ING Kolay Adres Tanımlama, IBANSIZ Para Gönderme

ING Kolay Adres, kişisel bilgilerinizle oluşturabildiğiniz ve IBAN adresine gerek kalmadan para transferi yapabildiğiniz bir bankacılık protokolüdür.


ING Kolay Adres tanımlama ve FAST sistemleriyle artık daha kolay bir bankacılık deneyimi ING müşterilerini bekliyor. 12 Kasım 2020’de Merkez Bankası tarafından duyurulan ve 8 Ocak 2021’de bankalar tarafından uygulanmaya başlanan Kolay Adres ve FAST sistemleri bu makalemizin konusunu oluşturuyor. Makalemizin devamında “ING Kolay Adres nasıl tanımlanır?”, “ING Kolay Adres nedir?”, “FAST nedir?” gibi merak edilen soruların yanıtlarını vereceğiz. Öncesinde isterseniz Kolay Adres Tanımlama Nedir? IBANSIZ Para Gönderme konulu makalemizi inceleyerek Kolay Adres ve FAST sistemi hakkında daha detaylı bir bilgiye ulaşabilirsiniz.

FAST Sistemi Nedir?

ING Kolay Adres öncesinde FAST sistemini sizlere tanıtmamız gerekiyor. Fonların Anlık ve Sürekli Transferi olarak tanımlanan bu sistem ile artık günün her saatinde, haftanın her gününde özgürce para transferleri gerçekleştirebilirsiniz. Eskiden yaşanan hafta sonu, mesai dışı, tatil günleri para gönderememe gibi sorunlar böylece ortadan kalkmış oluyor. Aynı zamanda az sonra açıklamaya başlayacağımız ING Kolay Adres ile de olan ilintisi nedeniyle bu sistem oldukça önem taşıyor. Dilerseniz FAST İle EFT İşleri 7 Gün 24 Saat başlıklı yazımızı gözden geçirebilirsiniz.

ING Kolay Adres Nedir?

ING Kolay Adres, kişisel bilgilerinizle oluşturabildiğiniz ve IBAN adresine gerek kalmadan para transferi yapabildiğiniz bir bankacılık protokolüdür. IBAN adresi kullanmadan para gönderebileceğiniz bu sistemde IBAN ile para transferinde yaşanan sorunlara veda edebilirsiniz. Sadece Kolay Adres bilgilerinizi T.C. kimlik numaranız, cep telefonu numaranız, yabancı kimlik numaranız, pasaport numaranız olarak belirlemeniz yeterli. Tüzel hesaplarınız içinse vergi kimlik numaranızı sisteme tanımlamanız yeterli olacaktır. Böylece kolaylıkla farklı kişilerden gelecek olan transferleri kabul edebilirsiniz. Diğer kişilerin tanımladıkları Kolay Adres bilgileri ile karşı tarafa da para transfer edebilirsiniz. Aynı zamanda Kolay Adres tabirini KOLAS olarak da görebilirsiniz.

ING Kolay Adres Tanımlama Nasıl Yapılır?

ING Kolay Adres, 26 haneli uzun IBAN adresi ya da hatırlanması kolay olmayan hesap numaranız yerine kullanabileceğiniz kişisel bilgilerinizden oluşan bir yapıyı anlatıyor. Oluşturmak istediğiniz kişisel bilginizi belirleyerek ING Mobil Şubeye giriş yapmanız yeterli. Mobil Şubeye girişiniz sonrasında vadesiz TL hesaplarınızdan dilediğinizi seçerek açılan menüde Kolay Adres bölümünü seçebilir ve karşınıza gelen ekranda dilediğiniz kişisel bilginizi kolay adresiniz olarak belirleyebilirsiniz. Kolay Adres bilgilerinizde bir güncelleme yapmak istediğinizde banka şubesi ile görüşmeniz gerekiyor.
 Mobil bankacılık kanalını kullanamayan banka müşterileri olduğunu bildiğimiz için banka şubelerinde de işlemlerin yapıldığını hatırlatalım. Size en yakın banka şubesinin yerini öğrenmek için INGBank Şubeleri sayfamızı, farklı bankaların şubelerinin nerede olduğunu öğrenmek için de Banka Şubeleri sayfasını inceleyebilirsiniz.

