Ziraat Atm'den Kartla ve Kartsız Para Çekme

Ziraat ATM'den kartla ve kartsız para çekme gibi seçenekler ile nakit ihtiyaçlarınızı anlık gelişen durumlara göre kolaylıkla yönlendirebilirsiniz.


Ziraat ATM’den kartla ve kartsız para çekme gibi iki farklı seçenek sunar. Kartla para çekme seçeneği zaten en geleneksel para çekme yöntemlerinden biridir ancak kartsız para çekme seçenekleri sayesinde tüketicilerin kart taşıma gibi bir dertleri tamamıyla ortadan kalkar. Kartsız para çekme konusunun en temel gerekliliklerinden biri ise kullanıcının sahip olduğu kart veya hesaplar özelinde kartsız para çekme konusunda gerekli tanımlamaları daha önceden yapmış olmasıdır. Aksi takdirde kartsız para çekme konusunda hesaplarını yetkilendirmemişse ne yazık ki para çekmesi pek mümkün olmayacaktır. Ziraat ATM’den kartla ve kartsız para çekme işlemleri adına herhangi bir şekilde ekstra ücret ödenmesi söz konusu değildir ve tüm para çekme işlemleri ücretsiz bir şekilde yapılır.
 Ziraat ATM’den kartla ve kartsız para çekme işlemlerinin sadece farklı banka ATM’lerinde çeşitli şartlar içerdiği bilinir. Şöyle ki; Ziraat kartınız vasıtasıyla farklı bir banka ATM’sinden para çekmek isterseniz, belirli bir komisyon ücreti karşılığında direkt olarak para çekebilirsiniz. Kartsız para çekme konusunda ne yazık ki farklı bir bankanın ATM’sinden komisyon ücretine razı olsanız dahi para çekmeniz söz konusu değildir. Ziraat Bankası başta olmak üzere çoğu bankanın farklı bir banka ATM’sinden kartsız para çekilmesine dair uygulamış olduğu herhangi bir protokol yoktur.
 
Ziraat ATM’den kartsız para çekme işlemlerinin ise şu seçenekler ile doğrudan yapılabilmesi mümkündür:
 • Ziraat ATM kartsız işlem tanımlaması ile para çekme,
 • Ziraat QR kod ile kartsız para çekme,
 • Ziraat avuç içi tanımlaması ile kartsız para çekme gibi seçenekler sayesinde Ziraat kartınız yanınızda olmadan kolaylıkla para çekebilirsiniz.

Ziraat ATM’den Kartla Para Çekme

Ziraat ATM’den kartla para çekme işlemlerinin yapılabilmesi adına şu adımların takip edilmesi yeterli olacaktır:
 • Kartı ATM’ye yerleştirin ve şifre tuşlamanızı yapın.
 • ATM ekranında “Para Çekme” ekranına ilerleyin.
 • Para çekme ekranında ise hazır tutarlardan birini ya da “diğer” seçeneğine tıklayarak çekmek istediğiniz tutarı girin.
 • Ardından ATM’den paranızı alın ve para alma işleminin hemen ardından kartınızı da ATM’den almayı unutmayın.
Ziraat ATM’den kartla para çekme işlemi yukarıda da görüldüğü üzere birkaç adımdır ve çok kısa süre içerisinde gerçekleşmiş olur. Kartla para çekme işlemleri sırasında herhangi bir şekilde SMS doğrulaması vb. doğrulamalara da gerek kalmadığı söylenebilir.

Ziraat ATM’den Kartsız Para Çekme

Ziraat ATM’den kartsız para çekme konusunda, QR ile kartsız para çekme ve avuç içi ile kartsız para çekme seçeneklerinin dışında, direkt olarak “Ziraat kartsız para çekme tanımlama” işlemi ile kartınız yanınızda olmasa dahi birkaç doğrulama adımı ile para çekme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ziraat ATM’lerinden kart olmadan para çekme adına takip edilmesi gereken adımların ise şu şekilde olduğu söylenebilir:
 • ATM’de “Giriş” tuşuna bastıktan sonra “Kartsız İşlemler” menüsüne ilerlenir.
 • Öncelikle sistem kayıtlı olan cep telefonu numarası girilir ve ardından TC kimlik no girişi yapılır.
 • Söz konusu bilgilerin girilmesinin hemen ardından ekranda kullanıcıya ait olan Bankkart seçenekleri listelenir.
 • Bankkart seçiminin hemen ardından ise seçilen kartın şifresi girilir.
 • Ardından son olarak sistemde kayıtlı cep telefonu numarasına doğrulama SMS’si gönderilir.
 • Doğrulama işleminin ardından kartsız para çekme işlemi doğrultusunda kaç TL çekim yapılacağının bilgisi ATM’ye verilir.
 • Hesapta yeterli limit varsa veya herhangi bir engel yoksa paranız hazırlanır ve tarafınıza teslim edilir.
Ziraat ATM kartsız para çekme işlemi, kartsız para çekme tanımlamasının hesaplara yapılmasının hemen sonrasında yukarıda da görüleceği üzere son derece kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Bunların yanı sıra Ziraat Mobil kullanarak da kullanıcılar sadece ATM’ye bir QR kod okutma işlemi yapıp, hesaplarındaki istedikleri tutarı anında çekmeleri söz konusu olur. Peki, Ziraat ATM’den QR kod ile para çekme işlemi nasıl yapılır? Dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Ziraat ATM’den QR Kod ile Para Çekme

Ziraat ATM’den QR kod ile para çekme işleminin yapılabilmesi adına, Ziraat Mobil uygulamasının “QR İşlemleri” ekranından QR kodunun ATM’den ekranında okutulması yeterli olacaktır. Böylelikle tüketiciler istedikleri tutarı hesaplarından herhangi bir karta veya şifreye gerek kalmadan çekebilirler. QR ile Ziraat Bankası ATM’lerinden para çekmek istiyorsanız, öncelikle telefonunuzdan Ziraat Mobil uygulamasına girmeli ve “QR İşlemleri” bölümünden para çekme ekranına gelerek, Ziraat Mobil QR tarama kamerasını hazırda tutmalısınız. Sonrasında ise ATM ekranından bir QR kod talep ederek veya ekranda hazır bekleyen QR kodu okutarak, para çekme işlemini başarıyla tamamlayabilirsiniz.

Ziraat ATM Kartsız İşlemler

Ziraat ATM kartsız işlemler sadece para çekme ile alakalı olmayan; para yatırma, fatura ödeme ve daha birçok bankacılık işleminin yapıldığı işlemler menüsüdür. Bu menü içerisinde özellikle para çekme işlemi büyük önem taşır ve bu nedenle tüketicilerin hesaplarına mutlaka gerekli tanımlamaları yapmaları gerekir. Aksi takdirde herhangi bir şekilde kartsız işlemlerin kullanılması ve en önemlisi de para çekme işleminin tamamlanması mümkün olmayacaktır. Kullanıcılar kısa süre içerisinde kartsız işlemler ile istedikleri tutarı elde edeceklerdir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler