosikletler satın alırken ödemenizi Ziraat Bankasına zamanında yapmanız önemlidir. Taksitli satışın bulunmadığını özellikle bir daha belirtelim. Ancak bunun yerine isterseniz satın alım için kredi kullanabilirsiniz. Kredi kullanarak taşıt satın alacaksanız da mutlaka teklif öncesinde ya da teklifin kabulünden hemen sonra kredi başvurunuzu yapın. Eğer kredi başvurunuz bankanın teklifinizi kabulü sonrasında size verdiği süre zarfı içinde onaylanmazsa veya gecikirse satış iptal edilebilir.

Satın Alırken Ek Ödemeler İçin Para Ayırın

Bankalardan satılık ikinci el ucuz taşıtlar için bazı ek ödemeler yapmanız gerekebilir. BSMV ve diğer bazı gider harçları gibi harçları banka sizin ödemenizi isteyecektir. Bu sebeple de aracın ücretinin yanında ek masraflar için de bir miktar para ayırmanızı öneriyoruz.

Geçmiş Döneme Ait Borçları Araştırın

İkinci el uygun fiyatlı satılık araçlar için geçmiş dönemden kalma borçlar, satın alım sonrasında problem olarak karşınıza çıkabilir. Satın alacağınız aracın geçmiş dönem vergi veya sigorta borcunun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Aynı zamanda plakadan da sorgulama yapmalı ve araç hakkındaki trafik detaylarını da öğrenmelisiniz.

Satış Sadece Size Yapılır

Ziraat Bankası’ndan satılık ikinci el arabaların satışları sadece teklif sahibine yapışır. Farklı birisi taşıtın satışını üzerine almak isterse banka bu talebi reddedecek ve satışı anında durdurarak paranızı iade edecektir.