ING Kolay Adres Ne Zaman Başlar?

ING Kolay Adres, 8 Ocak 2021 tarihi itibariyle kullanılmaya başlanmış bir sistemdir. Merkez Bankasınca 12 Kasım 2020’de ilk kez duyurulduğunda yalnızca 11 pilot banka tarafından uygulanacağı duyurulsa da pek çok banka tarafından uygulanmaya konmuştur.

ING Kolay Adres Ücretli Mi?

Hayır. ING Kolay Adres tanımlama işlemi için sizden banka tarafından herhangi bir tarife altında ücret kesilmez.

ING Kolay Adres Limiti Ne Kadar?

ING Kolay Adres ile bir kerede 1000 TL kadar para transferini hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Günlük limitin ise 50 Bin TL olduğunu belirtelim. Elbette bu limitlerin olmasının asıl nedeni FAST sistemidir. Eğer FAST sistemi içinde bir güncelleme yapılarak limitler daha yukarı taşınırsa buradan sizlere bilgi sunacağız. Bunun yanında FAST sisteminin de tıpkı EFT’de olduğu gibi bir transfer ücret tarifesinin bulunduğunu da belirtelim. Bu transfer ücret tarifesini belirleyen ING değildir, Merkez Bankasınca bu ücret tarifesi belirlenir.

ING Kolay Adres Bilgileri Nerede Saklanır?

ING Kolay Adres için tanımladığınız bilgiler BKM (Bankalararası Kart Merkezi) sunucularında saklanmaktadır ve bu nedenle bilgilerinizin güvendedir. Banka tarafından ya da BKM tarafından bilgileriniz alakasız üçüncü kişilerle paylaşılmaz. Sadece fon aktarma, fon çekme işlemlerinin yerine getirilmesi amacıyla; 5411 sayılı Bankacılık Kanununun ve sair mevzuat hükümlerinin zorunlu kıldığı ya da izin verdiği kişilerle / kurumlarla paylaşılabilir.

Kaç Farklı Kolay Adres Tanımlama Yapılabilir?

Tüm bankalar dahil olmak üzere toplamda 5 tane kolay adres tanımlayabilirsiniz. Bir örnekle sizlere durumu izah etmeye çalışalım. ING’de bulunan bir hesabınız için 5 tane Kolay Adres tanımladığınızı düşünürsek, bu 5 adresinize de para gönderenler tek bir IBAN hesabına yani sizin ING hesabınıza para göndermiş olurlar. Bu 5 Kolay Adres’ten bir tanesini başka bir banka için tanımladığınızı düşünürsek, artık ING için o tanımlama ortadan kalkar ve diğer banka için tanımlanmış olur. Son tanımlanan Kolay Adres’in burada geçerli olacağını söyleyelim. Bu yüzden en fazla çalıştığınız bankalarda Kolay Adres tanımlamanız daha sağlıklı olacaktır.

Hangi Hesaplar İçin Kolay Adres Tanımlanır?

Sadece vadesiz TL hesaplarınız için Kolay Adres tanımlayabilirsiniz. Şimdilik vadeli hesaplarınız ve döviz hesaplarınız için Kolay Adres tanımlama yapamazsınız.

Kolay Adres Tanımlama Yapabileceğiniz Bankalar

Aşağıdaki bankalardan dilediğinizi seçerek Kolay Adres tanımlama konusunda bankanın genel politikasını öğrenebilir ve kolayca bankada Kolay Adres Tanımlama yapabilirsiniz. Aynı zamanda bankalarda herhangi bir hesabınız yoksa hemen Banka Hesabı Açmak İsteyenlere Öneriler makalemizi okuyabilirsiniz.
 
Akbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Albaraka Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Alternatif Bank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Anadolubank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Burgan Bank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Denizbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Fibabank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Garanti Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Halkbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
HSBC Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
İş Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Kuveyt Türk Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Odeabank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
QNB Finansbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Şekerbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
TEB Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Türkiye Finans Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Vakıf Katılım Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Vakıfbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Yapı Kredi Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Ziraat Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Ziraat Katılım Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
 
 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler