Vakıfbank Kolay Adres Tanımlama, IBANSIZ Para Gönderme

Vakıfbank Kolay Adres, kişisel bilgilerinizle Vakıfbank hesabınıza para alabileceğiniz, para göndereceğiniz kişinin kişisel bilgileriyle para gönderebileceğiniz bir bankacılık protokolüdür


Vakıfbank Kolay Adres tanımlama ve FAST ile IBANSIZ, hızlı bankacılık tecrübesi bankanın müşterilerini bekliyor. Vakıfbank da 12 Kasım 2020 tarihinde duyurularak 8 Ocak 2021’de yürürlüğe giren FAST ve Kolay Adres sistemlerini uygulamaya koydu. Yazımızın devamında Vakıfbank Kolay Adres tanımlaması nedir, IBANSIZ para nasıl gönderilir, Kolay Adres sistemi güvenilir mi, konularını inceleyerek sizlere bilgiler aktaracağız. Ancak öncesinde Kolay Adres Tanımlama Nedir? IBANSIZ Para Gönderme konumuzu inceleyerek konu hakkında daha net fikir edinebilirsiniz.

FAST Nedir?

FAST sistemini Vakıfbank Kolay Adres öncesinde sizlere açıklamaya çalışalım. FAST ve Kolay Adres tanımlama sistemleri iç içe tanımlanabilecek sistemlerdir. FAST, Fonların Anında ve Sürekli Transferi anlamına gelir. Bu sistemle artık haftanın 7 günü, günün 24 saati EFT işlemlerinizi hızlıca gerçekleştirebileceksiniz. Eskiden EFT işlemlerinde yaşanan sorunların önüne geçecek olan FAST ile hafta sonlarında, tatil günlerinde ya da saat 17:00’den sonra hızlıca para gönderip alabileceksiniz. FAST sistemini daha iyi kavrayabilmek için dilerseniz FAST İle EFT İşlemleri 7 Gün 24 Saat konumuzu okuyabilirsiniz.

Vakıfbank Kolay Adres Nedir?

Vakıfbank Kolay Adres, kişisel bazı bilgileriniz ile Vakıfbank’taki hesabınıza para alabileceğiniz ya da tersine para göndereceğiniz kişinin kişisel bilgileriyle para gönderebileceğiniz bir bankacılık protokolüdür. 8 Ocak 2021 tarihi itibariyle Vakıfbank da bu sistem içine entegre olmuştur ve müşterilerine kullandırmaya başlamıştır. 26 haneli IBAN adresiniz yerine size para göndermek isteyen kişilere cep telefonu numaranızı, T.C. kimlik numaranızı, e-posta adresinizi ya da şirketiniz için vergi kimlik numaranızı göndermeniz yeterli olacak. (Yabancı kimlik numarası ve pasaport numarası Vakıfbank internet sitesinde görülmediğinden yazılmamıştır). Tersine para gönderecek olan sizseniz, karşınızdaki kişinin tanımladığı kolay adresini isteyerek para aktarabilirsiniz.

Vakıfbank Kolay Adres Nasıl Tanımlanır?

Vakıfbank Kolay Adres, 26 haneli, uzun IBAN adreslerini kullanmanızı gereksiz kılacak büyük bir kolaylıktır. Artık IBAN adresiniz ile ya da hesap numaranızla uğraşmanız gereksiz. Zira basit bir tanımlama ile örneğin cep telefonunuzu Vakıfbank sistemine kolay adres olarak kaydedebilir ve ödemelerinizi isterken bu numaranın kullanılmasını isteyebilirsiniz. Böylelikle olası yaşanacak sorunların da önüne geçilmiş olacaktır. Vakıfbank’ın mobil bankacılık uygulamasına giriş yapmanızın sonrasında Para Gönderme altında bulunan Kolay Adres İşlemleri menüsünü seçebilirsiniz. Buradan yukarıda saydığımız kişisel bilgilerinizden birini seçip kayıt işlemini gerçekleştirerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Aynı adımları takip ederek dilerseniz daha önceden kaydettiğiniz Kolay Adresi güncelleyebilirsiniz.
Elbette herkes teknolojiyi verimli olarak kullanamıyor. İnternetle, telefonla haşir neşir olmayan banka müşterileri için de Kolay Adres tanımlama işlemleri Vakıfbank şubeleri aracılığı ile yapılabilmektedir. Size en yakın Vakıfbank şubesini öğrenmek için sitemizde bulunan Vakıfbank Şubeleri sayfamızı kullanabilirsiniz. Dilerseniz Banka Şubeleri sayfamızdan diğer bankalar için de şube araması gerçekleştirebilirsiniz.

Vakıfbank Kolay Adres Tanımlama Ne Zaman Başlar?

