Özel Sermayeli Mevduat Bankaları

Özel sermayeli mevduat bankaları, ülkemizde kamu tarafından finanse edilmemiş olan Türkiye’de kurulmuş yerli bankalar ve finansal kuruluşları betimler. Yabancı sermaye ile kurulmuş bankalarda özel bankalar statüsünde yer almaktadır. O bankaları yerli sermaye ile kurulan özel bankalardan ayırmak için yabancı sermayeli bankalar arasında listeledik. Özel bankalar ekonomide finansal aracılık, kaynaklar için akıcılık sağlama, kaydi ya da banka parası yaratma, para politikasının uygulanmasında yardımcı olma ve ulusal / uluslararası ticaretin gelişimine katlı sağlama gibi temel fonksiyonlara sahiptir. Türk mali sektörünün önemli bir bölümünü oluşturan özel sermayeli mevduat bankalarına ait tüm bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. Özel sermayeli mevduat bankaları için oluşturulmuş sayfalarda; bankalara ait internet adreslerini, ürün ve hizmet sayfaları aracılığıyla ilgili kredi ve mevduat bilgilerini kolayca öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda özel sermayeli mevduat bankalarına ait künye sayfalarında bankaların kuruluş tarihlerinden tutun da genel müdürüne varana kadar pek çok bilgiyi bulabilirsiniz. Ayrıca kategori sayfamızdan dilediğiniz bankaları ismine göre listeleyebilirsiniz.

Özel Bankalar Hangileridir?

Ülkemizde özel sermayeli mevduat bankaları, diğer finansal kuruluşlara nazaran daha etkin bir yapıdadırlar. Özel işletmelere ve bireysel müşterilerine sundukları finansman imkanları, ülke genelineyayılmış şubeleri ve ayrıca birikim sahiplerinin alışkanlıkları da özel sermayeli mevduat bankalarını diğer finansal kurum ve kuruluşlara göre daha aktif bir konuma getirmiştir.Mevduat bankaları, özel sektörle ilişkilerinin belirleyici olması sebebiyle de Türk ekonomisinin merkezinde yer almaktadır. Kısa ismiyle belirtmek gerekirse, özel bankalar, banka merkezinin bulunduğu ülkedeki gerçek kişilerin ve devlet kontrolünde olmayan tüzel kişilerin sahip oldukları bankalara denir. Sitemizde özel bankalar kredi kullandırımı, faiz oranları ve mevduat faiz oranları hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Türkiye’de Özel Sermayeli Mevduat Bankaları

Özel sermayeli mevduat bankaları, kamu bankaları (devlet bankaları) dışındaki tüm özel teşekkül ile kurulmuş ve mevduat kabul eden finans kuruluşlarıdır. Bilindiği gibi mevduat kabulü yapmayan Kalkınma ve Yatırım Bankalarıda finansal çevrelerde bulunur. Bunlar için mevduat bankası denemez. Bu bankalar, mevduat kabulü yapmadıkları için özel sermayeli olsalar dahi bu sınıfa girmeyecektir. Sitemizde, özel sermayeli mevduat bankaları ile ilgili oluşturduğumuz sayfalar üzerinden, bankaların internet adreslerine, ürün ve hizmet sayfaları aracılığıyla kredi bilgilerinden mevduat oranlarına kadar tüm bilgilerine erişebilirsiniz.

Özel sermayeli banka statüsüne giren pek çok banka ülkemizde faaliyet göstermektedir. Aralarında en fazla tercih edilenler, Akbank, İş Bankası, Yapı Kredi, Anadolubank gibi özel bankalardır. Türkiye’de kurulmuş özel sermayeli mevduat bankalarının sayısı dokuzdur. Bununla birlikte Türkiye’de kurulmamış ancak ülkemizde şubeleri bulunan banka sayısı beş iken, ülkemizde kurulan yabancı sermayeli banka sayısı da on altıdır. Sitemizdeki sayfalar üzerinden bu bankalar hakkında ayrıntılı bilgilere sahip olabilirsiniz.