Sistem içine entegre olan diğer bankalar gibi Vakıfbank Kolay Adres uygulaması 8 Ocak 2021 tarihinden itibaren kullanılmaya başlandı. Merkez Bankası, Kolay Adres uygulamasını 12 Kasım 2020’de duyurduğunda 11 pilot bankanın bu sistem içinde bulunacağını belirtmiş olsa da Vakıfbank’ın da dahil olduğu sistemi kullanan banka sayısı 11’in üstündedir.

Vakıfbank Kolay Adres Ücretli Bir Sistem Mi?

Vakıfbank Kolay Adres tanımlama işlemi için banka sizden herhangi bir bedel, ücret tahsil etmeyecektir. Bu işlem tamamen ücretsizdir.

Vakıfbank Kolay Adres Transfer Limiti Ne Kadar?

Vakıfbank Kolay Adres bilgilerinizle 1000 TL’ye kadar transferlerinizi kolayca ve hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. Daha fazlası için henüz bir bilgi bulunmamaktadır. Bunun yanında FAST için de tıpkı EFT’de olduğu gibi bir transfer ücret tarifesi bulunur. Bu tarife ise EFT ücretleri gibi Merkez Bankası tarafından belirlenir.

Vakıfbank Kolay Adres Bilgilerimiz Nerede Saklanıyor?

BKM yani Bankalararası Kart Merkezi veritabanında saklanan Vakıfbank Kolay Adres bilgileriniz kanunla korunduğu için alakasız üçüncü kişilerle paylaşılmaz. Fon aktarma, fon çekme işlemlerinin yerine getirilmesi amacıyla; 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun ve sair mevzuat hükümlerinin zorunlu kıldığı durumlarda ya da izin verdiği kişilerle bu bilgiler paylaşılabilir.

Kaç Farklı Kolay Adres Tanımlanabilir?

Kolay Adres bilgilerinizden en fazla 5 tanesini Vakıfbank Kolay Adres tanımlarken kullanabilirsiniz. Biraz daha açmak gerekirse bankada 3 vadesiz TL hesabınız olduğunu düşünelim. Bu üç hesaba birer tane Kolay Adres tanımladıysanız aynı banka için kalan hakkınız 2’dir. Dilediğiniz gibi bu iki hakkınızı bankadaki vadesiz TL hesaplarınız için kullanabilirsiniz. Tek hesabınız için 5 Kolay Adres birden tanımlayabilirsiniz. Fakat burada bir noktaya dikkatinizi çekmek istiyoruz. Tüm bankalar nezdinde de tanımlanabilir Kolay Adres limitiniz 5’tir.

Vakıfbank Dışında Kolay Adres Tanımlama

Vakıfbank dışındaki bankalar için de bir örnekle konuyu açıklamaya çalışalım. Vakıfbank’ta iki hesabınız bulunduğunu ve her ikisi için de bir tane Kolay Adres tanımladığınızı varsayalım. Bu duruma üç Kolay Adres tanımlama hakkınız bulunuyor. Vakıfbank’ta kullandığınız bir Kolay Adresi farklı bir bankada da kullanmanız durumunda Vakıfbank’ta bulunan Kolay Adres iptal olur ve yeni tanımladığınız banka için bu Kolay Adresi kullanmaya başlarsınız. Daha önce de belirttiğimiz gibi toplam 5 adet Kolay Adres tanımlama hakkınız bulunduğundan dikkatlice bunu çalıştığınız bankalara tanımlamanızı öneriyoruz.

Vakıfbank Kolay Adres Tanımlama Hangi Hesaplar İçin Yapılır?

Vakıfbank Kolay Adres için Vadesiz TL hesabınızda Kolay Adres tanımlama yapabilirsiniz. TL hesapları dışında döviz hesapları için henüz herhangi bir tanımlama işlemi yapılmamaktadır.

Kolay Adres Tanımlama Yapabileceğiniz Bankalar

Aşağıdaki bankalardan dilediğinizi seçerek Kolay Adres tanımlama konusunda bankanın genel politikasını öğrenebilir ve kolayca bankada Kolay Adres tanımlama yapabilirsiniz. Aynı zamanda bankalarda herhangi bir hesabınız yoksa hemen Banka Hesabı Açmak İsteyenlere Öneriler makalemizi okuyabilirsiniz.

Akbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Albaraka Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Alternatif Bank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Anadolubank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Burgan Bank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Denizbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Fibabank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Garanti Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Halkbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
HSBC Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
ING Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
İş Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Kuveyt Türk Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Odeabank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
QNB Finansbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Şekerbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
TEB Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Türkiye Finans Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Vakıf Katılım Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Yapı Kredi Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Ziraat Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Ziraat Katılım Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme

 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler